Haber Ekonomi

Haberler > Ekipman Başlıkları

Kimyasal sızıntılarda erken tespitin önemi

Güncelleme :29.04.2019

 Kimyasal maddelerin üretildiği, depolandığı veya kullanıldığı alan ve hacimlerin elverişsiz olması sonucu, yaşanan kazalar ve doğal afetler sonucunda oluşabilen kimyasal sızıntılarının çevresel sonuçları büyük olmaktadır.

Doğal halde bulunan, üretilen, herhangi bir işle sırasında kullanılan veya atıklar da dâhil olmak üzere ortaya çıkan bizzat üretilmiş olup olmadığına veya piyasaya arz olunup olunmadığına bakılmaksızın her türlü element, bileşik veya karışımlar kimyasal madde olarak adlandırılır. 

Kimyasal maddeler katı, sıvı veya gaz fiziksel hallerinde bulunabilir. Kimyasalların hangi fiziksel biçimde olduğu, maddenin vücuda nasıl girdiğini ve yaptığı tahribatı etkileyebilir. Katı kimyasallar zarar verme olasılığı en düşük maddelerdir. Ancak bazıları deriye ya da yiyecek/içeceklere bulaştığında ve bunlar tüketildiğinde zehirlenmelere yol açmaktadır. Ayrıca bu katı kimyasallar solunabilen kimyasal buharlar çıkarabilir, parlama ve patlamaya yol açabilirler. Sıvı kimyasalların çoğu ise solunabilen ve kimyasal maddenin türüne bağlı olarak çok toksik olabilen buharlar çıkarırlar. Sıvı haldeki kimyasal sızıntıları yüzey ve yeraltı sularına karışıp toplu balık ölümlerine sebep olmakta, bu kaynaklardan su temini yapan insanlar üzerinde ciddi sağlık sorunları yaratmaktadır. 

Kimyasal maddelerin üretildiği, depolandığı veya kullanıldığı alan ve hacimlerin elverişsiz olması sonucu, yaşanan kazalar ve doğal afetler sonucunda oluşabilen kimyasal sızıntılarının çevresel sonuçları büyük olmaktadır. Bu sebeple sızıntı oluşmaması için kaynakta önlem almanın önemi tartışmasızdır. Diğer önemli husus ise sızıntı oluştuğunda erken tespit sistemlerinin kurulu olması ve anında alarmın oluşup kimyasal sızıntıya müdahale edip kirlilik bulutunun geniş alanlara yayılmadan durdurulmasıdır. 

Sıvı kimyasalların oluşturduğu sızıntının yeraltı suyunda olup olmadığının tespiti için yeraltı suyu gözlem kuyularına sensörler yerleştirilebilmekte bu sensörler herhangi bir kimyasal sızıntı anında alarm üretmektedir. Böylece sızıntı erken tespit edilmekte ve kaynağın kesilmesine imkân sağlamaktadır. Gaz sızıntılarının erken tespiti için ise kimyasal buharlarını tespit eden, alarm veren ve sistemi kapatıp parlama patlama riskini ortadan kaldıran ATEX sertifikalı gaz belirleme sistemleri kullanılmalıdır. Gerek sıvı gerek gaz sızıntılarını tespit eden erken algılama sistemleri ölümcül sonuçlar dahil oluşacak olayların önlenmesi için tercih edilmesi gereken çözümlerdir. 

Bir diğer konu da kimyasal sızıntıların tespit edilmesinden öte oluşacak alarmın takip edilmesi ve gerekli müdahalenin zamanında yapılmasıdır. Bu noktada kullanılan ekipmanların haberleşme özelliklerinin bulunması ve takip edilebilir bir alt yapıya sahip olmalarıdır.

Bu haber 4425 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Toyota Tokyo Auto Salon’da Motorsporları Ruhunu Yollara Taşıdı... 18.01.2022
OPEC'in petrol üretimi geçen ay arttı... 18.01.2022
Michelin Ay’a Gitmeye Hazırlanıyor... 18.01.2022
Continental kış lastikleri bir ilke imza atarak Kars’ta snowboard’a meydan okudu!... 18.01.2022
CLECAT, Denizyolu Lojistiği Tedarik Zincirinde Adil Rekabet ve Eşit Şartlar İçin Çağrıda Bulunuyor... 18.01.2022
Renault Trucks, Buyruk Otomotiv İle Türkiye’nin Kesişim Noktası Konya’da ... 18.01.2022
Gizli enerji maliyetlerini Hager ile keşfedin ... 18.01.2022
“Lassa ile Yine Bekleriz”, ikinci sezonuyla izleyicisi ile buluşuyor... 18.01.2022
Ekvator Enerji'den hidroelektrik santrali yatırımı... 18.01.2022
Mercedes-Benz Türk’ün uzun dönem staj programı PEP için başvurular başladı... 18.01.2022
Almanya Başbakanı: Kuzey Akım-2 projesi durdurulabilir... 18.01.2022
Türkiye'den 83 ülkeye 1,3 milyar dolarlık 'otobüs-minibüs-midibüs' ihracatı yapıldı... 18.01.2022
Asis, Yetkili Servisleri İle Yeni Döneme Hazır... 18.01.2022
Aydem Enerji’nin İSG ve Çevre Grup Direktörlüğü’ne Hatice Çinar Atandı... 18.01.2022
Enerjisa ‘Küsmesin Yıldızlar’ Tiyatro Oyunu ile Sömestr Tatilinde Öğrencilerle Buluşuyor ... 18.01.2022

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.