Haber Ekonomi

Haberler > Akaryakıt Başlıkları

SOCAR Türkiye Sponsorluğunda ‘Vitrin – Türkiye Güncel Müzik Buluşması’ Başlıyor

Güncelleme :03.07.2019

Vitrin – Türkiye Güncel Müzik Buluşması, 3-6 Temmuz tarihleri arasında SOCAR Türkiye sponsorluğunda üçüncü kez gerçekleşecek. İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından bu yıl 26.’sı düzenlenen İstanbul Caz Festivali kapsamında gerçekleşecek Vitrin’e davet edilen uluslararası müzik profesyonelleri, Türkiye’nin başarılı müzisyenlerini festival sahnesinde izleyecekler. Ayrıca Vitrin’e katılan müzisyen ve topluluklar arasından uluslararası delegelerin belirleyeceği iki isme "SOCAR Türkiye İpek Yolu Turne Destek Ödülü" verilecek.
 

SOCAR Türkiye’nin sponsorluğunda bu yıl üçüncüsü düzenlenen Vitrin – Türkiye Güncel Müzik Buluşması 3-6 Temmuz tarihleri arasında müzikseverlerle buluşacak. İstanbul Caz Festivali kapsamında artık gelenekselleşen Vitrin, pek çok canlı performansa da ev sahipliği yapacak.

Türkiye’de özellikle son yıllarda hızla gelişen müzik üretimi ve yetenekli müzisyenlerin yeni projeleri, uluslararası arenada da büyük ilgi görüyor. Bu talebin kurumsal olarak etkin bir uluslararası temsile olan ihtiyacından yola çıkan İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV), SOCAR Türkiye sponsorluğuyla hayata geçirdiği ‘Vitrin – Türkiye Güncel Müzik Buluşması’ bu yıl da yakın coğrafyaların müzikal üretimlerine kucak açacak ve bu müziklerin evrensel kültür ve sanata katılımlarına olanak sağlayacak.

Vitrin’e her yıl, başta Avrupa’dan olmak üzere dünya çapında tanınan 40’a yakın uluslararası delege katılıyor. Davet edilen müzik profesyonelleri, etkinlik kapsamında düzenlenen konser, panel ve seminerlerde Türkiye güncel müzik sahnesini izleme ve deneyimleme fırsatı buluyor. Aynı zamanda düzenlenecek müzik sektörü odaklı toplantılarla da yerli ve yabancı müzik profesyonelleri bir araya gelerek, sanatçıların yurt dışına açılmasını teşvik edecek ilişkiler kurulmasına imkân sağlanıyor.

“Bu topraklar için kalıcı değerler üretmek istiyoruz”


SOCAR Türkiye Dış İlişkiler Başkanı Murat LeCompte, Vitrin – Türkiye Güncel Müzik Buluşması’nın üçüncüsünü hayata geçirmekten ve Türkiye’de üretilen müziğin yurt dışında tanıtımına katkıda bulunmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirterek şunları söyledi: “Biz bu topraklar için kalıcı değerler üretmek istiyoruz. Türkiye’nin en büyük dış yatırımcısı olarak attığımız her adımda ‘Bir millet, iki devlet’ ülküsüyle hareket ediyoruz. Azerbaycan ve Türkiye arasında asırlardır süren kardeşlik ilişkisini sadece ekonomiye değil sosyal ve kültürel alana da taşıyoruz. Bu kez müziğin yaratacağı ortak duygular ile bir araya geleceğiz. Kültürel etkinliklere verdiğimiz destek şimdiye kadar olduğu gibi aynı şekilde devam edecek.” İstanbul Caz Festivali kapsamında her yıl Azerbaycan’dan gelen bir müzisyenin konserine de destek olduklarını da anımsatan LeCompte, “İlk yıl ünlü piyanist İsfar Sarabski’yi, geçen yıl ise yine ünlü piyanist Shahin Novrasli’yi ağırlamıştık. Bu yıl dünyaca ünlü piyanist ve besteci Elchin Shirinov, basçı Panagiotis Andreou ve davulcu Engin Günaydın unutulmaz bir müzik ziyafeti sunacak.7 Temmuz’daki bu konser, Sakıp Sabancı Müzesi’nde gerçekleşecek.” dedi.

İKSV Genel Müdürü Görgün Taner, “Türkiye ve uluslararası kültür-sanat arenası arasında güçlü ve verimli etkileşim alanları yaratmak, İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın en önemli hedefleri arasında yer alıyor. Türkiye’de üretilen güncel müziğin uluslararası müzik profesyonelleriyle buluştuğu Vitrin etkinliğimizin yakaladığı başarıdan mutluluk duyuyor ve SOCAR Türkiye’ye bu çalışmanın önemine olan inançları ve devam eden destekleri için gönülden teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

İstanbul Caz Festivali Direktörü Harun İzer
ise; “İlk kez 2017’de başladığımız Vitrin Türkiye Güncel Müzik Buluşması, ülkemizin köklü müzik birikimini uluslararası platformda tanıtmak için yaptığımız çok önemli bir etkinlik. Dört gün boyunca dünyanın en önemli festivallerinin, müzik etkinliklerinin yöneticileri ve basın mensupları ülkemizden yenilikçi ve yaratıcı toplulukları izleyip tanıyacak, böylece ülkelerine davet edecekler. İstanbul Caz Festivali olarak ülkemizin müzik üretimine böylesi bir destek vermekten dolayı çok mutluyuz. İleriki yıllarda genişleterek devam etmeyi düşündüğümüz Vitrin Türkiye Güncel Müzik Buluşması’nın gerçekleşmesi için SOCAR Türkiye’nin üç yıldır devam eden katkıları ise bizler için çok değerli.” açıklamasında bulundu.

SOCAR Türkiye’den turnelere de destek


Türkiye’den sanatçıların desteklenmesi adına bu yıl Vitrin kapsamında sahne alacak müzisyen ve topluluklar arasından seçilecek iki isme “SOCAR Türkiye İpek Yolu Turne Destek Ödülü” de verilecek. Seçilen sanatçı ya da topluluklar, kendilerine takdim edilecek 2 bin 500’er euro değerindeki bu ödülü önümüzdeki bir yıl içinde çıkacakları herhangi bir uluslararası turnedeki masraflarını karşılamak için kullanabilecek.

 

Bu haber 2398 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
BAE, bol güneş enerjisi ve hidrojen enerjisine olan ilgisi ile çok fazla potansiyel sunuyor... 06.12.2021
Temiz enerjide finansman miktarı bu yıl 2,5 milyar doları bulacak... 06.12.2021
Enerji ölçümünde 70 yıllık tecrübe... 06.12.2021
Maden sektörünün ihracatı yılın ilk 11 ayında 5,39 milyar dolara ulaştı... 06.12.2021
IVECO, Suzarra fabrikasında 1.600.000’inci Daily’nin üretimini kutluyor ... 06.12.2021
Renault, Yeni SUV Modelinin İsmini Açıkladı: Austral... 06.12.2021
Mercedes-Benz Hafif Ticari Araçlar’dan kasko poliçesini yenileyene bagaj düzenleyici hediye... 06.12.2021
Teknik Elektromanyetik Gaziantep Bölge Servisini Tanıyalım... 06.12.2021
Merkez Bankası: Enflasyondaki yükselişe en belirgin katkı enerji grubundan... 06.12.2021
Avrupa'daki yer altı depolama tesislerinde bulunan gazın yüzde 23'ü tükendi... 06.12.2021
AB Yetkilisi Gentiloni, 'Artan Enerji Fiyatları Sorununa Kolay Çözümler Yok' ... 06.12.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.