Haber Ekonomi

Haberler > Akaryakıt Başlıkları

Starpet, Ucuz Akaryakıt Tartışmasına Son Noktayı Koyuyor... Akaryakıt Sektöründe Çarklar Nasıl Dönüyor?

Güncelleme :29.02.2012

 EPDK’nın aldığı promosyon uygulamasının kaldırılması kararının ardından akaryakıt sektöründe yapılan indirim kampanyaları, “Ucuz akaryakıt kalitesiz midir?” tartışmasını ateşledi. Tüketici dostu kampanyalarıyla tanınan Starpet’in Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Okalin, tüm istasyonların EPDK tarafından denetlendiğini hatırlatarak, son günlerde sektörde yaşanan tartışmaları değerlendirdi…

 Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK)’nın aldığı kararla akaryakıt istasyonlarında yapılan promosyon uygulamalarını kaldırmasının ardından akaryakıt sektöründe yapılmaya başlanan indirim kampanyaları, yeni bir tartışma konusunun da fitilini ateşledi. Öyle ki kar marjını azaltarak yüzde 12 oranında indirime giden pek çok akaryakıt şirketi, sektörde daha önce rastlanmayan tüketici yanlısı indirimlerle rekabeti canlandırdı. Sektörün başat oyuncularının şimdiye kadar böyle bir uygulamaya gitmeyi tercih etmemiş olması, kamuoyunda bazı kafa karışıklıklarına neden oldu. Sektörün içinde yaşanan tüm bu dalgalanmalar “Ucuz akaryakıt kalitesiz midir?” sorusunu akla getirdi.

Tüketici dostu indirim kampanyalarıyla adından sıkça söz ettiren yüzde yüz yerli sermayeli akaryakıt şirketi Starpet’in Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Okalin’e göre son dönemde sıkça duyulan bu spekülasyonlar ciddi bir yanılgı yaratıyor. Yaşanan gelişmeleri değerlendiren Okalin, “Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK)’nın aldığı kararla akaryakıt sektöründeki promosyon uygulamalarını kaldırması akaryakıt sektörünü harekete geçirmiş durumda. Starpet adına açıklıkla dile getirebilirim ki, düzenli uyguladığımız yüzde 10’lara varan indirim kampanyalarımızda; devletin öngördüğü rakam neyse bundan yalnızca yüzde iki-üç kar alarak, yüzde altıyı da tüketici menfaatini düşünerek indirim olarak uyguluyoruz. Söz konusu indirimler, tüketicinin çıkarınadır” diyor. 

 “Tüm istasyonlarımızda EPDK kontrolü var”

18 Eylül intifa sürecinden sonra alınan kararların bayiler lehine olduğunu ve tüm bu düzenlemelerin tüketiciye birçok ilde farklı dağıtım firmaları adı altında yapılan indirim olarak döndüğünü hatırlatan Okalin, “Bu dönemde bizim de çok önemli kazanımlarımız oldu ve biz bu kazanımları tüketicilerimizle indirim olarak paylaştık. Kaldı ki, tüm istasyonlarımız, bayilerimiz, sattığımız ürünler ve pompalar; EPDK ile Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlükleri tarafından sürekli kontrol edilmektedir. Pompalarımızı Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlükleri tarafından mühürlenmektedir. Şirketimize ait akaryakıt istasyonlarına Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlükleri, İl Jandarma Komutanlıkları ve İl Emniyet Müdürlüklerine bağlı EPDK kimlikli denetim elemanları tarafından sürekli marker kontrolü yapılmakta ve teknik düzenlemesine (standardına) uygun olup olmadığı numune alınarak analiz edilmektedir. Ayrıca Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüklerine bağlı ölçü ve ayar memurluklarınca aralıksız olarak ölçü tamlığı denetimleri yapılmakta ve akaryakıt sayaçları periyodik ve ani denetimlerle sürekli denetlenmektedir” dedi.

Sektörde oldukça ses getiren yüzde 20 oranındaki kampanyaların ise tüm dünyadaki büyük ölçekli şirketlerin “test marketing” olarak adlandırdığı pazarlama kampanyası olduğunu anlatan Okalin, “Yüzde 20’ye varan dev indirim kampanyalarımız ise yılda birkaç kez, pazarlama bütçemizden özel bir pay ayırarak yaptığımız ve bugün tüm dünya devlerinin yaptığı “test marketing” olarak adlandırılan pazarlama kampanyalarıdır. Amacımız tüketicinin ürünümüzün kalitesini test etmesidir. Bu kampanyada da kar marjı gütmeden uzun vadeli müşteri sadakati odaklı çalışmalar yapmaktayız. Her iki indirim uygulamamamız için de söyleyebilirim ki, Starpet’te “indirimli akaryakıt, kaliteli akaryakıttır” dedi. 

 “Kar marjı oranları yanlış veriliyor”

Son günlerde basında yer alan bir takım açıklamalara göre sektörde kar marjının motorinde yüzde 10.4 olarak belirtilmesinin yanlış olduğunun altını çizen Okalin, “Bahsi geçen rakamlar gerçeği yansıtmıyor. Hâlbuki motorinde kar oranı yüzde 13.65’tir. LPG otogazda yüzde 21’dir. Dolayısıyla yapılan açıklamalar gerçeği yansıtmamaktadır. Bu çerçevede, tüketiciye duyduğumuz saygıya binaen dini, milli ve özel günlere mahsus olmak üzere şirketimiz karından fedakârlık yaparak özmal istasyonlarımızda motorinde yüzde 12’ye varan indirimler yapıyoruz” dedi. 

Bugün Starpet dâhil tüm akaryakıt dağıtım şirketleri EPDK kontrolünde faaliyet gösterdiğine dikkat çeken Okalin, “Piyasadaki tüm şirketler akaryakıtları TÜPRAŞ gibi kuruluşlardan almaktadırlar ve dağıtımları kendi kar oranlarını belirleyerek gerçekleştirirler. Biz bu iş için yeterli olan yüzde 2 ila 3’lük kar oranları ile çalışıyor ve diğer kısmı ise tüketiciye indirim olarak yansıtıyoruz. Türkiye’nin en büyük 500 şirketi ve Türkiye’nin ilk 20 akaryakıt dağıtım firması arasında yer alan ve 400 bayisiyle Türkiye’nin dört bir yanında müşteriye kaliteli ürün ve hizmet sunan Starpet, ürün kalitesi ve üstün hizmet anlayışının yanı sıra fiyat politikalarında da müşteri taleplerini ön planda tutuyor. Güvenilir, güçlü ve dinamik yapısının yanında, uygun fiyat ve yüksek ürün kalitesi ile müşterilerine her daim en iyi hizmeti sunmayı ilke edinen şirketimiz, ülke çapındaki istasyonlarında indirim kampanyalarına devam edecektir” dedi. 

Sunduğu avantajlı kampanyalar ve Club Card uygulaması ile tüketicisinin her zaman yanında olan Starpet hakkında daha fazla bilgi almak için www.starpet.com.tr adresi ziyaret edilebilir. 

 

Bu haber 4199 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Mobil Oil Türk Yetkili Distribütörü Hasan Kavi Madeni Yağ Adana’daki Yeni Deposunu Açtı!... 08.12.2021
Enerji Bakan Dönmez’den elektrik faturalarıyla ilgili açıklama... 08.12.2021
Akaryakıt Bayilerinin Denetiminde Yeni Dönem…... 08.12.2021
UYGAR Tora Malatya Bölge Servisini Tanıyalım... 07.12.2021
Akaryakıtta denetimler EPDK'nin yetkilendirdiği şirketler aracılığıyla yapılacak... 07.12.2021
Saudi Aramco, doğalgaz boru hattı ağındaki %49 hissesini sattı... 07.12.2021
ExxonMobil, Permiyen Havzasında net sıfır emisyon elde etme sözü verdi... 07.12.2021
Brisa’dan 3 yeni elektrikli araç şarj istasyonu daha... 07.12.2021
Sanko Enerji ‘Marka Görünümü’ Yenilendi ... 07.12.2021
SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi: Türkiye 2050’de Yeşil Hidrojen İhraç Edebilir... 07.12.2021
TÜBİTAK SAGE ve DASAL Havacılık Teknolojilerinden Önemli İş Birliği... 07.12.2021
Mercedes-Benz Türk, eğitim programı ile EGO sürücülerini ve teknik personelini yeni araçlara hazırlıyor... 07.12.2021
ASİS Otomasyon, OSB Yıldızlarında Üç Kategoride Derece Kazandı ... 07.12.2021
Atık Yağlar Ormana Dönüşüyor!... 07.12.2021
Çevreci Yaklaşımla Enerji Maliyetlerinizi Düşürün... 07.12.2021
Mercedes-Benz Türk’te yeni bir atama gerçekleştirildi... 07.12.2021
Türkiye'nin rüzgar enerjisi kurulu gücü 10 bin 500 megavatı aştı... 07.12.2021
Motorine 66 kuruş zam... 07.12.2021
Enerjide Kooperatif Çalışmaları Önem Kazanıyor... 07.12.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.