Haber Ekonomi

Haberler > Ekipman Başlıkları

EPDK Tebliğine Tam Uyumlu Özel Teknoloji Yine ASİS AR-GE ‘den Geldi

Güncelleme :07.11.2019

 Basınçlı sistemler için TSC (Tank Switch Controller), emişli sistemler için ise e-Vana teknolojileri ile çözüm üreten ASİS, yine sektör ihtiyaçlarına yenilikçi yaklaşımı ile bir ilki başarmıştır. 

EPDK’nın bugüne kadar uyguladığı ürün bazlı stok yönetim modeli, bu sene yayınlanan tebliğ ile tank bazlı stok yönetimine döndürülmüştür. Bu yönetim metodu ile pompalardan yapılan her ikmalin hangi tanktan yapıldığının tespit edilmesi ve verilerin bu doğrultuda oluşturulması ihtiyacı ortaya çıkmıştır.

Bu yöntem sahada basınçlı ve emişli olan tesisatlarda manifoldlu olan tankların da elektronik olarak ayrıştırılması ve otomasyon sistemleri tarafından manifold değişikliklerinin algılanarak işlem yapılması ihtiyacını doğurmuştur. Basınçlı sistemler için TSC (Tank Switch Controller), emişli sistemler için ise e-Vana teknolojileri ile çözüm üreten ASİS, yine sektör ihtiyaçlarına yenilikçi yaklaşımı ile bir ilki başarmıştır. 

Basınçlı sistemli tank manifoldları için geliştirilen TSC (Tank Switch Controller), dalgıç pompa şalter hareketlerini izleyerek, hangi tankın gerçek satış için kullanıldığını tespit etmekte ve otomasyon yazılımına göndermektedir. 

Emişli sistem tank manifoldlarında, ürünün tanklardan hangisinden yapıldığını tespit etmek bugüne kadar imkansızdı. Tank menholleri içinde enerji bulunmaması, bu noktalarda ilave kablolama yapılması ve/veya emişli sistemlerin basınçlı sistemlere dönüştürülmesi maliyeti oldukça yüksek işlemlerdir. ASİS tüm bu zorlukların üstesinden gelecek yenilikçi bir teknoloji olan “e-Vana” cihazını üretmiştir. 

e-Vana, vana mekanik pozisyonlarının elektronik olarak izlenmesi, aynı anda birden fazla vananın açık olması durumunda ikmale engel olunması ilkesi ile çalışmakta ve böylece sıfır hata ile ikmal yapılan tank bilgisi saptanabilmektedir. İstasyonlardaki tank menhollerinde bulunan mevcut mekanik küresel vanalar sökülerek yerine “e-Vana” montajı yapılmakta, cihazın otomasyon sistemi ile haberleşmesi aynı menholde bulunan tank seviye ölçüm probu kablosu üzerinden sağlanmaktadır. Böylece ilave cihaz için altyapı kablolaması imkânı bulunmayan istasyonlarda zaman ve maliyet anlamında tasarruf sağlanmıştır. 

Akaryakıt sektöründe bazı dağıtım firmalarının da hali hazırda kullanmakta olduğusistemin tüm POC testleri ve Atex sertifikasyon süreçleri başarı ile tamamlanarak saha montajları EPDK süreçleri dahilinde devreye alınma işlemleri bitirilecektir. 

Türkiye ‘nin 944. Ar-Ge merkezine sahip olan ASİS kurulduğu günden bu yana inovatif bir yaklaşımla sektöre çözümler sunan ASİS, kendi bünyesindeki AR-GE merkezi ile sektör ihtiyaçlarına özel çözümler üretmeye ve müşterilerinin hizmetine sunmaya devam etmektedir. 

Bu haber 4240 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Toyota Tokyo Auto Salon’da Motorsporları Ruhunu Yollara Taşıdı... 18.01.2022
OPEC'in petrol üretimi geçen ay arttı... 18.01.2022
Michelin Ay’a Gitmeye Hazırlanıyor... 18.01.2022
Continental kış lastikleri bir ilke imza atarak Kars’ta snowboard’a meydan okudu!... 18.01.2022
CLECAT, Denizyolu Lojistiği Tedarik Zincirinde Adil Rekabet ve Eşit Şartlar İçin Çağrıda Bulunuyor... 18.01.2022
Renault Trucks, Buyruk Otomotiv İle Türkiye’nin Kesişim Noktası Konya’da ... 18.01.2022
Gizli enerji maliyetlerini Hager ile keşfedin ... 18.01.2022
“Lassa ile Yine Bekleriz”, ikinci sezonuyla izleyicisi ile buluşuyor... 18.01.2022
Ekvator Enerji'den hidroelektrik santrali yatırımı... 18.01.2022
Mercedes-Benz Türk’ün uzun dönem staj programı PEP için başvurular başladı... 18.01.2022
Almanya Başbakanı: Kuzey Akım-2 projesi durdurulabilir... 18.01.2022
Türkiye'den 83 ülkeye 1,3 milyar dolarlık 'otobüs-minibüs-midibüs' ihracatı yapıldı... 18.01.2022
Asis, Yetkili Servisleri İle Yeni Döneme Hazır... 18.01.2022
Aydem Enerji’nin İSG ve Çevre Grup Direktörlüğü’ne Hatice Çinar Atandı... 18.01.2022
Enerjisa ‘Küsmesin Yıldızlar’ Tiyatro Oyunu ile Sömestr Tatilinde Öğrencilerle Buluşuyor ... 18.01.2022

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.