Haber Ekonomi

Haberler > Elektrik Başlıkları

Dünya Liderliğine Hazırlanan Aktaş Holding Dünyada Bir İlke İmza Attı: AKTAŞ NEWTONE

Güncelleme :06.04.2012

 TwicePower teknolojisi ile üretilen dünyanın ilk renkli körüğü Aktaş Newtone’la bayrakların, takımların, şirketlerin renkleri yolları fethedecek.

 Dünyanın 3’üncü büyük, Türkiye’nin lider körük üreticisi Aktaş Holding, patentine yine kendisinin sahip olduğu “TwicePower” teknolojisiyle ürettiği Aktaş Newtone körükle sektöründe yine bir ilk’e imza attı. Tamamen Türk mühendisliğinin eseri olan, daha hafif, daha dayanıklı, doğa dostu, üç yıl garantili ve dünyanın ilk renkli körüğü Aktaş Newtone bir ‘Dünya Lansmanı’yla İstanbul’da tanıtıldı. İlk körük, Türk bayrağından esinlenilerek kırmızı renkli üretildi.

        Aktaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Şahap Aktaş, Cumhuriyet’in 100’üncü yılı olan 2023’e kadar bağımsız yedek parça pazarında dünya liderliğine hazırlandıklarını açıkladı. Aktaş Newtone, holdingin dünya liderliği hedefi doğrultusunda geliştirilen, stratejik öneme sahip bir ürün. 

Rusya’da yeni fabrika açacak ve Çin yatırımını büyütecek olan holding, 2012 yılında 130 milyon Euro’nun üzerinde ciro hedefliyor. Holding, 2014 yılına kadar halka açılma sürecini tamamlamayı öngörüyor.

İstanbul, otomotiv yan sanayinin en kritik alanlarından biri olan körük pazarında, tamamen Türk mühendisleri tarafından geliştirilen ve pek çok özelliğiyle sektöründe ilk’lere konu olan bir ürünün dünya lansmanına ev sahipliği yaptı. Körük pazarında dünyanın 3’üncü büyük şirketi olan Aktaş Holding, AR-GE departmanındaki mühendisleri tarafından dünyada ilk kez kullanılan “TwicePower” teknolojisi ile üretilen ve dünyanın ilk renkli, daha dayanıklı, hafif ve çevre dostu körüğü olan Aktaş Newtone’un Dünya Lansmanı’nı İstanbul’da düzenlediği uluslararası ölçekli bayi ve basın toplantılarıyla gerçekleştirdi. 

İstanbul Swiss Otel’de düzenlenen ve 13 Mart 2012 Salı günü akşamı bayi ve müşterilerine, 14 Mart 2012 günü basına yönelik gerçekleştirilen toplantılarda, Aktaş Holding yönetimi, üretim ve pazarlama birimi ile Aktaş Holding AR-GE Departmanı mühendislerinin üzerine imzalarını attıkları, banttan ilk çıkan kırmızı renkli “Aktaş Newtone” körük gururla tanıtıldı. 

Aktaş Newtone körüğün dünya lansmanı çerçevesinde düzenlenen toplantılarda tanıtımı Aktaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Şahap Aktaş, Aktaş Holding İcra Kurulu Başkanı Burhan Kurt ve Aktaş Holding Pazarlama Yöneticisi Özlem Öztürk Bilal yaptı. 

Aktaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Şahap Aktaş, 1938 yılında temelleri atılan Aktaş Holding’in bugün 6 kıtada 80’den fazla ülkede ürünleri satılan, 6 ülkedeki üretim ve dağıtım tesisleri ile dünyanın en büyük üçüncü körük üreticisi konumuna geldiğini söyleyerek, “Bir dünya şirketi ve bir dünya markası olma yolunda hep güvenle ilerledik, ilerliyoruz. Hedefimiz, Cumhuriyet’imizin 100’üncü yılına, yani 2023 yılına kadar dünyanın en büyük bağımsız körük üreticisi haline gelerek ülkemizi tüm dünyada daha büyük bir gururla temsil etmek” dedi. 

Aktaş Holding olarak bugün Türkiye’de Bursa ile Adıyaman’da, Bulgaristan’da ve Çin’de fabrikaları; Kuzey Amerika, Almanya ve Brezilya’da ise montaj, lojistik ve pazarlama tesisleri bulunduğunu açıklayan Şahap Aktaş, körük sektöründe dünyada yüzde 17 pazar payına sahip olduklarını söyledi. Aktaş, yüzde 100 Türk sermayesiyle yurtdışında en geniş dağıtım ağına ve ürün gamına sahip şirketi olmanın büyük gururunu yaşadıklarını vurguladı.

Aktaş Holding olarak 2011 yılını 13 şirket ve 43 bin metrekare üretim alanında, yılda 2,5 milyon adet üretim kapasitesi ile 116 milyon Euro ciro, 65 milyon Euro’luk aktif büyüklük ve 600 istihdamla kapattıklarını açıklayan Şahap Aktaş, 2014 yılına kadar kurumsallaşma süreçlerini halka arzla tamamlamayı öngördüklerini bildirdi.

Şahap Aktaş: “Cumhuriyet’imizin 100’üncü yılında, kendi sektöründe dünya lideri olan ilk ve tek Türk şirketi olacağız.”

Aktaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Şahap Aktaş, Aktaş Holding’in sağlıklı ve hızlı bir şekilde büyümesini devam ettireceğini belirterek, yatırım ve büyüme planlarına ilişkin olarak şunları söyledi:

“Üç yıldır gerçekleştirmekte olduğumuz ve toplam tutarı 25 milyon doları aşan yatırımlarımızla Çin, Rusya ve Kuzey Amerika’da yeni üretim sahaları hayata geçiriyoruz. Bunun yanı sıra Brezilya, Bulgaristan ve Türkiye’de iki farklı şehirde yer alan üretim alanlarımızı da geliştireceğiz. Büyümeye devam eden sektörümüzde dünya ortalamasının üstünde bir ortalama büyüme oranıyla, 2023 yılına kadar ülkemizin kendi sektöründe dünya lideri haline gelmeyi başarmış ilk Türk şirketi olmayı hedefliyoruz. Dünyada bir ilk’i temsil eden, tamamen Türk mühendisliğinin eseri ve dünyanın ilk renkli körüğü olan, patenti AR-GE Departmanımıza ait TwicePower teknolojisiyle üretilen Aktaş Newtone’da kullanılacak ilk rengi belirlerken de, ulusal gururumuzun ve dünya liderliği hedefimizin sembolik bir ifadesi olarak bayrağımızın rengi olan kırmızıyı kullanmaya karar verdik.”

  Çin ve Rusya’da yeni yatırım, 2012 hedefi 130 milyon Euro’nun üzerine çıkmak

Aktaş Holding İcra Kurulu Başkanı Burhan Kurt da Aktaş Holding’in yeni yatırım hedefleri ve büyüme stratejisini açıkladı. Kurt, “2012 yılı için hedefimiz bir önceki yıla göre yüzde 15’lik bir büyüme hacmini yakalayarak ciromuzu 130 milyon Euro’nun üzerine taşımak. Yeni yatırımlarımızla çalışan sayımızı da 690’a yükselteceğiz. Türkiye’de açık ara pazar lideri durumundayız. Hedefimiz ise, kendi sektörümüzde 10 yıl içerisinde dünyanın lider üreticisi olmak” dedi. 

Dünya liderliği için birçok alanda önemli çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Kurt, “Agresif bir pazarlama sürecine girdik. 2023 yılına kadar satış ve büyüme hedeflerimizi net olarak belirledik. Katma değeri yüksek ürünlerle uluslararası ölçekte rekabet gücümüzü daha da artırmak üzere AR-GE’ye odaklanıyoruz. Ürün yelpazemizi daha da genişleteceğiz. 2012 yılında AR-GE’ye ciromuzun yüzde 2’si oranında pay ayıracağız. TAYSAD verilerine göre 2011 yılında 15 ulusal patent başvurusuyla en çok patent tescili yaptıran 3’üncü şirket durumundayız. Aktaş Holding, bir dünya şirketi olma yolunda, kurumsal ve sürdürülebilir bir yapı kurmak adına her türlü girişimi yapıyor” dedi. Burhan Kurt, Aktaş Holding’in farklı ülkelerde üretimi olan, altı kıtada faaliyet gösteren büyük bir yapıya dönüştüğünü belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: 

“Rusya’daki çalışmalarımız devam ediyor. Teknolojik üretim ağırlıklı olacak bu üretim yatırımımızla 50 kişilik istihdam yaratacağız. Fizibilitesini tamamladığımız Rusya yatırımımızın 2013 yılında faaliyete geçmesini hedefliyoruz. Çin’de ise mevcut fabrikamızı daha da büyütmek üzere 20 milyon dolar yatırımla 15 bin metrekarelik alanda yeni bir üretim-montaj tesisi kuruyoruz. 5 yıl içinde yılda 1,8 milyon adet üretim ile bölge pazarında daha da güçleneceğiz. Kuzey Amerika ve Almanya’da montaj hatlarımızı devreye alarak, pazara yakınlık avantajı ile maksimum verimi almayı hedefliyoruz.” 

Kurt, Aktaş Holding’in 2012 yılı hedeflerini ise şöyle açıkladı: “Dünya pazar payımızı 2012’de yüzde 18’e çıkaracak, bu oranı ilerleyen yıllarda adım adım yüzde 30 seviyesine taşıyacağız. 2012 yılında yıllık üretim kapasitemizi ise 3 milyon adede yükselteceğiz.”

  Daha uzun ömürlü, daha hafif ve ilk renkli körük: TwicePower Aktaş Newtone

Basın toplantısında, Aktaş Holding AR-GE Departmanı tarafından geliştirilerek dünya lansmanı yapılan Aktaş Newtone körüğü, Aktaş Holding Pazarlama Yöneticisi Özlem Öztürk Bilal tanıttı. 

Aktaş Newtone’un dünya liderliği hedefi doğrultusunda geliştirilen stratejik bir ürün olduğunu vurgulayan Bilal, tamamen Türk mühendisleri tarafından geliştirilen, patenti Aktaş Holding’e ait ve sektörde bir teknolojik devrim olma özelliği taşıyan TwicePower teknolojisi ile tasarlanan Aktaş Newtone körüğün dünyanın ilk renkli körüğü olma özelliğini taşıdığını açıkladı. 

Bilal’in verdiği bilgilere göre; dünyadaki mevcut körüklerden daha dayanıklı ve daha hafif olan Aktaş Newtone, yüzde 60 daha uzun ömürlü. Optimum malzeme kullanıldığı için daha hafif ve esnek olan körüğü taşıması ve montajı da kolay. Optimum malzeme kullanılmış olması aynı zamanda ürüne daha çevre dostu bir ürün olma özelliği kazandırıyor. Aktaş Newtone ayrıca, sektörde yine bir ilk olarak 3 yıl garantiyle pazara sunuyor.

Dünyanın ilk renkli körüğü olması ve farklı renklerde üretilebilmesi sayesinde filo-şirketleri, kendi kurumsal renkleriyle özel üretim olanağına sahip olacaklar. Kullanıcı ve sürücüler, taraftarı oldukları takımların, ülke bayraklarının renklerini araçlarında taşıyabilecekler.

Bilal, sadece Aktaş ürün ve markasına özel bilgilerin yer aldığı “www.aktaskoruk.com” adresli bir web sitesinin de bu lansmanla birlikte yayına başladığını belirtti.

 

Bu haber 4262 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
BAE, bol güneş enerjisi ve hidrojen enerjisine olan ilgisi ile çok fazla potansiyel sunuyor... 06.12.2021
Temiz enerjide finansman miktarı bu yıl 2,5 milyar doları bulacak... 06.12.2021
Enerji ölçümünde 70 yıllık tecrübe... 06.12.2021
Maden sektörünün ihracatı yılın ilk 11 ayında 5,39 milyar dolara ulaştı... 06.12.2021
IVECO, Suzarra fabrikasında 1.600.000’inci Daily’nin üretimini kutluyor ... 06.12.2021
Renault, Yeni SUV Modelinin İsmini Açıkladı: Austral... 06.12.2021
Mercedes-Benz Hafif Ticari Araçlar’dan kasko poliçesini yenileyene bagaj düzenleyici hediye... 06.12.2021
Teknik Elektromanyetik Gaziantep Bölge Servisini Tanıyalım... 06.12.2021
Merkez Bankası: Enflasyondaki yükselişe en belirgin katkı enerji grubundan... 06.12.2021
Avrupa'daki yer altı depolama tesislerinde bulunan gazın yüzde 23'ü tükendi... 06.12.2021
AB Yetkilisi Gentiloni, 'Artan Enerji Fiyatları Sorununa Kolay Çözümler Yok' ... 06.12.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.