Haber Ekonomi

Haberler > Akaryakıt Başlıkları

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez: “Yeni bir Ar-Ge Modeli Üzerinde Çalışıyoruz”

Güncelleme :19.12.2019

EPDK koordinatörlüğünde ELDER ve GAZBİR tarafından düzenlenen 4. Enerjide Ar-Ge Çalıştayı, elektrik ve gaz dağıtım sektörleri temsilcilerini bir araya getirdi.
“EPDK 2. Ar-Ge Başarı Ödülleri” töreninde başarılı çalışmalara imza atmış elektrik ve doğalgaz dağıtım şirketleri ödüllendirildi.
 

 EPDK koordinatörlüğünde Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) ve Türkiye Doğalgaz Dağıtıcıları Birliği Derneği (GAZBİR) tarafından düzenlenen “4. Enerjide Ar-Ge Çalıştayı” enerji sektörünün üst düzey temsilcilerini bir araya getirdi.
4. Enerjide Ar-Ge Çalıştayına, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mustafa Elitaş ve EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz’ın yanı sıra; ELDER ve GAZBİR temsilcileri, elektrik ve doğalgaz dağıtım şirketleri çalışanları, üniversiteler ile kamu kurum ve kuruluşlarından çok sayıda temsilci katıldı.

“4. Enerjide Ar-Ge Çalıştayı” açılışında konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Bakanlık bünyesinde Ar-Ge’de yeni bir dönem başlatmak için Ar-Ge buluşmaları düzenlediklerini hatırlattı. Dönmez, “Ar-Ge yaklaşım belgesinin sonuna geldik ve çalıştayın ikinci gününde herkesin görüş ve düşünceleriyle katkı sunduğu yaklaşım belgemizi yarınki oturumlarda katılımcılarımıza sunacağız.” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez,
enerji sektöründe Ar-Ge kümelenmesini sağlamak için tarafların birbirleriyle iletişimi ve koordinasyonunun çok önemli olduğunu belirterek şöyle konuştu:

“Burada önemli şey sürdürülebilirlik. Bir fikrin somutlaşması, sayısız başarısızlıktan sonra meyvelerini verebilir. Ar-Ge’de sabırla ve ısrarla bu deneyleri yapmak zorundasınız. Bize ulaşan görüşlerde de dünyadaki örnekleri gibi bir Ar-Ge yapılanmasının, mevcut modelle birlikte enerji sektöründeki ivmelenmeyi artıracağı dile getirildi. Sunumlarda anlatılan Avrupa ve OECD ülkelerindeki modelleri inceledik. Türkiye’ye özgü bir model üzerinde çalışmalarımızda sona geldik. İnşallah yakında sizlerle de paylaşacağız.”

Girişimcilik Modeli Önerileri


Dağıtım şirketlerinin yeni fikirlere ve girişimlere daha fazla yönelmesi için model önerilerini sıralayan Dönmez şunları söyledi:

“Standart girişimcilik modeli dört ana bileşenden oluşacak. Kurum içi destek mentor ekibinin kurulması. Fikir, tecrübe ve hukuki konularda destek ekibi oluşturarak Ar-Ge yönetimini yönlendirebilirsiniz. İkinci olarak kurum dışı faaliyetler. Dağıtım şirketlerinden ayrı ayrı fikir yarışmaları açmalarını bekliyoruz. Üçüncü olarak kurum içi girişimcilik fikirleri. Son olarak ortak hareket etmek. Fikirlerini üst seviyeye çıkarmayı düşündüğünüz girişimcilerle EPDK’ya başvurmanızı iyi fikirlerinizin ödüllendirilmesini bekliyoruz.”

“Ar-Ge Enerjideki Dışa Bağımlılığı Azaltacak”


TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mustafa Elitaş,
her ülkenin en temel ihtiyaçlarından birini enerjinin oluşturduğunu vurguladı. Ülkemizin enerji ihtiyacını ve enerjide dışa bağımlığını azaltmak için şeffaf ve tüketici odaklı sistemin kurulması gerektiğini belirten Elitaş, “Türkiye’de Ar-Ge çalışmalarının ağırlığı giderek artmaktadır. Sektörün istihdamını ve bilgi düzeyini yükselterek Türkiye’ni uluslararası alandaki başarısını artıracak çalışmalar önem kazanmaktadır. Yerlileştirme ve teknoloji gelişmesi konusunda ortaya konulan Ar-Ge, Türkiye’nin enerjideki dışa bağımlığını azaltacak potansiyele sahiptir.” diye konuştu.

EPDK’dan Ar-Ge’ye 100 Milyon TL Destek


EPDK'nin enerji sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin bünyesinde Ar-Ge kültürünün oluşmasına büyük önem verdiğini dile getiren EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, "Senelik 100 milyon liraya ulaşan Ar-Ge desteğimiz de bu anlayışımızın bir göstergesi." ifadelerini kullandı.
Yılmaz, 2014 yılında 30 Ar-Ge projesi başvurusuyla çıkılan bu yolda 500'ü geçen proje başvurusunun kabul edilen 213 onaylı projenin ve sonuçlanan 84 projenin Kurum olarak gururunu yaşadıklarına dikkati çekerek, “Hizmet kalitesini artırmak tüketicinin yüzünü daha fazla güldürecek yeni projelere de ihtiyaç var. Çünkü Ar-Ge durmayı değil daima araştırmayı ve daha iyiye ulaşmayı ifade eden bir kavramdır.” diye konuştu.

Ar-Ge merkezleriyle ilgili düzenlemeler yapacaklarını bildiren EPDK Başkanı Yılmaz sözlerini şöyle sürdürdü:

“Desteklerimiz artacak. Önümüzdeki dönemde dağıtım şirketleri tarafından kurulacak Ar-Ge merkezleriyle ilgili de düzenlememiz olacak. Ülkemizin gelişmesiyle birlikte doğalgaz ve elektrik şebekesinin daha iyi bir şebekeye ulaşmasını sağlayabileceğimize de inanıyoruz. Kayıp kaçak sorununun ortadan kalkması yolunda Ar-Ge çalışmalarından önemli faydalar aldık. Bugün Ar-Ge sayesinde kaçak akaryakıt problemi ortadan kalkmıştır. Aynı şekilde de kayıp-kaçak konusunda da önemli başarılar elde edeceğimize inanıyorum.”

Saldanlı: “Ar-Ge Faaliyetlerimiz Başarılı Olacak”


ELDER Yönetim Kurulu Üyesi Ceyhan Saldanlı,
Ar-Ge çalışmalarıyla ortaya çıkan ürünlerin kullanıldığını belirterek, “Ar-Ge ile yarın bugünden belirleniyor. Ar-Ge’si olmayanların geleceği yoktur. Bu noktadan hareket ederek Ar-Ge yapmak için var gücümüzle çalışıyoruz.” dedi. Enerji Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın teşviki EPDK’nın desteğiyle Ar-Ge yatırım yaptıklarını ifade eden Saldanlı şöyle konuştu: “Müşteri memnuniyetini artırmak için Ar-Ge yatırımlarımızda önemli mesafe kat ettik. İçinde bulunduğumuz tarife dönemi içerisinde 20 milyar TL’lik yatırım tutarımızın 200 milyon TL’yi aşan tutarını Ar-Ge’ye ayırdık. Çeşitli hibe programlarından yararlanarak yürüttüğümüz Ar-Ge faaliyetlerimizde başarılı olacağımızdan hiçbir şüphem yok.”

Arslan: “Ekonomik büyüme için Ar-Ge’ye ihtiyaç var”


GAZBİR Başkanı Yaşar Arslan,
Ar-Ge yatırımı ile ekonomik büyüme ile ilgili birçok çalışma yapıldığına dikkati çekerek, ekonomik büyüme yolunda Ar-Ge’nin önemli olduğunun altını çizdi. Arslan, “2023 vizyonu doğrultusunda ülkemizin dünyada bilginin ve ileri teknolojinin önemli merkezi olması hedeflenmiştir. Bu hedef doğrultusunda ETKB ve EPDK Ar-Ge çalışmalarına daha fazla kaynak ve destek sağlamaktadır. Enerji sektörü olarak bize düşen görev bu kaynakları etkin ve verimli bir şekilde kullanmaktır.” diye konuştu.

EPDK Ar-Ge Başarı Ödül Töreni


EPDK tarafından değerlendirilen başarılı Ar-Ge projeleri toplantıda sahiplerini buldu. Bu yıl ikincisi düzenlenen “EPDK Ar-Ge Başarı Ödülleri” töreninde başarılı çalışmalara imza atmış elektrik ve doğalgaz dağıtım şirketleri ödüllendirildi. Ödül alan şirketler şöyle oldu:

Elektrik


Aras EDAŞ: Akıllı Dağıtım Transformatörü (Smart Transformer) Geliştirilmesi ve Pilot Uygulamasının Gerçekleştirilmesi Projesi
Enerjisa Toroslar EDAŞ ve AYEDAŞ: Mobil Sayaç Hata Test Cihazı
ADM – GDZ: İş Güvenliğini İyileştirmek için Akıllı Giyilebilir Teknolojilerinin Geliştirilmesi ve Uygulanması

Doğalgaz


ESGAZ: Doğalgaz Şalteri – Gaz kesintisinden sonra servis regülatörlerinin kurulmasına gerek kalmayacak sistemin geliştirilmesi Projesi
BURSAGAZ: Boru Hattı Bütünsellik Projesi
AGDAŞ: Yerli Gaz Dondurucu/Kesici Prototip Tasarımı ve İmalatı. 

 

Bu haber 3022 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Mobil Oil Türk Yetkili Distribütörü Hasan Kavi Madeni Yağ Adana’daki Yeni Deposunu Açtı!... 08.12.2021
Enerji Bakan Dönmez’den elektrik faturalarıyla ilgili açıklama... 08.12.2021
Akaryakıt Bayilerinin Denetiminde Yeni Dönem…... 08.12.2021
UYGAR Tora Malatya Bölge Servisini Tanıyalım... 07.12.2021
Akaryakıtta denetimler EPDK'nin yetkilendirdiği şirketler aracılığıyla yapılacak... 07.12.2021
Saudi Aramco, doğalgaz boru hattı ağındaki %49 hissesini sattı... 07.12.2021
ExxonMobil, Permiyen Havzasında net sıfır emisyon elde etme sözü verdi... 07.12.2021
Brisa’dan 3 yeni elektrikli araç şarj istasyonu daha... 07.12.2021
Sanko Enerji ‘Marka Görünümü’ Yenilendi ... 07.12.2021
SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi: Türkiye 2050’de Yeşil Hidrojen İhraç Edebilir... 07.12.2021
TÜBİTAK SAGE ve DASAL Havacılık Teknolojilerinden Önemli İş Birliği... 07.12.2021
Mercedes-Benz Türk, eğitim programı ile EGO sürücülerini ve teknik personelini yeni araçlara hazırlıyor... 07.12.2021
ASİS Otomasyon, OSB Yıldızlarında Üç Kategoride Derece Kazandı ... 07.12.2021
Atık Yağlar Ormana Dönüşüyor!... 07.12.2021
Çevreci Yaklaşımla Enerji Maliyetlerinizi Düşürün... 07.12.2021
Mercedes-Benz Türk’te yeni bir atama gerçekleştirildi... 07.12.2021
Türkiye'nin rüzgar enerjisi kurulu gücü 10 bin 500 megavatı aştı... 07.12.2021
Motorine 66 kuruş zam... 07.12.2021
Enerjide Kooperatif Çalışmaları Önem Kazanıyor... 07.12.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.