Haber Ekonomi

Haberler > Ekipman Başlıkları

Franklin Fueling Systems'den Kullanıcılara Özel Çözümler

Güncelleme :03.07.2012

TEKSER Yönetim Kurulu Üyesi ve UPP, EBW Ürün Müdürü Kemal Kolik ile Türkiye genelinde 30 adet bayisi bulunan TEKSER’in servis ağını ve istasyonlara sunmuş olduğu hizmetleri değerlendirdik. Kolik, “Tekser olarak standartlara uygun hareket etmek öncelikli prensibimiz” dedi.


      TEKSER Yönetim Kurulu Üyesi ve UPP, EBW Ürün Müdürü Kemal Kolik ile TEKSER’in sunmuş olduğu hizmetleri ve UPP ve EBW ürünlerini değerlendirdik. Kolik, TEKSER olarak UPP ürünlerini neden tercih ettiklerini gazetemiz için değerlendirdi.
 

- TEKSER olarak, bize servis ağınızdan ve verdiğiniz hizmetlerden bahseder misiniz?
TEKSER; Türkiye genelinde 30 adet bayisi ile hizmet sunmaktadır. Oluşturulan bu servis ağı Türkiye’nin her neresinde olursa olsun en kısa sürede müdahale imkanı vermektedir. Servis ağına ek olarak sahada sürekli olarak bayileri ziyaret eden satış elemanlarımız ile de müşteri memnuniyeti üst seviyelere taşınmaktadır.
İstasyonlara verilen tüm servisler çağrı merkezi tarafından yönlendirilmekte ve kontrol edilmektedir. Tüm servisler online sisteme girilmekte ve buradan takip edilmektedir. Bu sistem sayesinde arızaları bölgelerine, kaynaklarına ve müdahale sürelerine göre gruplandırarak aylık raporlar oluşturulmaktadır.  Verilen hizmet ne olursa olsun sahada tutulan tüm servis raporlarının merkez ofiste toplanması ve oluşturulan aylık raporların dağıtım şirketleri ilgililerine gönderilmesi hem şirketimizin hem de dağıtım şirketlerinin organizasyonel kararlarında önemli bir veri kaynağı oluşturmaktadır. 
 TEKSER olarak verdiğimiz tüm mal ve hizmetlerde standartlara uygun hareket etmek öncelikli prensibimiz olduğundan, servis ağında görevli olan tüm personelimizin belirli bir standartta olmasını hedefliyoruz. Bunun için başlatmış olduğumuz yeni yapılanma sürecinde eğitimlerin kapsam ve sıklık derecelerini arttırıyoruz. Kılık kıyafetten diksiyona, emniyet kurallarından tesisat kurallarına kadar eğitimlerimizi genişletiyoruz ve bölge bölge dolaşarak tüm TEKSER çalışanlarına bu eğitimleri veriyoruz. Eğitimleri almış olan kişiler de belirli periyotlarda yinelenecek testler ve gizli denetimler vasıtasıyla kontrol edilmektedir.
→  10 yılı aşkın sürelerden bahsediyorsunuz. Bu garanti süreleri istasyonun ömrünü de etkiler mi?
İstasyonun ömrü, yalnızca alt yapı sistemine bağlı değildir. Petrol şirketleri ile yapılan anlaşmalardan tutun, yerüstünde kullandığınız menhol kapaklarından, dalgıç pompalardan, dolumda kullandığınız taşgan kovalarına kadar hepsinin ayrı bir etkisi var tabii ki.
Akaryakıt sektöründe hizmet veriyorsanız, tıpkı diğer sektörlerde olduğu gibi gelişen dünya şartlarına uyum sağlamak zorundasınız. Ayrıca EPDK ve TSE’nin belirlemiş olduğu standartları da unutmamak gerekir. Standartların ve şartların mevcut durumunu koruduğu varsayımında bulunarak FFS ürünleri kullanılarak inşa edilmiş bir istasyonun ömrü yaklaşık 30 yıldır diyebilirim. Özellikle UPP boru ve fittingsleri 40 barı geçen patlama basıncında bile neredeyse sıfır sızıntıyla ve -400C ila 500C sıcaklık arasında kullanılabilir. Elektrofüzyon kaynak ile bağlanmaları sayesinde de hem yer altı sularının sisteme girişi hem de ekolojik sistemi etkileyebilecek sızıntılar engellenir. Zaten 30 yılı aşkın süredir, sıfır geçirgenlik performansı ile sektördeki lider konumu, konusunda uzman olduğunu kanıtlıyor.
→  Malzeme kadar işçiliğin de önemli olduğu bir gerçek; biraz da bu malzemelerin uygulaması hakkında bilgi verebilir misiniz?
FFS şirketi bir kurulum prosedürü belirlemiş ve ilgili yüklenicilere çeşitli seviyelerde sertifikalar veriyor. Altyapı sistemindeki boruları yerleştirmeden önce uygun kanalların açılmış olması gereklidir. UPP boruların zemine mesafesinin en az 300 mm derinlikte olması ve açılan tüm kanallarda dispenserdan yakıt tankına doğru 1:100 eğim ile boruların döşenmesi önerilir. Kuruluma başlamadan önce ise boruların etrafında bir boşluk kalmaması için altının bir dolgu malzemesi ile doldurulması (önerilen 150 mm) ve basınç kaybını önlemek için de önceden boruları güneşte sererek düzleştirmeniz gereklidir.  150 mm seviyesinde sıkıştırılmış kum döşenmesi borunun sarkmasını veya çökmesini engelleyecektir.  Beton altında kalan kısımlardaki boruların kesintisiz bir şekilde ilerlemesi, elektrofüzyon kaynak ile birleştirmelerin, görülebilecek ve müdahale edilebilecek şekilde;  rogar, sump içerisinde yapılması gereklidir. 
Döşenen boruların pompa altı ve tank sumplarına girişlerin, özel körükler vasıtasıyla yapılarak, sızdırmazlığın sağlanması gereklidir. Tabi ki en son tüm bağlantılar yapıldıktan sonra hatlar, sistem maximum basıncının 1,5 katı basınçla test edilmelidir.
Ayrıca dolum ve nefeslik hatlarında da yine UPP malzemeler kullanıyoruz. Tankın içine yerleştirdiğimiz aşırı dolum valfi sayesinde dolum esnasında yaşanabilecek taşmaları engelliyor, uzaktan doluma da EBW taşgan kova yerleştirerek, oluşabilecek döküntülerin, çevreye zarar vermeden ve mal kaybı yaşamadan tankın içerisine toplanmasını sağlıyoruz.
Son olarak kimyasal korozyona ve araç baskılarına karşı dayanıklı Petrotite Powerlift kompozit menhol kapakları yerleştirerek, tankın rogarlarını emniyetli hale getiriyoruz.
“Herkes bildiği işi yapmalı”
Başta da söylediğim gibi kurulum prosedürleri, kullandığınız ürün kadar önemli. TEKSER adına sahip olduğum UPP Eğitmen Sertifikası ile bizler, Türkiye genelindeki tüm bayilerimize periyodik olarak bu eğitimleri veriyoruz. İsterseniz dünyanın en iyi malzemesini kullanın, bilinçsizce yaptığınız her iş istenmeyen sonuçlar doğurur. TEKSER olarak, ekiplerimize hep hatırlattığımız tek nokta bu, “Herkes bildiği işi yapmalı. Biz ise, her ne kadar bilsek de,  öğrenci olmaya devam ediyoruz.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İstasyon için önemli olan yakıt kaybının olmaması
→  Bir istasyonda en önemli olan şey sizce nedir?
Bir istasyon işletmesi için en önemli olan maddelerden bir tanesi yakıt kaybının olmamasıdır. Bunun önüne geçmek ise ilk öncelikle kuracağınız tesisin altyapısını düzgün ve sağlam oluşturmakla mümkündür.  Sağlam bir altyapı sistemi oluşturmak müteahhit firmanın işçiliğine bağlı olduğu gibi kullandığınız malzemenin cinsine de bağlıdır. Biz, TEKSER olarak kurduğumuz veya kuracağımız tesislerde Franklin Fueling Systems’a ait malzemeleri kullanıyoruz.
Altyapıda UPP’yi tercih etmemizin sebebi;  güncel çevre standartlarını takip eden geniş bir ürün yelpazesine sahip ve her türlü senaryoya uygun şekilde monte edebiliyor olması. Herhangi bir sıkıntıyla karşılaştığınız zaman, kolayca tüm sistemi gözlemleyebiliyor ve problemi çözebiliyorsunuz. Kurulum rahatlığının yanı sıra kurulum sonrasında da markaya güvenebilmeniz çok önemli. Bunun için, Franklin Fueling Systems’a ait UPP markası kendi yükümlülüğü altındaki hatalı mallar için son kullanıcılara ait özel çözümler üretiyor.
Bu kapsamda UPP altyapı sistemlerinin var olduğu istasyonlarda ELLD sistemi varsa 15 yıl, yalnızca MLD varsa 10 yıl boyunca ürünlerinin arkasında duruyor. Sahada tespit edilen sorunlu parçalar FFS’in kendi tesisine gönderilerek orada denetime tabi tutuluyor. Bu uygulama hem son kullanıcıyı hem de TEKSER gibi biz müteahhitleri güvence altına alıyor. 
 

Bu haber 4784 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
‘Sanko Enerji Dostluk Turnuvası’ başlıyor... 27.01.2022
Akaryakıt İstasyonlarında Bodrum Kat SEÇ Riskleri ve Önlemleri... 27.01.2022
ABB, Milano şehrinin elektrikli otobüs şebekesine güç veriyor... 27.01.2022
İzocam, kalın yalıtıma dikkat çekiyor ... 27.01.2022
Drone Teknolojisi Rüzgar Enerjisine Yön Vermeye Devam Ediyor... 27.01.2022
Aksa Elektrik, 2021 yılının son çeyreğindeki elektrik tüketim oranlarını açıkladı... 27.01.2022
Mobil’den Otomatik Vitesli Araçlara Özel Yeni Şanzıman Yağı!... 27.01.2022
TotalEnergies’in yeni distribütörü Anadolu Neft... 27.01.2022
Castrol ve Bosch Car Service kampanyasının büyük ödülü sahibini buldu... 27.01.2022
Mercedes-Benz Türk Kamyon AR-GE Direktörlüğü’ne yeni bir atama gerçekleştirildi... 27.01.2022
Ford Otosan 2022 Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi’nde puanını yükseltti ... 27.01.2022
Yüce Auto “En İyi İş Yeri” Ünvanı ile Başarısını Perçinledi ... 27.01.2022
Sanayiciden BOTAŞ’a çağrı: Belirsizlik bir an önce ortadan kaldırılmalı... 27.01.2022
Avrupa'nın enerji ihtiyacı Güney Akdeniz'de güneşten sağlanabilir... 27.01.2022
Kesintisiz enerji için karla kaplı arazide görev yapıyorlar... 27.01.2022
Karadeniz gazında 'üç gemili' çalışma için geri sayım... 27.01.2022
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu 47 Memur Alımı İçin Sınav Duyurusu Yaptı... 27.01.2022
Tesla, Çin’deki fabrikasında yeni bir model üretmeye hazırlanıyor... 27.01.2022

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.