Haber Ekonomi

Haberler > Akaryakıt Başlıkları

DEİK'ten 'Afrika’nın sanayileşme vizyonuna yatırımlarımızla ortak olalım' çağrısı

Güncelleme :06.01.2021

 DEİK Başkanı Olpak, "AfCFTA anlaşmasını, Türk iş dünyası açından da memnuniyetle karşılıyoruz. Afrika’nın bölgedeki sanayileşme ile kalkınma vizyonuna yatırımlarımızla ortak olalım." dedi.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, Türk iş dünyası olarak Afrika kıtasındaki ticarette şeffaflık ve eşitliğin artmasına da katkıda bulunacak Afrika Kıtasal Serbest Ticaret Bölgesi Anlaşması'nı (AfCFTA) memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, "Yeter ki bu yeni dönemin artılarını da eksilerini de doğru analiz edelim ve Afrika’nın bölgedeki sanayileşme ile kalkınma vizyonuna yatırımlarımızla ortak olalım." ifadesini kullandı.

Olpak, yaptığı yazılı açıklamayla, 1 Ocak 2021’de yürürlüğe giren Afrika Kıtasal Serbest Ticaret Bölgesi Anlaşması'nı, Türkiye ile Afrika ülkeleri ticari ilişkileri açısından değerlendirdi.

AfCFTA anlaşması ile 1,3 milyar nüfusa sahip ve 3,4 trilyon dolarlık yeni bir serbest ticaret pazarı oluştuğunu belirten Olpak, "AfCFTA anlaşması sadece Afrika Kıtası için değil, dünya ticareti açısından da son derece önemli bir değişim. Afrika içi ticareti yüzde 50 artırması öngörülen, dünya ticaretine 76 milyar dolar ek gelir sağlaması beklenen ve en büyük küresel serbest ticaret bölgesi olma özelliği taşıyan AfCFTA anlaşmasını Türkiye açısından iyi okumalıyız." ifadelerini kullandı.

"Ekonomik ve ticari ilişkilerde farkımızı ortaya koyacağımıza inanıyoruz"

Afrika ülkelerinin kalkınmasının, kıta için önemli olduğu kadar elbette dünya için de önem taşıdığını aktaran Olpak, dünyadaki işlenmemiş toprakların yüzde 60'ını kapsayan bir coğrafyadan söz edildiğini kaydetti.

Küresel nüfusun tarım ve gıda ihtiyacını karşılamak üzere, 1 trilyon dolarlık yeni bir üretim gerçekleşecek olmasını değerlendiren Olpak, şunları kaydetti:

"Afrika kıtasındaki ticarette şeffaflık ve eşitlik ile özellikle sanayi alanındaki yatırımların artmasına da katkıda bulunacak AfCFTA anlaşmasını, Türk iş dünyası açından da memnuniyetle karşılıyoruz. Yeter ki bu yeni dönemin artılarını da eksilerini de doğru analiz edelim ve Afrika’nın bölgedeki sanayileşme ile kalkınma vizyonuna yatırımlarımızla ortak olalım. Türk iş dünyası olarak bu büyük kıtasal pazardaki yeni fırsatları ilk değerlendiren ülkelerden biri olmalıyız. Kazan-kazan ilkesine dayanan yaklaşımımızla, yine her zamanki gibi Afrikalı dostlarımızla ekonomik ve ticari ilişkilerde farkımızı ortaya koyacağımıza inanıyoruz."

"AfCFTA kapsamında özel bir rapor hazırlıyoruz"

Olpak, DEİK olarak 54 ülkeye sahip Afrika kıtasında 45 İş Konseyi ile faaliyet gösterdiklerini ve etkin ticari diplomasi faaliyetleriyle Türk iş dünyası adına bölgenin nabzını tuttuklarını belirterek, "DEİK/Türkiye-Afrika İş Konseylerimiz ile şimdi de Afrika Kıtasal Serbest Ticaret Bölgesi Anlaşması kapsamında özel bir rapor hazırlıyoruz." bilgisini verdi.

Özellikle salgınla birlikte artan globalleşmeden "glokalleşmeye" geçiş trendinin önemini hep vurguladıklarını aktaran Olpak, "Biz aslında küresel ticaretteki bu paradigma değişiminin Afrika’ya da yansıyacağını 2019 sonundan beri biliyorduk. Bu anlaşmanın Afrika ile ticaret yapan ya da iş yapmayı hedefleyen Türk iş insanlarımıza, pozitif ya da negatif etkileri olması çok doğal. Ancak biz bardağın dolu tarafına bakmalı, Afrika’daki ticaret ve yatırım ortamında ayrıcalıklı konuma gelmek için çalışmalıyız. Yeni serbest ticaret anlaşmaları (STA) ile Türk özel sektörünün Afrika’daki rekabet gücünü artırmamız gerektiğini düşünüyoruz." değerlendirmesini yaptı.

"Türk özel sektörünün Afrika’daki yol haritasına ışık tutmaya çalışacağız"

Olpak, Türkiye’nin, Afrika ülkelerinden Tunus, Fas, Mısır ve Morityus ile halihazırda yürürlükte olan STA'ları bulunduğunu belirterek, Afrika Bölgesel Ekonomik oluşumları olan Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) ve Doğu ve Güney Afrika Ortak Pazarı (COMESA) ile de yeni STA’lar imzalayarak Afrika’da serbest ticaret imkanı bulunacak ülke sayısını artırmak gerektiğini kaydetti.

Ticaret Bakanlığı'nın Afrika özelinde atacağı stratejik adımlar ve stratejik öneme sahip Afrika ülkelerinde kurulması planlanan lojistik merkezlerinin de Türk iş dünyasına yeni kazanımlar sunacağını aktaran Nail Olpak, "Biz de DEİK olarak, hazırladığımız bu rapor ile Türk özel sektörünün Afrika’daki yol haritasına ışık tutmaya çalışacağız. AfCFTA anlaşması sonrası, Afrika ülkeleri ile daha fazla iş yapmak isteyen iş insanlarımıza doğrudan yatırım, üçüncü ülkelerle iş birliği, hedef sektörler, devlet projeleri ve stratejik ürünler gibi dış ticaretin her alanında rehberlik edecek bir rapor yayınlayacağız." değerlendirmesini yaptı.

Bu haber 1571 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Mobil Oil Türk Yetkili Distribütörü Hasan Kavi Madeni Yağ Adana’daki Yeni Deposunu Açtı!... 08.12.2021
Enerji Bakan Dönmez’den elektrik faturalarıyla ilgili açıklama... 08.12.2021
Akaryakıt Bayilerinin Denetiminde Yeni Dönem…... 08.12.2021
UYGAR Tora Malatya Bölge Servisini Tanıyalım... 07.12.2021
Akaryakıtta denetimler EPDK'nin yetkilendirdiği şirketler aracılığıyla yapılacak... 07.12.2021
Saudi Aramco, doğalgaz boru hattı ağındaki %49 hissesini sattı... 07.12.2021
ExxonMobil, Permiyen Havzasında net sıfır emisyon elde etme sözü verdi... 07.12.2021
Brisa’dan 3 yeni elektrikli araç şarj istasyonu daha... 07.12.2021
Sanko Enerji ‘Marka Görünümü’ Yenilendi ... 07.12.2021
SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi: Türkiye 2050’de Yeşil Hidrojen İhraç Edebilir... 07.12.2021
TÜBİTAK SAGE ve DASAL Havacılık Teknolojilerinden Önemli İş Birliği... 07.12.2021
Mercedes-Benz Türk, eğitim programı ile EGO sürücülerini ve teknik personelini yeni araçlara hazırlıyor... 07.12.2021
ASİS Otomasyon, OSB Yıldızlarında Üç Kategoride Derece Kazandı ... 07.12.2021
Atık Yağlar Ormana Dönüşüyor!... 07.12.2021
Çevreci Yaklaşımla Enerji Maliyetlerinizi Düşürün... 07.12.2021
Mercedes-Benz Türk’te yeni bir atama gerçekleştirildi... 07.12.2021
Türkiye'nin rüzgar enerjisi kurulu gücü 10 bin 500 megavatı aştı... 07.12.2021
Motorine 66 kuruş zam... 07.12.2021
Enerjide Kooperatif Çalışmaları Önem Kazanıyor... 07.12.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.