Haber Ekonomi

Haberler > LPG Başlıkları

Daha az enerjiyle daha etkili ısınma mümkün

Güncelleme :13.01.2021

Küresel ısınma sonucu oluşan iklim değişiklikleri son yıllarda dünya gezegenini tehdit eden unsurların başında geliyor. Dünyanın giderek ısınması, buzulların erimesi, deniz seviyelerinin yükselmesi, yağış oranlarının değişmesi gibi etkenler ekolojik yapıyı hasara uğratarak ekonomik ve sosyal düzeyde büyük değişimlere neden oluyor. İçinde bulunduğumuz kış aylarında yaşam alanlarını ısıtan ve enerji tüketiminde büyük bir paya sahip olan kombi kullanımında tasarruf sağlamanın yolları ise herkes tarafından araştırılıyor. E.C.A.’nın uzman kadrosu,  çevreyi koruma altına alırken faturaları düşüren doğru kombi seçimi ve kullanımı hakkında ipuçları veriyor.

Günümüzde enerji tüketiminin azaltılması ve sürdürülebilir enerji yönetimi politikalarının uygulanması dünyamızın geleceğine en büyük yatırımlardan biri olarak kabul ediliyor. Küresel ısınmanın yarattığı hasarın önüne geçmek adına alınacak bireysel önlemler ise giderek daha önemli hale gelirken içinde bulunduğumuz kış aylarında ısınma amacıyla kullanılan kombilerin enerji tasarrufundaki rolü gündemi meşgul ediyor. Isıtma-soğutma sektöründe 30 yılı aşkın bir süredir faaliyet gösteren E.C.A.’nın uzman kadrosu, enerji kaynaklarının tüketimini azaltmaya yönelik etkin çözümlerden biri olan doğru kombi seçimi ve ideal kullanım hakkında bilgi veriyor. 

Doğru alanda doğru kombiyi kullanın 

Kombi satın alırken dikkat edilmesi gereken unsurların başında metrekareye göre kombi seçimi geliyor. Yaşam alanlarınız için seçeceğiniz kombinin kapasitesinin alanın tipi, metrekaresi, baktığı cephe/yön gibi özellikler ile uyumlu olması gerekiyor. Alanınızın metrekaresine yeterli olmayan bir kapasitede satın aldığınız kombi, ısı verimi sağlamadığı gibi faturaların da şişmesine yol açıyor. 

Kombinizi belirli bir seviyede çalışır halde bırakın 

Kullanım esnasında kombiyi açıp kapamak yerine belirli bir seviyede çalışır halde bırakmak performansı güçlendirirken faturaları da düşürüyor. Kombide elektrik tüketimini azaltmak için dur-kalk miktarını en aza indirgemek ve oda termostatı, dış hava sensörü gibi ilave kontrol aksesuarlarını kullanmak da kombinin daha ideal koşullarda çalışmasını sağlıyor. Böylece hem elektrik hem de gaz tasarrufu elde etmek mümkün hale geliyor. 

Yılda bir kez kombi bakımı yaptırın 

Kış mevsimine girmeden önce kombilerin temizlik ve periyodik bakımının yaptırılması gerektiğini ifade eden E.C.A.’nın uzman kadrosu, bunun hem ısı kalitesi açısından hem de ekonomik açıdan gerekli olduğunu söylüyor. Doğalgaz tasarrufu sağlamanın en önemli yollarından biri olan kombi bakımının her sene kış sezonunun başladığı kasım ayından önce yetkili servislere yaptırılması gerekiyor. 

Radyatör bakımını ihmal etmeyin 

Kombi sisteminin en önemli parçalarından olan radyatörlerin içindeki su zaman içerisinde kirlenerek tortu oluşumuna neden oluyor. Tortu oluşumu radyatörlerde tıkanıklık yaratarak alt kısımlarındaki suyun dolaşımını kısıtlıyor ve böylece sistem tam fonksiyonlu olarak çalışamaz hale geliyor. Bu durum yüksek derecelere rağmen radyatörlerin ısınmamasına ve dolayısıyla faturaların şişmesine yol açıyor. Bu olumsuzluklardan kaçınmak ve kullanım verimliliğini en üst seviyede tutmak için de radyatör temizliğinin iki yılda bir düzenli olarak yaptırılması öneriliyor. Söz konusu temizlik mekandaki tüm radyatörlerin yüksek ısıda çalışmasını sağladığı gibi kombiye en uzak radyatörün bile optimum sıcaklıkta kalmasını sağlıyor. 

Güçlü bir servis ağı olan markaları tercih edin

Bir kombi satın alınırken hesaplı olması, tüketici yararına bir durum gibi görünebilir; fakat kombi gaz ile çalışan bir cihaz olduğundan dikkat etmemiz gereken en önemli unsurların başında, ürünün güçlü bir servis ağının var olması geliyor. Aradığınız anda hemen ulaşabileceğiniz, hızlı bir şekilde hizmet vererek probleminizi kısa sürede çözecek uygun fiyatlı bir servis hizmetinin olması ürün alımında geleceğe yapılan bir yatırım olarak değerlendiriliyor.  E.C.A. bu farkındalıkla 81 ilde 300’den fazla servis noktasıyla 7/24 hizmet veriyor. Öte yandan yeni nesil E.C.A. kombilerde kullanılan ve periyodik bakım zamanını hatırlatan akıllı teknolojiler, markanın aktif servis hizmetini teknolojiyle bütünleştiriyor. 

Bu haber 1616 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Akaryakıt, tütün ve alkol ürünlerinde yeni dönem... 16.04.2021
Aygaz Otogaz ve Yapı Kredi’den Dev Kampanya... 16.04.2021
Yapı Kredi Müşterileri OPET’te Kazanıyor... 16.04.2021
PÜİS Başkanı Okumuş: "Yeni Kanun Teklifi'nin Kabul Edilip Yasalaşacağına İnanıyorum"... 16.04.2021
Tekser, Teknik Çözümleriyle Buhar Geri Dönüşüm Sistemlerine Hazır... 15.04.2021
Yıldız Teknik Üniversitesi, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi Sertifikası Aldı... 15.04.2021
Bergiz Grup tüm şantiyelerinin yakıt ikmal süreçlerini Turpak ile her yerden anlık olarak izliyor... 15.04.2021
Pandemi, temiz enerji talebini artırdı... 15.04.2021
Ford Trucks pazara umutla bakıyor, 2021’de rekor hedefliyor ... 15.04.2021
Continental sıfır emisyonlu mobilite yolunda... 15.04.2021
BEDAŞ Müşteri Operasyon Merkezleri 08.00-17.00 Arası Hizmet Verecek ... 15.04.2021
TOTAL Yakıtmatik, M Oil İstasyonlarıyla artık tüm Türkiye’de hizmet veriyor... 15.04.2021
UND, Ticaret ve Lojistiğin Nabzını Sınır Kapılarında Tutacak... 15.04.2021
Uzmanlar Avrupa'da LNG ve boru gazı rekabetinin süreceğini öngörüyor... 15.04.2021
Mercedes-Benz, 15 Nisan Dünya Sanat Günü’nü Kutluyor... 15.04.2021
Shell, petrol üretiminde yıllık % 5 düşüş planlıyor... 15.04.2021
Anadolu Isuzu NPR 10 ile Bodrum yollarında... 15.04.2021
Bakan Dönmez: Kamu kurumlarımız maliyetlerini kendi tasarruflarıyla karşılayacak... 15.04.2021
İzmir Temiz Enerji Merkezi Olma Yolunda Bir Adım Daha Atıyor... 15.04.2021
Enerji Pastasında Güneşin Payı Büyüyor... 15.04.2021
Mercedes-EQ markasının lüks sınıftaki ilk elektrikli otomobili EQS tanıtıldı... 15.04.2021
Taysad’dan Tırsan’a Hem Patent Hem İhracat Ödülü ... 15.04.2021
Petrol Ofisi’nden LPG’li araçlara yönelik Türkiye’nin ilk ve tek Filo Yönetim Sistemi: LPG Pass... 15.04.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.