Haber Ekonomi

Haberler > Madeni Yağ Başlıkları

Çevre Dostu EcoBoost, Castrol'e Güveniyor

Güncelleme :07.09.2012

  CASTROL ve FORD’dan Ortak Mühendislik Başarısı 

 Ford’un yağ sektöründeki stratejik iş ortağı Castrol ile ortak mühendislik çalışmasının eseri olarak hayata geçirdiği çevre dostu EcoBoost motoru için Castrol tarafından özel bir motor yağı üretildi. Ford, artık Avrupa'daki tüm benzinli otomobilleri için Castrol Magnatec Professional E’yi tavsiye ediyor.

 Castrol Pazarlama Müdürü Aslı Yetkin Karagül, Ford’un yakıt ekonomisi konusundaki çalışmalarının sonucu olan EcoBoost motorunun ve bu motorun ihtiyaçlarına birebir karşılık vermek üzere üretilen Castrol Magnatec Professional E’nin otomotiv sektörü için önemli bir adım olduğunu ve katı karbondioksit sınırlamalarını karşılayabilmek açısından büyük imkanlar getirdiğini belirtti.

Karagül, yakıt tasarrufu sağlayan benzersiz teknolojisiyle hem EcoBoost’un, hem de Castrol Magnatec Professional E’nin dört silindirli, 1.6 ve 2.0 litrelik modeller içeren turbo şarjlı motor serisinde ulaşılan son nokta olduğunu vurguladı. 

Castrol’ün yağ geliştirme konusunda Ford’un en uzun süreli geçmişe sahip ortağı ve Avrupa’da önerilen tedarikçisi olduğunu belirten Aslı Yetkin Karagül, “Ford ile dünyada her alanda ortak çalışmalara imza atıyoruz. EcoBoost üzerinde çalışırken, bizim açımızdan en önemlisi, hayata geçirdiğimiz motor yağının, motorun dayanıklılığı ve korunması konusunda hiç ödün vermemesiydi” dedi.

YERÇEKİMİNE MEYDAN OKUYAN AKILLI MOLEKÜL TEKNOLOJİSİ

Çevre dostu yeni EcoBoost motorun tasarımına start verildiğinde, motor hakkında bilinen tüm verimlilik, performans ve yakıt ekonomisi kurallarının adeta yeniden yazılması hedefleniyordu. Ford’un böylesine endüstri lideri bir motoru hayata geçirirken, hedefine ancak madeni yağ sektöründe lider olan bir yağ markası ile ulaşabileceğinin bilinciyle tercihini Castrol’den yana kullandığını söyleyen Karagül, ortak mühendislik süreci hakkında şu bilgileri verdi:

“Ford, daha endüstriyel tasarım geliştirme aşamasında, yağ konusunda dünyadaki stratejik ortağı Castrol’e başvurdu. İki yıldan fazla bir süre bu konu üzerinde çalışan Castrol mühendisleri, Ford EcoBoost motor prototipleri üzerinde testler yaparak, bu motora özel, mükemmel bir performansa sahip, yepyeni Castrol Magnatec Professional E motor yağını geliştirdiler.  Castrol’un bu çalışmadaki hedefi, hem motoru koruyacak, hem performans standartlarını yukarı taşıyacak, hem de anahtarın çevrildiği andan başlayarak metal metal teması ile oluşacak motor aşınmalarını gözle görülür bir şekilde azaltacak bir yağ geliştirmekti.”

Castrol, kendisinden beklenen bu yeni motor yağını geliştirirken, Castrol Magnatec’in motorun kritik parçalarına bir mıknatıs gibi tutunan yapışan akıllı molekül teknolojisinden yararlandı; böylece araçta ilk çalıştırma anından itibaren en üstün korumaya ve yüksek performansa ulaştı.  

Sıkı bir işbirliği ile çalışan Castrol ve Ford mühendisleri, motorun daha hızlı ısınmasının yakıt ekonomisi sağlayacağı konusunda hemfikirdiler. Castrol, bunu sağlayabilmek için, motor yağının moleküler yapısını daha yüksek sıcaklıklara dayanabilecek şekilde yeniden tasarladı.  Bu da Ford’un, sıcak egzost gazının ısısını kartere aktararak, yeni EcoBoost motorunu, diğer motorlara kıyasla, en uygun çalışma sıcaklığına daha çabuk ulaşacak şekilde geliştirmelerini sağladı.

YAKIT TASARRUFU VE YÜKSEK KORUMA

Castrol Magnatec Professional E, hem araç sürücüleri, hem de bayi ve yetkili servisler için birçok önemli avantajlar sağlıyor. Castrol Magnatec Professional E sayesinde yağ değişim aralığı 20 bin kilometre veya bir yıla, ticari araçlarda ise 30 bin kilometreye kadar uzuyor. 

 

Motor temizliği, iki bakım arasında geçen sürede, mükemmel yakıt tasarruf seviyesinin korunması için kritik bir etken. Castrol Magnatec Professional E’nin moleküler tasarımı, tortuları önlüyor, aşınmaya karşı motoru ve metal parçaları en üst seviyede koruyor. Yakıt tasarrufu sağlamasının yanında, motorun tüm hareketli parçalarının sürtünmesini önleyerek kolayca hareket etmelerine imkan veriyor.  

 

Castrol Magnatec Professional E, 1.0 litrelik Ford EcoBoost motorlarının bakımında ve servisinde kullanılacak tek motor yağıdır; bütün yeni Ford EcoBoost motorları, fabrikadan Castrol Magnetec Professional E ile ilk dolum yapılmış olarak ayrılmaktadır. Castrol Magnatec Professional E, iki servis/bakım zamanı arasındaki sürede motora en üstün performans ve yakıt tasarrufu sağladığı için Ford tarafından tavsiye edilmektedir.

 

Bu haber 5491 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Koç Tora Uşak Bölge Servisini Tanıyalım... 03.12.2021
Rüzgar Enerjisi Başkenti İzmir’de Büyük Buluşma ... 03.12.2021
Karbonsuz ekonomi için ilk adım enerji verimliliğinden geçiyor... 03.12.2021
Çevreci, yenilikçi, genç ve dinamik Milangaz, yenilenen kimliği ile tüketicilerinin karşısında... 03.12.2021
Anadolu Isuzu’dan Anex Tour’a 17 yeni NovoLux otobüs teslimatı... 02.12.2021
Türkiye Rüzgar Enerjisinde Rekor Bir Yılı Daha Geride Bırakıyor... 02.12.2021
Petrol Ofisi’nde CHRO’luk görevine Burcu Yüksel Kocagöz atandı... 02.12.2021
UTİKAD Mersin’de Üyeleri İle Bir Araya Geldi... 02.12.2021
Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye’de Görev Değişimi... 02.12.2021
Mercedes-Benz Türk, Dünya Şoförler Günü’nü kutluyor... 02.12.2021
Jeotermal enerjide 2 bin megavatlık potansiyel kapasite yatırıma dönüşmeye hazır... 02.12.2021
Sanko Enerji Grubu ‘Güneydoğu Enerji Forumu’nun Ana Sponsorluğunu Üstlenecek... 02.12.2021
CK Enerji Boğaziçi Elektrik, 24 Akülü Sandalye Şarj İstasyonu İle Engelli Vatandaşların Yanında... 02.12.2021
Rüzgar Enerjisi Türkiye Elektrik Üretiminin %22,3’ünü Sağladı... 02.12.2021
AB farklı çıkarlar nedeniyle enerjide birlik olamıyor... 02.12.2021
OPEC+ grubunun petrol üretimi artışında 'temkinli' yaklaşımını sürdürmesi bekleniyor... 02.12.2021
Habur Sınır Kapısı Pandemiye Rağmen, Tır Giriş-Çıkışlarında Türkiye Rekoru Kırdı!... 02.12.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.