Haber Ekonomi

Haberler > Ekipman Başlıkları

Uzun Süren Sıkıntılı Tadilatlara Son: Fibrelite &Tora işbirliği ile hızlı, hatasız ve ekonomik kapak değişimi

Güncelleme :05.10.2012

 Fibrelite  kompozit menhol kapak endüstrisinin lideri olarak akaryakıt istasyonlarında halihazırdaki menhol kapaklarını sökmek ve değiştirmek için yeni bir uygulama geliştirdi. Bu uygulamada dairesel testereli bir kesme kulesi kullanıldı. Özel tasarıma sahip bu aparat vasıtası ile var olan menhol kapağının çevresindeki beton hızlı ve hatasız olarak kesiliyor ve menhol kapağı ile beraber çıkartılıyor.

Su geçirmez çelik şasenin ve yüksek performanslı kapağın yerleştirilmesi

Bu metod akaryakıt istasyonlarındaki eski menhol kapaklarının, su geçirmez ve yüksek dayanımlı yeni Fibrelite menhol kapaklarıyla değiştirilmesi için kusursuz bir çözüm.

Eski yöntemlerle menhol kapağının çevresindeki betonu kırmak ve eski kapağı çıkartıp yenisi ile değiştirmek maliyetli ve çevreye rahatsızlık veren bir işlemdi. Ayrıca değişim işlemi sonrası dökülen yeni betonun donma süresi 3-5 günü bulabilmektedir. Bu durum istasyon trafiğinin aksamasına sebep olacaktır. Özellikle menhollerin dolum alanında olduğu istasyonlarda menhol çevresi beton kurumadığından tankerlerin yanaşmasına da imkan olmayacak ve istasyonun yakıtının bitmesi bile söz konusu olabilecektir.

Bu yöntem neden eşsiz?

Bütün büyük fikirler gibi bu metodda çok basit bir şekilde bu eski probleme çözüm sunuyor. California SHELL 250  istasyonunda bulunan, yaklaşık 1500 eski kapağın sökülerek yerine Fiberlite kapakların takılması için sipariş verdi. 

Yeni şase çok çabuk monte ediliyor.

Yeni metod ile bir günde 3 ila 4 manhol kapağı değiştirilebiliyor. Önce eski menhol kapağı sökülüp çıkartılıyor ve yerine yeni şase yerleştiriliyor. Yeni şasenin çevresine hızlı kuruyan, 4 saat içinde kamyon ve tır taşıyabilecek mukavemete sahip beton dökülüyor.

Yeni metoda kullanılan makinede menhol kapağının çapına göre kullanılmak üzere 36” ve 42” iki adet dairesel testere, bir hidrolik motor, ve iki yuvarlak beton testeresinden oluşmaktadır. Yatayda yuvarlak testere önce çıkartılacak eski şasenin tam altından dairesel olarak zemini keser. Daha sonra dairesel testere çerçeveyi keser ve eski şasenin betonla bağlantısı kalmaz.

Testereler elmas uçludur, betonu ve içerisinde bulunan çelik çubukları kesebilecek güçtedir. Betonun kalitesine ve çelik çubukların miktarına bağlı olarak bir şase çıkarma işlemi 34-40 dakika sürebilmektedir. Bütün kesme işlemi bittiğinde ve eski şase çıkartıldığında yeni şasenin yerleştirilmesi için uygun ve düzgün bir yüzey kalır.

Yeni Fiberlite şasesinin yerleştirilmesi 

Ortaya çıkan yeni yüzey iyice temizlendikten ve şase sabitleme kazıkları için gerekli delikler açıldıktan sonra yeni Fiberlite şasesinin konmasına hazır hale gelir. Yeni Fiberlite şasesi doğru yüksekliğe ayarlanır ve oturtturulur. Beton dökümünden 4 saat sonrasında saha tamamen kullanıma açılmaktadır.

Sağlıklı ve güvenli

Bütün bu işlem zone 1 bölgesinde geçmektedir ve beton kesme işi ateşli bir çalışma olduğu için bütün risklerini ortan kaldırmak kritik bir öneme sahip. Ateşli çalışmada risk çalışma yapılan atmosfere bağlıdır. Çalışma yapılan alan, yani menholler işlem öncesi gazdan arındırılıyor ve havalandırılıyor ayrıca işlem boyunca ölçüm cihazları ile düzenli olarak patlayıcı buhar miktarı ölçülüyor. Çalışma alanına 4,25m yakında bulunan dispensır/pompa, uzaktan dolum ya da nefeslik varsa, çalışma boyunca izole ediliyor. Testere hidrolik güç ile çalışır ve testere dişlerine sürekleri su püskürtülerek yağlama ve soğutma yapılmaktadır. Bir teknisyen işlem boyunca sahaya süzülen suyu vakum yaparak alır, bu sayede çalışma sahası da temiz durur. Ayrıca işlem sırasında çevreden gelebilecek risklere ve araç trafiğine engel olmak için çalışma alanının çevresi bariyerlerle çevrelenmektedir.

Amerika’da testere ile kesim yapma

California’ da SHELL için yapılan menhol kapağı değiştirme projesi büyük bir başarı yakalamıştır. 2 makine ile çalışarak, günde 6-8 menhol kapağı değiştirilebiliyor, yani günde bir istasyon saatler içerisinde tam olarak teslim edilebiliyor. 

Bu projenin bitmesiyle buna benzer projelerin sayısının artacağı apaçık ortadadır. New York ulaştırma işletmelerine şimdiden konu ile alakalı bir sunum yapılmıştır. 12 ay içerisinde New York ulaştırma işletmelerine ait otobüs dolum yerlerinin tamamı yenilenmiş olacaktır.Fibrelite Amerika’da menhol kapaklarının değişimi operasyonun avantajlarını anlatarak ve teşviklerde bulunarak Veolia’nın (Yerel enerji otoritesi) dikkatini çekmeyi başarmıştır. Veolia Boston şehrine termal enerji (buhar) sağlamaktadır. Veolia’nın şehrin altından geçen kilometrelerce uzunlukta buhar boru hatları ve bu hatlara ulaşmayı sağlayan kaldırımlarda ve yol üzerlerinde, 24” ve 30”  olarak farklı çaplarda çelik kapakları olan menholleri var.Boru hatlarındaki emniyet ventillerinden salınan 175 Co buhar menhollerde birikerek çelik menhol kapaklarını ısıtıyor ve bu da halk açısından bir risk oluşturuyor. Fiberlite’ın kompozit kapakları mükemmel yalıtkan görevi görüp manholde içerisi 175 Co  olmasına rağmen kapaklar sadece 21 Co olurlar. Bu eşsiz izolasyon yeteneği ve kapak değiştirme işleminin kolaylığı sayesinde Boston, hiçbir rahatsızlık duymadan daha emniyetli kapaklara sahip olacak.

Değiştirilmiş kapak tipleri

Bu yeni yöntemle tüm kapaklar (çelik kapaklar, plastik kapaklar ve rakip firma kapakları dahi )değiştirilebiliyor. Düşük kalite Fiberglas kompozit kapaklarda, trafik dolayısı ile aşırı yükleme sonucu eğilmeler oluşmaktadır. Fiberlite’ın 100mm kapakları ağır yükler altında maksimum 4mm esneme payına sahiptir.

Rakip firmalara ait kompozit kapaklarda bu esneme payı neredeyse 3 katı kadardır. Fazla esnemiş kapaklar sugeçirmez özelliğini kaybederler ve belirli bir noktadan sonra esneme yapamayıp kırılır veya fazla esneyerek menhole düşerler. Plastik kapaklarda en çok rastlanılan bir başka problemde belirli kullanım ömründen sonra açılmakta zorluk yaşanması, hatta bazen tamamen sıkışmalarıdır. Bu sebeple, tek bir personelin rahatça açabileceği bir menhol kapağı personel arasında bir güç düellosuna dönüşebiliyor.

Bütün bu problemlere karşı Fibrelite, yeni kurduğu ekiple, İngiltere’deki akaryakıt firmalarına bu hızlı kapak değişimini bir alternatif olarak sunuyor.

Testere ile kesme programının global olarak yayılması

Fibrelite, betonu kesere menhol kapağı sökme ve değiştirme işinin kolaylığını anlatmak için bir video hazırladı. Bu video BP istasyonlarında bulunan bazı menhol kapakların değiştirmek isteyen Global Alliance’ın dikkatini çekti. İşlemin potansiyel tehlikelerini azaltmak ve ortadan kaldırmak için APEA Yangın ve İstasyon Güvenliği Müdürü ve GA İngiltere SEÇ-G Müdürü beraber bir izin sistemi oluşturdular. Deneme olarak Londra’da bulunan bir BP istasyonunda örnek çalışma yapıldı, yağmurlu ve soğuk bir Ocak haftası olmasına rağmen 2 günde 5 menhol kapağı başarı ile değiştirildi. Bu başarılı testten sonra GA iki aşamada 16 BP istasyonuna ait yaklaşık 250 adet manhol kapağı değiştirtti.

Bütün bu pozitif etkilerin sonucunda Fibrelite bir testerenin daha lisansını aldı ve bu makineyi de Güneydoğu Asya’da bulunan Singapur’a gönderdi. Fibrelite’ın Singapur bayi,bu makineyi kullanarak pek çok yerel üretim menhol kapağı değiştirdi. Bayinin yaptığı bu çalışmalar yerel bir akaryakıt firması olan Exxon Mobile’ın ilgisini çekti ve bayi üç yıldır Exxon Mobile’in ülke çapındaki istasyonda menhol kapağı değiştiriyor. Malezya, Hong Kong ve İspanya’da denemeleri yapılan ve uluslararası kullanım için üretilen testere , problemli menhol kapakları için ucuz, hızlı ve etkili bir çözüm sunuyor. California’nın kuzey ve güneyinde bulunan Chevron akaryakıt istasyonları 1200 adet 36” ve 42” kapak 300 adet ekstra gözlü kapak değişimi için sipariş açıldı. 

 

Bu haber 5505 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
AKO Grup Üretime Yaptığı Yatırımla Büyüyor... 22.01.2022
Karsan’dan Kuzey Amerika Pazarı İçin Stratejik İş Birliği!... 22.01.2022
Kademeli Tarifede Günlük Enerji Tüketimine Dikkat Çekildi... 22.01.2022
BOTAŞ’tan sanayi tarifesine ay ortasında gizli zam... 21.01.2022
Doğalgaz Depolama Tesisleri Bu Günler İçin Var... 21.01.2022
Kimya Sektöründe Ar-Ge’yi Güçlendirecek İş Birliği Protokolü İmzalandı... 21.01.2022
"Yılın En İtibarlıları" ödüllerine kavuştu... 21.01.2022
Schneider Electric ve BP düşük karbonlu enerji çözümleri konusunda iş birliği yapıyor... 21.01.2022
Almanya doğal gaz stoklarını artırmayı hedefliyor... 21.01.2022
Fransız Enerji Şirketi "TotalEnergies" Myanmar'dan çekiliyor... 21.01.2022
Zorlu Elektrik Perakende Satış Şirketi’nden Plastik Kapak Toplama Kampanyasına destek... 21.01.2022

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.