Haber Ekonomi

Haberler > Doğalgaz Başlıkları

İGDAŞ Baca Gazı Zehirlenmelerine Karşı Uyarıyor

Güncelleme :02.11.2012

 Doğalgazın 26 yıldır İstanbul’a dağıtımını sağlayan İGDAŞ, abonelerini kışın yaklaştığı bu günlerde baca gazı zehirlenmelerine karşı uyardı. İGDAŞ Genel Müdürü Bilal Aslan, kışa girmeden bacaların mutlaka yetkili bir firmaya temizlettirilmesi gerektiğini söyledi. 

İGDAŞ, kullanıcılarını, muhtemel baca gazı zehirlenmelerine karşı alınacak önlemler hususunda bilgilendirerek; yakıcı cihazların daha yoğun çalıştığı kış aylarına girilmeden, baca kontrollerini ve bakımlarını yaptırmaları konusunda uyardı. Doğalgazın zehirlemeyen bir gaz olduğunu ancak yanması sonucunda ortaya çıkan karbon monoksit gazının zehirlenmelere yol açtığını vurgulayan İGDAŞ Genel Müdür’ü Bilal Aslan, “Kullanıcılarımız, bacalarının bakımını ve temizliğini periyodik olarak yaptırmalıdır. Bakımı ve temizliği yapılmayan bacalarda, baca çekişi azalır bu durum da; zehirleyici özelliğe sahip baca gazlarının yaşanılan ortama yayılmasına ve bu nedenle zehirlenmelere neden olabilir. Vatandaşlarımız hangi tür yakıt kullanırlarsa kullansınlar, bacalarını yılda en az bir kez, kışa girmeden önce mutlaka, İtfaiye’nin yetkilendirdiği Baca Temizleme Firmalarına temizlettirmelidir” dedi.

Güvenli doğalgaz kullanımı için baca temizliğinin ve doğalgaz yakıcı cihazlarının (kombi, şofben, kazan gibi) yıllık bakımlarının düzenli yaptırılması gerektiğini vurgulayan Aslan, “İGDAŞ aboneleri doğalgaz yakıcı cihazlarının bakımlarını da cihazların yetkili servislerine periyodik olarak yaptırmalıdırlar. Baca temizliği ve doğalgaz yakıcı cihazlarının bakımı hayati önem taşımaktadır. Bu konuda üzerinde önemle durulması gereken önemli bir nokta da baca gazı tehlikesine karşı önlem niteliği taşıyan baca gazı sensörlerinin kontrolüdür. Kullanıcılarımızı yaklaşan kış ayları öncesinde gerekli tedbirleri almaları hususunda uyarıyoruz” dedi.

 

Bu haber 3502 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
ATESAN Tora Denizli Bölge Servisini Tanıyalım... 30.11.2021
Enerjisa Enerji EBRD ile 110 milyon dolar karşılığı Türk Lirası Kredi Anlaşması imzaladı... 30.11.2021
Kalyon Karapınar Güneş Enerjisi Santrali için finansman anlaşması imzalandı... 30.11.2021
IVECO T WAY Alman tasarım ödülünü kazandı... 30.11.2021
I-Save özellikli yeni Volvo FH, %10'a varan yakıt tasarrufuyla daha verimli... 30.11.2021
MAN OptiView, ‘2022 European Transport Award for Sustainability’ ödülünü kazandı... 30.11.2021
TANAP'tan, doğal gaz boru hattı geçen yerlere sosyal proje desteği... 30.11.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.