Haber Ekonomi

Haberler > Akaryakıt Başlıkları

Haydar Aliyev Meslek Lisesi'nin İnşaatı Tamamlandı

Güncelleme :02.11.2012

Socar Türkiye Başkanı ve Pektim Yönetim Kurulu Üyesi Kenan Yavuz, Türkiye’nin en güzel okulu olan bu okulun Türkiye-Azerbaycan kardeşliğinin eğitim alanındaki en önemli simgesi olacağını söyledi.

25 Ekim 2011 tarihinde İzmir’in Aliağa ilçesinde STAR Rafinerisi ile eşanlı olarak temelleri atılan Heydar Aliyev Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nin inşaatı tamamlanarak, Aliağa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne teslim edildi. 

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından temeline ilk harcı konan lisenin inşaatı 270 gün gibi rekor sayılabilecek bir sürede tamamlandı. Okulun iç donanımına ait çalışmalar sürerken, 2012-2013 eğitim-öğretim yılında toplam 180 öğrencinin kaydı yapıldı. 

Yaklaşık 16 milyon TL’ye mal olan okulda toplam 720 öğrencinin eğitim göreceğini belirten SOCAR Türkiye Başkanı (CEO) ve Petkim Yönetim Kurulu Üyesi Kenan Yavuz, merhum Heydar Aliyev’in adını taşıyan okulun Türk sanayisinin ara işgücü ihtiyacını karşılamada örnek bir modeli hayata geçireceğini belirterek, “5 yıldızlı meslek lisesi inşa ettik.   Aliağa’yı bilmeyenler liseyi üniversite kampüsü sanıyor.   Sadece Aliağa 'nın değil, Türkiye 'nin en güzel okulu olan bu lise, Türkiye-Azerbaycan kardeşliğinin eğitim alanındaki en önemli simgesi olacak. ” dedi. 

Çağdaş Azerbaycan’ın kurucusu merhum Heydar Aliyev’in adını yaşatacak olan okul, 22 dönüm arazide kampüs sistemi ile kuruldu. 216 kişilik pansiyon ve 300 kişilik konferans salonuna sahip olan lisenin sınıfları ve ortak kullanım alanları her türlü teknolojik yeniliği barındırıyor. Yüksek tavanlı ve ferah bir ortamda eğitim görecek öğrenciler, mezun olduklarında başarılı oldukları takdirde, SOCAR’ın Türkiye ve Azerbaycan’daki yatırımları ile diğer sanayi kuruluşlarının ara işgücü gereksinimini karşılayacak. 

“PETKİM BUGÜNE KADAR 5 OKUL 

YAPARAK MİLLİ EĞİTİME BAĞIŞLADI” 

Petkim’in bugüne kadar Kocaeli-Yarımca’da ve İzmir-Karşıyaka’da birer, Aliağa’da ise üç okul inşa ederek Türk Milli Eğitimi’ne armağan ettiğini anımsatan Kenan Yavuz, Heydar Aliyev EML’nin ise şirketin bugüne en büyük eğitim yatırımı olduğuna dikkat çekerek şu bilgileri verdi: 

  “Aliağa’ya ilk kez gelip okulumuzu görenler, üniversite kampüsü sanıyor. Sadece Aliağa’nın değil, Türkiye’nin en güzel ve modern okulunu yaptık.   Okulumuz, ‘ İş İçinde Eğitim, Eğitim İçinde İş’ prensibi ile hizmet verecek. Liseden mezun olacak gençler Petkim’in, SOCAR bünyesindeki diğer şirketlerin ve bölgedeki sanayi kuruluşlarının gereksinim duyduğu nitelikli ara işgücünü karşılamada çok önemli bir işlev yüklenecek. Eğitimleri süresince sanayi ile iç içe yaşayarak pratiklerini yapacaklar. Mezun olduklarında, başarılı olurlarsa, Petkim ve SOCAR’ın yatırımlarında görev almak üzere hemen işbaşı yapacaklar. Böylelikle biz de şirketlerimize ara işgücü seçmede çok önemli bir zorluğu aşmış olacağız” 

HEYDAR ALİYEV EML’DEN SATIR BAŞLARI 

Heydar Aliyev Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Projesi yaklaşık 25.000 m 2 alana sahip. 

Proje; binaları, konferans salonu, yemekhanesi, elektrik ve kimya atölyeleri, spor salonu, konferans salonu gibi kısımlardan oluşan bir kampüs niteliğini taşıyor. 

Okulda 15.000 m2’lik kapalı alanda derslik binaları, konferans salonu ve pansiyon binası bulunuyor. Proje klasik okul standartlarının dışında, mimari ve inşaat kalitesiyle Türkiye’nin bugüne kadar görmediği bir kompleks olma proje özelliğini taşıyor. 

Yüksek tavanlı ve ferah bir eğitim için tasarlanan ve 30 derslikten oluşan lise, toplam 720 öğrenci kapasitesine sahip olacak. 

Ayrıca her birinde dört öğrencinin kalabileceği 54 odadan oluşan modern yatakhanesi de 216 öğrenciye hizmet verebilecek. 

 

 

Bu haber 6444 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
BAE, bol güneş enerjisi ve hidrojen enerjisine olan ilgisi ile çok fazla potansiyel sunuyor... 06.12.2021
Temiz enerjide finansman miktarı bu yıl 2,5 milyar doları bulacak... 06.12.2021
Enerji ölçümünde 70 yıllık tecrübe... 06.12.2021
Maden sektörünün ihracatı yılın ilk 11 ayında 5,39 milyar dolara ulaştı... 06.12.2021
IVECO, Suzarra fabrikasında 1.600.000’inci Daily’nin üretimini kutluyor ... 06.12.2021
Renault, Yeni SUV Modelinin İsmini Açıkladı: Austral... 06.12.2021
Mercedes-Benz Hafif Ticari Araçlar’dan kasko poliçesini yenileyene bagaj düzenleyici hediye... 06.12.2021
Teknik Elektromanyetik Gaziantep Bölge Servisini Tanıyalım... 06.12.2021
Merkez Bankası: Enflasyondaki yükselişe en belirgin katkı enerji grubundan... 06.12.2021
Avrupa'daki yer altı depolama tesislerinde bulunan gazın yüzde 23'ü tükendi... 06.12.2021
AB Yetkilisi Gentiloni, 'Artan Enerji Fiyatları Sorununa Kolay Çözümler Yok' ... 06.12.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.