Haber Ekonomi

Haberler > Ekipman Başlıkları

Dünya Su Günü, Kuraklıkla Mücadelede Neler Yapabiliriz?

Güncelleme :23.03.2021

Bugün, dünya nüfusunun %40’nı barındıran 80 ülke şimdiden su sıkıntısı çekmektedir. Birleşmiş Milletler verilerine göre, günümüzde 1.1 milyar kişi sağlıklı içme suyuna ulaşamıyor.

Su kaynaklarının hunharca harcandığı ve sonu gelmeyecek bir kaynakmış gibi kullanıldığı konusunda hemfikir olduğumuzu düşünüyorum. Bir TV programında, sizin su faturanız yüksek geliyor mu? sorusuna aylık 600 TL geliyor cevabını gururla söyleyen ve böyle düşünenlere sesleniyorum.

Bugün, dünya nüfusunun %40’nı barındıran 80 ülke şimdiden su sıkıntısı çekmektedir. Birleşmiş Milletler verilerine göre, günümüzde 1.1 milyar kişi sağlıklı içme suyuna ulaşamıyor. Bizim bulunduğumuz coğrafyanında sonsuz bir temiz su kaynağına sahip olduğunu düşünmeyin lütfen. 2040 yılında Türkiye’nin de temiz su sıkıntısı çekecek ülkeler arasında yer alacağı öngörülüyor. Bir gün çeşmenizi açtığınızda temiz su akmayacağını düşünerek su kaynaklarını korumaya özen gösterin.

Peki su kaynaklarını nasıl koruyabiliriz?

1- Mevcut içme suyu kaynaklarını (göller, nehirler, barajlar) kirletmeyerek

Nasıl mı? Bir tesis, bir ticarethane veya bir konut olabilirsiniz. Ne olursa olsun, yağ/yakıtın vb. tehlikeli maddelerin kanala veya yakındaki alıcı ortama ulaşması engellenmelidir. Bu bir yağ/yakıt ayırıcı, yağ tutucu veya daha büyük tesisler için arıtma tesisleri ile mümkündür. 

 2- Yeşil alanları koruyarak ve ağaç miktarını arttırarak yağmur miktarını arttırmak

Yeşil alanların artması ile yenilenen kök sistemi sayesinde toprak gözenekli hale gelir ve su daha kolay sızabilir. Bu, yeraltı suyu akiferinin yükselmesine ve toprağın veriminin artmasına olanak sağlar. Verimli toprak kendi kendini yenileyerek büyümeye devam eder. Yeşil alanların artması ile yeryüzündeki nem miktarı artar ve daha çok yağmur yağışı gerçekleşir. Bu da bize doğal içecek su olarak döner.

Burada yapabileceğimiz tek şey ekolojiyi katlederek oluşturulmuş projeleri desteklememek ve minik hediyelerimizin fidanlardan oluşmasını sağlamaktır.

3- Yağmur suyunu hasat ederek

Yeni imar planları için bir zorunluluk haline de gelen yağmur sularının toplanarak geri kazanımının sağlanmasıdır. Büyük şehirlerin karmaşık yapısından ve çarpık kentleşmesinden ötürü daha temiz kabul edilecek çatı üstüne düşen yağmur sularının toplanarak tuvalet rezervuarlarında, sulama da kullanılması mevcut şebeke suyu kullanımını ciddi oranda azaltacaktır. 

NOT: Ben sulama için yeraltı suyu kullanıyorum diyenler için de şunu söyleyebilirim. Yeraltı suyuda bir temiz su kaynağıdır ve şebeke suyu gibi yeraltı suyu da azalma ve yok olma tehlikesiule karşı karşıyadır.

4- Proseslerde geri kazanılan su kullanmak

Bugün birçok işletmenin soğutma suyuna, proses suyuna ihtiyacı var. Kullanılan proses suları ise çoğunlukla insan temasının olmadığı kapalı sistemlerde kullanılmakta bu durumda ilgili proseslerde kullanılan suyun tekrar tekrar aynı işlemde kullanılmasında (işletme zararına bir durum söz konusu değilse) fayda olacaktır. Bu durum tesisler için maddi kazançta sağlayacaktır.

Bu başlığa akaryakıt istasyonlarındaki araç yıkama prosesleride örnek verilebilir. Aracın yıkanması sonrasında küçük bir bekleme tankına alınan su iyi yönetilirse defalarca kullanılabilir.

 5- Son olarak bireysel su tasarrufu

Aslında yukarıdaki başlıkları uyguladığımızda da su tasarrufu etmiş oluyoruz elbette. Ancak bu başlığı bireysel su tasarrufu olarak ele almak istiyorum. Çünkü her işletme kendi yararı için eminim ki kullanım suyu azaltma yöntemleri kullanmaya gayret ediyordur. 

Ancak bireysel olarak yapabileceklerimiz her alanda yaşamımızı etkileyecektir. Bu bilinçle hareket eden biri hem çalıştığı işletmede, hem evinde bu bilgileri uygulayacaktır. Örneğin ellerini sabunlarken suyu kapatmak, bulaşıkları peçeteyle temizleyerek makinaya koymak, kıyafet alırken 3 kere düşünmek (Bir jean üretimi için, 15 bin 500 litre su gerekiyor.), duş sürelerini azaltmak, düşük debili armatürler kullanmak vb. alabileceğiniz önlemlerin sınırı yok. Yeter ki isteyin.

Dünyayı değiştirmek için yalnızca düşüncelerimizi paylaşmamız yeterli değil ne yazık ki, önemli olan konuştuklarımızı uygulayabilmemiz. 

 ! Çevre Mevzuatı'ndaki değişikleri www.toracevre.com adresinden takip edebilirsiniz.

Bu haber 3544 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
‘Sanko Enerji Dostluk Turnuvası’ başlıyor... 27.01.2022
Akaryakıt İstasyonlarında Bodrum Kat SEÇ Riskleri ve Önlemleri... 27.01.2022
ABB, Milano şehrinin elektrikli otobüs şebekesine güç veriyor... 27.01.2022
İzocam, kalın yalıtıma dikkat çekiyor ... 27.01.2022
Drone Teknolojisi Rüzgar Enerjisine Yön Vermeye Devam Ediyor... 27.01.2022
Aksa Elektrik, 2021 yılının son çeyreğindeki elektrik tüketim oranlarını açıkladı... 27.01.2022
Mobil’den Otomatik Vitesli Araçlara Özel Yeni Şanzıman Yağı!... 27.01.2022
TotalEnergies’in yeni distribütörü Anadolu Neft... 27.01.2022
Castrol ve Bosch Car Service kampanyasının büyük ödülü sahibini buldu... 27.01.2022
Mercedes-Benz Türk Kamyon AR-GE Direktörlüğü’ne yeni bir atama gerçekleştirildi... 27.01.2022
Ford Otosan 2022 Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi’nde puanını yükseltti ... 27.01.2022
Yüce Auto “En İyi İş Yeri” Ünvanı ile Başarısını Perçinledi ... 27.01.2022
Sanayiciden BOTAŞ’a çağrı: Belirsizlik bir an önce ortadan kaldırılmalı... 27.01.2022
Avrupa'nın enerji ihtiyacı Güney Akdeniz'de güneşten sağlanabilir... 27.01.2022
Kesintisiz enerji için karla kaplı arazide görev yapıyorlar... 27.01.2022
Karadeniz gazında 'üç gemili' çalışma için geri sayım... 27.01.2022
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu 47 Memur Alımı İçin Sınav Duyurusu Yaptı... 27.01.2022
Tesla, Çin’deki fabrikasında yeni bir model üretmeye hazırlanıyor... 27.01.2022

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.