Haber Ekonomi

Haberler > Madeni Yağ Başlıkları

Shell, madeni yağlar pazarındaki liderliğini teyit etti

Güncelleme :06.12.2012

Shell’in güçlü rekabetçi konumu, geçtiğimiz birkaç aydır madeni yağ sektörünü inceleyen lider araştırma firmalarının dikkatini çekiyor. Shell’in küresel pazar payındaki liderliği Kline&Co. firmasının en son raporunda doğrulanırken Ipsos MORI ve Harris Interactive firmaları yaptığı araştırmalarda Shell’in Çin, Malezya, Tayland, Rusya ve ABD’de (Pennzoil) en çok tercih edilen binek araç motor yağı olduğu sonucuna vardı. Bununla birlikte Frost&Sullivan firması ise Shell’i otomotiv madeni yağları dalında Avrupa “Müşteri için Değer Geliştirme Ödülü”ne layık gördü.

 Shell Global Ticari Başkan Yardımcısı Mark Gainsborough konuyla ilgili şunları söyledi: “Madeni yağ iş stratejimiz marka ve değer üzerine yoğunlaşmaktadır. Güçlü bir tedarik zincirimiz ve dünya standardındaki markalarımız ve ürün portföyümüz ile birlikte teknik inovasyona yatırım yapmaktayız. Bunun yanında, güçlü ortaklıklar geliştiriyoruz, yaptığımız işin merkezine tüketicilerimizi koyuyoruz ve sektörün fırsatlarına ve zorluklarına cevap veriyoruz. İşimizi ileri taşıdıkça, üçüncü partilerden de gücümüz ve başarılarımız hakkında bu şekilde teyit almak bizi gerçekten çok mutlu ediyor.”

   Global madeni yağ sektörü hakkındaki, her yıl yayınlanan Kline&Co raporunun onuncusunda (Global Madeni Yağ Sektörü 2011: Pazar Analizi ve Değerlendirmesi) Shell’in 2011 yılında da %13 pazar payıyla lider konumunu sürdürdüğünü doğruladı. Kline firması araştırmacıları Shell’in değer odaklı yaklaşımı, dağıtıcıların akıllıca kullanımı ve Katar’daki Pearl projesinden elde ettiği yeni “Gazdan Sıvıya (GTL) - Grup III” baz yağı tedariki hakkında yorumlarını da rapora eklemiştir. Harmanlama tesislerine ve ARGE çalışmalarına yapılan stratejik yatırımlar da ayrıca değerlendirilmiştir. Raporda Shell’in Daimler, Hyundai ve Çin’deki Orijinal Ekipman Üreticileri (OEM) gibi firmalarla yürüttüğü güçlü OEM ilişkilerine de yer verilmiştir.    

 Shell, Kline’ın markalı madeni yağlar kategorisinde de lider konumdadır. Ipsos MORI ve Harris Interactive* tarafından yürütülen en son nihai kullanıcı araştırmalarında da şirketin marka konusunda yakaladığı dikkat çekici başarının altı çizilmiştir. Sürücülerle doğrudan yapılan bir araştırmada ise Shell’in Çin, Malezya, Tayland, Rusya ve ABD’de (Pennzoil) en çok tercih edilen binek araç motor yağı olduğu sonucuna varılmıştır. Kamyon şoförleriyle yapılan ikinci bir araştırmaya göre ise Shell Türkiye, Çin, Malezya, Rusya ve ABD’de (Rotella) en çok tercih edilen ağır hizmet dizel motor yağı markasıdır.

 Frost&Sullivan ise bu sene Shell’e otomotiv madeni yağları dalında Avrupa “Müşteri için Değer Geliştirme Ödülü”nü verdi. Firmanın analistleri, Shell’in ürünlerinin kalitesi ve teknik özelliklerindeki liderliğini ve Ferrari ile yürüttüğü teknik ortaklık sonucunda pistte elde ettiği faydaları yola aktarımını dikkate aldı. Aynı zamanda hem laboratuarda hem de sahada görev yapan çok sayıdaki Shell teknik uzmanları ve Shell Lubematch, Shell LubeAnalyst gibi araçları da yine analistler tarafından değerlendirildi. Danışmanlık firması bu konuda şunları söyledi: “Shell uzun bir süredir sürekli olarak madeni yağ pazarındaki yaklaşımını yeniliyor ve tüketicilere uygun çözümler bulmak üzere OEM’lerle işbirliği içinde çalışıyor. () Bunu yaparken de Shell bir firma olarak sadece tüketicilere değil, gerçek nihai kullanıcılara da sunduğu değeri artırmıştır.”

 * Ehliyeti olan binek araç kullanıcıları ve kamyon sürücüleri ile yapılan araştırmalar Harris Interactive tarafından ABD’de 2012 yılının 2 Çeyreğinde ve Ipsos MORI tarafından ise diğer referans alınan ülkelerde gerçekleştirilmiştir. 

 

 

Bu haber 3520 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi: Türkiye 2050’de Yeşil Hidrojen İhraç Edebilir... 07.12.2021
Enerjide Kooperatif Çalışmaları Önem Kazanıyor... 07.12.2021
Sanko Enerji ‘Marka Görünümü’ Yenilendi ... 07.12.2021
Brisa’dan 3 yeni elektrikli araç şarj istasyonu daha... 07.12.2021
ExxonMobil, Permiyen Havzasında net sıfır emisyon elde etme sözü verdi... 07.12.2021
Saudi Aramco, doğalgaz boru hattı ağındaki %49 hissesini sattı... 07.12.2021
Akaryakıtta denetimler EPDK'nin yetkilendirdiği şirketler aracılığıyla yapılacak... 07.12.2021
UYGAR Tora Malatya Bölge Servisini Tanıyalım... 07.12.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.