Haber Ekonomi

Haberler > Madeni Yağ Başlıkları

Castrol Ford Team Türkiye, Eskişehir Rallisi’nde genç pilotları ile başarı peşinde koşacak!

Güncelleme :22.04.2021

 Türkiye’ye Avrupa şampiyonluğunu kazandırarak adını tarihe yazdıran Castrol Ford Team Türkiye, Eskişehir Otomobil Sporları Kulübü tarafından düzenlenen, FIA Avrupa Ralli Kupası’na dahil olan, Türkiye Ralli Şampiyonası’nın ilk ayağı Eskişehir Rallisi için hazırlıklarını tamamladı. Türkiye Ralli Şampiyonası, Türkiye Historic Ralli Şampiyonası ve Şevki Gökerman Ralli Kupası‘na da puan verecek olan Eskişehir Rallisi bu yıl 23-25 Nisan tarihlerinde düzenlenecek.

2021 Avrupa Ralli Kupası ve Shell Helix Türkiye Ralli Şampiyonası’nın ilk ayağı olan Eskişehir Evofone (ESOK) Rallisi, bu yıl 23-25 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Toplam uzunluğu 150.74 km olan 10 özel etaptan oluşan ralliyi daha önce 4 kez kazanan Avrupa Şampiyonu Castrol Ford Team Türkiye, genç pilotları ile tam kadro yarışacak.

 24 Nisan Cumartesi günü 10:00’da Cassaba Modern’de yer alan Servis Park’tan başlayacak olan ilk gün, 4 özel etabın geçilmesinin ardından 15:40’ta yine Servis Park’ta son bulacak. Rallinin ikinci günü ise 25 Nisan Pazar günü 10.00’da başlayarak 6 özel etabın ardından 15:45’ten itibaren Espark önündeki finiş seremonisi ve ödül töreni ile tamamlanmış olacak.

 Eskişehir Rallisi, Castrol Ford Team Türkiye için özel öneme sahip

 Castrol Ford Team Türkiye aynı zamanda 2021 Avrupa Ralli Kupası’nda Türkiye’yi genç pilotu Ali Türkkan ile temsil etmeyi hedefliyor. Avrupa Ralli Kupası’nın ilk ayağı olarak koşulan Eskişehir Rallisi’nin bu yüzden takım ve Ali Türkkan için ayrı bir önemi var. Avrupa Ralli Kupası’nda kendi bölgelerinde ilk 10’a giren olan pilotlar 4-6 Kasım tarihlerinde Almanya’da düzenlenecek olan 2021 Avrupa Ralli Kupası finaline katılmaya hak kazanacaklar. 2020 yılında pandemi sebebiyle iptal edilen Avrupa Ralli Kupası’nı daha önce 2015 yılında Murat Bostancı ile kazanan Castrol Ford Team Türkiye bu başarıyı tekrar etmek ve genç pilotlarının ismini uluslararası arenada duyurmayı hedefliyor.

 Eskişehir Rallisi’ne geçtiğimiz hafta düzenlenen Bodrum Rallisi ile hazırlanan Castrol Ford Team Türkiye, aldığı derecelerle hem genç pilotlar ve hem de iki çeker sınıfında zirveyi hedeflediğini gösterdi. Bu yıl, yarış sırasında yağış ihtimali söz konusu olduğu için lastik seçimi büyük önem kazanacak. Pirelli’nin Sert, Orta, Yumuşak hamurlu lastikleri haricinde, yağış ihtimali için de Geçiş ve Yağmur lastikleri ile her türlü hava şartı için hazırlıklar yapıldı.

 Castrol Ford Team Türkiye, Eskişehir Rallisi’nde genç yetenekleri ile puan arayacak

 1999 doğumlu Ali Türkkan ve Co-pilot Onur Aslan bu yıl, Ford’un ralli dünyasında iki çeker sınıfını domine eden yeni otomobili Ford Fiesta Rally4’ün koltuğunda yarışıyor. Kariyerine pist yarışlarıyla başlayan ve henüz 18 yaşında Türkiye Pist Şampiyonluğu’nu kazanan Türkkan, 2019 yılında pist yarışlarından ralliye geçiş yaptı. Geçtiğimiz yıl WRC Türkiye Rallisi’nde ‘gençler’ kategorisinde yarışı 3. sırada tamamlayan ikili bu sene Türkiye Ralli İki Çeker Şampiyonluğu ve Türkiye Ralli Genç Pilotlar Şampiyonluğu yolunda Castrol Ford Team Türkiye'yi temsil ediyor. 

 1995 doğumlu Emre Hasbay ise tecrübeli co-pilotu Burak Erdener ile birlikte Ford Fiesta R2T'nin koltuğunda yarışacak. Türk ralli sporuna genç yetenekler kazandırmak hedefiyle başlatılan “Drive to the Future” projesi kapsamında seçilen ve 2019 yılında Castrol Ford Team Türkiye bünyesinde yarışmaya başlayan Hasbay, 2021 Türkiye Ralli Markalar Şampiyonası yolunda takıma değerli puanlar kazandırmak için yarışıyor. Eski şampiyon pilotlardan Adnan Sarıhan’ın oğlu, küçük yaşlardan beri takımın altyapısında yetişmiş ve ralli sporunu işin mutfağında öğrenmiş bir genç yetenek olan takımın yeni genç yeteneklerinden 1998 doğumlu Can Sarıhan ise bu yıl co-pilotu Afşin Baydar ile birlikte bu sene de Ford Fiesta R2T'nin koltuğunda yarışıyor. 

 Son yıllarda 2 çeker sınıfında Fiesta R2T otomobiliyle arka arkaya şampiyonluklar elde eden takımın tecrübeli pilotu Ümitcan Özdemir 4 çeker Fiesta R5’in direksiyonuna asfalt zeminde için ilk defa geçiyor. Ümitcan Özdemir – Batuhan Memişyazıcı ikilisi Türkiye Ralli Şampiyonası en üst kategori olan genel klasmanda podyum hedefliyor.

 Eskişehir Rallisi ile birlikte, Türkiye’nin en uzun soluklu tek marka ralli kupası olan “Fiesta Rally Cup” da start alıyor. Başarılı organizasyon, her kesimden amatör ve genç ralli pilotunu profesyonel bir ekibin parçası haline getirirken, yüksek bir rekabet ortamı da sunuyor. Eskişehir Evofone (ESOK) Rallisi’nde toplam 12 adet Ford Fiesta Türkiye Ralli Şampiyonası’nda kendi kategorilerinde verecekleri mücadelenin haricinde “Fiesta Rally Cup” çatısı altında da kendi aralarında mücadele edecekler.

 Castrol Ford Team Türkiye, markalar, gençler ve iki çekerde şampiyonluk hedefliyor   

 Desteklediği genç pilotları Avrupa ve Dünya Şampiyonalarında rekabetçi seviyeye taşımak ve Türk ralli sporunda yine daha önce kazanılmamış uluslarası şampiyonlukları Türkiye’ye kazandırmak amacı ile hareket eden Castrol Ford Team Türkiye, yeni yapılanması ile bu yıl, 2021 Türkiye Ralli Markalar Şampiyonluğu, 2021 Türkiye Ralli Genç Pilotlar Şampiyonluğu, 2021 Türkiye Ralli İki Çeker Şampiyonluğunu hedefliyor. 

 Ford markası performansı, sağlamlığı ve ralli sporundaki köklü geçmişi ile bu yarışta da kayıt listesinde en çok tercih edilen otomobil markası konumunda.

 2021 Türkiye Ralli Şampiyonası Takvimi:

o 24-25 Nisan Eskişehir Rallisi (Asfalt)

o 29-30 Mayıs Yeşil Bursa Rallisi (Asfalt)

o 3-4 Temmuz Hitit Rallisi Ankara (Asfalt)

o 7-8 Ağustos Kocaeli Rallisi (Toprak)

o 4-5 Eylül Ege Rallisi Denizli (Toprak)

o 23-24 Ekim İstanbul Rallisi (Toprak)

Geçtiğimiz günlerde Ford Türkiye Youtube kanalında yayınlanan Castrol Ford Team Türkiye 2021 Sezon Teaser filmine ulaşmak için: https://www.youtube.com

Bu haber 4293 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
“Türkiye’nin En İtibarlı İş Ortakları” açıklandı... 03.12.2021
Mercedes-Benz Finansal Hizmetler’den kamyon modellerinde Aralık ayına özel fırsatlar... 03.12.2021
Çevreci, yenilikçi, genç ve dinamik Milangaz, yenilenen kimliği ile tüketicilerinin karşısında... 03.12.2021
Koç Tora Uşak Bölge Servisini Tanıyalım... 03.12.2021
Rüzgar Enerjisi Başkenti İzmir’de Büyük Buluşma ... 03.12.2021
Karbonsuz ekonomi için ilk adım enerji verimliliğinden geçiyor... 03.12.2021
Türkiye'nin yenilenebilir enerji kapasitesi 2026 sonuna kadar yüzde 53 artacak... 03.12.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.