Haber Ekonomi

Haberler > Elektrik Başlıkları

Putin ve Xi, Xudapu, Tianwan nükleer santrallerinin inşaatını başlattı

Güncelleme :20.05.2021

 Xi'nin lansman töreninde iklim değişikliğiyle mücadele çağrısı yaparken Putin, Rusya-Çin işbirliğini övdü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Çarşamba günü Çin'deki Tianwan ve Xudapu nükleer santrallerinin inşaatına başladı.

Putin, projeyi Çin halkına ek miktarlarda "ucuz ve temiz enerji" sağlayacak "bir dönüm noktası, amiral gemisi ortak proje" olarak övdü.

Törende, "Rusya ve Çin arasında nükleer teknolojiler konusunda gerçekten yakın bir ortaklığın ve işbirliğinin ana yönleri, Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile 2018'de Çin'e yaptığımız devlet ziyaretimizde ortaklaşa belirlendi." Rus-Çin stratejik ortaklığının derin, gerçekten dostça ve karşılıklı yarar sağlayan tüm kompleksinin önemli bir bileşenidir, "dedi Putin.

Başkan, en üst düzeyde ulaşılan tüm anlaşmaların "tutarlı ve istikrarlı bir şekilde uygulandığını" vurgulayarak, Rusya ve Çin'in daha birçok "hırslı ve başarılı ikili girişimlere" sahip olacağından emin olduğunu ifade etti.

Xi, küresel enerji yönetimi için daha açık bir sistem oluşturmayı önerdi ve ülkeleri, düşük karbonlu projelerin uygulanması da dahil olmak üzere, iklim değişikliğine karşı koymaya çağırdı.

Nükleer enerji santralleri, yaşam döngüleri boyunca neredeyse sıfır sera gazı emisyonu ürettikleri için bu tür projelerden biri olabilir.

Bu haber 1222 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Sanko Enerji Grubu Mut Osman Nuri Yalman Anadolu Lisesine Robotik Kodlama Sınıfı Yaptırdı ... 29.11.2021
Shell & Turcas’da Üst Düzey Atama... 29.11.2021
Otokar, kara sistemlerindeki kabiliyetlerini Güney Amerika'da tanıtacak... 29.11.2021
PETRONAS, bir kez bile yağ değişimine ihtiyaç duymadan 11.927 km’lik PETRONAS Urania ROADSHOW'unu tamamladı... 29.11.2021
Ahlatcı Holding, Enerji Dağıtım Sektöründe Yılın Dijital Dönüşüm Ödülü’nü kazandı... 29.11.2021
Cumhuriyet’in Yetiştirdiği İş İnsanları Hayallerindeki Türkiye’yi Anlattı TÜRKONFED 17’nci Yılında ATA’nın Huzuruna Çıktı... 29.11.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.