Haber Ekonomi

Haberler > Doğalgaz Başlıkları

Gazprom, Avrupa'daki varlığını güçlendiriyor

Güncelleme :06.08.2013

Gazprom yılsonuna kadar Belçika'da yer alan 415 megavat düzeyindeki Marcinelle Energie doğalgaz çevrim santralini almaya hazırlanıyor.

    Avrupa'daki varlığını güçlendirmeye çalışan Gazprom yılsonuna kadar Belçika'da yer alan 415 megavat düzeyindeki Marcinelle Energie doğal gaz çevrim santralini almaya hazırlanıyor. 

Gazprom Yönetim Kurulu Başkanı Aleksey Miller ile Enel Üst Yöneticisi (CEO) Fulvio Conti, bir süre önce St. Petersburg'da düzenlenen Uluslararası Ekonomik Forumu sırasında Marcinelle Energie kombine çevrim santralinin Gazprom tarafından satın alınması olasılığına ilişkin ortak belgeyi imzaladılar. 

Taraflar, anlaşmaya yönelik olarak gelinen aşamadan duydukları memnuniyeti ifade ederek, Marcinelle Energie kombine çevrim santralinin hisselerinin tamamına ilişkin alım-satım anlaşması da dahil olmak üzere projeye ilişkin tüm anlaşmaların 2013 sonuna kadar tamamlanmasını umduklarını dile getirdiler. 

Dünya çapında 40 ülkede faaliyet göstermekte olan Enel, İtalya'nın en büyük enerji şirketi konumunda bulunuyor. Enel'in faaliyetleri, elektrik üretimi, doğal gaz ve elektrik dağıtımı ile satışı alanlarında yoğunlaşıyor. 

Şirket çalışmalarında, yenilenebilir kaynakların daha yaygın olarak kullanılması ve doğa dostu elektrik üretim süreçlerinin geliştirilmesi gibi stratejik hedefler gözetiyor. 

Enel'in başlıca elektrik üretim ve pazarlama tesisleri Avrupa ile Kuzey ve Güney Amerika'da yer alıyor. 

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Gazprom Export kaynakları, Gazprom'un ENEL'in Belçika'daki Marcinelle doğal gaz çevrim santraline olan ilgisinin tüketicilerin tedarik güvenliği talep etmesi ve Gazprom'un, sattığı doğal gaza yönelik uzun dönemli talep istikrarına önem vermesine dayandığını belirttiler. 

Kaynaklar, Gazprom'un Belçika'da elektrik üretimine girmesiyle birlikte bu iki faktörün birbirlerini tamamlayıcı rol oynayacağını ve aynı zamanda karşılıklı yarar sağlayacağını vurguladılar. 

Gazprom'un henüz Belçika'da perakende piyasasında yer almadığına, ancak hem upstream (üretime yönelik) hem de downstream (satışa yönelik) aşamalarda varlık gösterdiğine dikkati çeken kaynaklar, şunları kaydettiler: 

"Aslında bugün Gazprom grubu birçok Avrupa ülkesinde downstream düzeyinde faaliyet göstermekte. Elektrik üretimi, Gazprom'un Avrupa'nın birçok yerinde halihazırda yapmış olduğu diğer doğal gaz altyapı yatırımlarını tamamlayıcı rol oynayacak. Bu yatırımı, istikrara ve uzun vadeli talep güvenliğine olan katkısından ve fiyatların düşmesine yönelik etkisinden ötürü Belçika enerji politikasıyla uyumlu ve olumlu bir fırsat olarak görüyoruz." 

"Güçlü gelir kapıları açacak" 

Gazprom'un gelirini artırma ve çeşitlendirme stratejisinin bileşenlerinden birinin, Avrupa'da entegre bir downstream seçeneğinin geliştirilmesi olduğunu vurgulayan kaynaklar, bu kapsamda taşıma, pazarlama ve ticaret, doğal gazdan elektrik üretilmesi, doğrudan perakende ve ham petrol, LNG, LPG ve döviz gibi diğer emtia seçeneklerine ilişkin faaliyetler yürütüleceğini belirttiler. 

Kaynaklar, "Bu strateji mevcut Rus doğal gaz piyasasını genişletmekle kalmayıp, Gazprom grubu için yeniden güçlü ve koruyucu gelir kaynaklarının kapısını açacak yeni sinerjiler yaratacak" değerlendirmesinde bulundu. 

 

Bu haber 3222 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Avrupa'daki yer altı depolama tesislerinde bulunan gazın yüzde 23'ü tükendi... 06.12.2021
Merkez Bankası: Enflasyondaki yükselişe en belirgin katkı enerji grubundan... 06.12.2021
Mars Logistics’ten Çalışanlarına Mentorluk Programı... 05.12.2021
TKG Otomotiv Grubu’na Yeni Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi... 05.12.2021
Kademe araçları Clean Eurasia Expo'da sergilendi... 05.12.2021
Otokar’dan Silivri Motorlu Taşıtlar Kooperatifi’ne 5 Adet KENT LF Teslimatı... 05.12.2021
Kimya Sektöründen Kasım Ayında 2,4 Milyar Dolar İle Rekor İhracat ... 05.12.2021
Akkuyu NGS Sahasında Özel Formatlı “Açık Kapı Günü” Düzenlendi... 05.12.2021
Doğal gazda mesken tarifesi değişmedi... 05.12.2021
LPG Piyasası başvurularında bir dizi değişiklik yapıldı... 05.12.2021
Karsan Pozitif & İletişim Portalı Projesi Ödül Aldı!... 05.12.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.