Haber Ekonomi

Haberler > Elektrik Başlıkları

Doğu'nun enerjisi harekete geçiyor

Güncelleme :19.08.2013

 ARAS Elektrik Dağıtım A.Ş (ARAS EDAŞ) ve Aras Perakende Satış A.Ş’nin (ARAS EPSAŞ)  “Hisse Devir Teslim Töreni ve Aras Bölgesi Kurumsal Vizyon ve Sürdürülebilir Hedefler Toplantısı” Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız ve Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek’in katılımı ile bugün Erzurum’da gerçekleştirildi.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın düzenlediği ihale sonucu; Erzurum merkezli Ağrı, Ardahan, Bayburt, Erzincan, Kars ve Iğdır illerini kapsayan ARAS EDAŞ ve ARAS EPŞAS, Kiler Grubu ve Çalık Elektrik Dağıtım Yatırımları A.Ş. (ÇEDAŞ) ortaklığındaki Doğu Aras Enerji Yatırımları AŞ tarafından devralındı.  

Erzurum’da düzenlenen ve Kiler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nahit Kiler ve Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık’ın ev sahipliği yaptığı “Hisse Devir Sözleşmesi İmza Töreni ve ARAS Bölgesi Kurumsal Vizyon ve Sürdürülebilir Hedefler Toplantısı”na Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız, Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek, Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili Sayın Ahmet Aksu, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu 2. Başkanı Sayın Mustafa Yılmaz katıldı. 

Şirketin Genel Müdürü Sayın Abdülkadir Köker şirketin kurumsal vizyonunu anlatan bir sunum yaptı. 

Törende bir konuşma yapan Kiler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Nahit Kiler, “Bu tür bir etkinliği Erzurum’da düzenlememiz için bizlere yol gösterici olan Sayın Bakanlarımıza ve değerli bürokratlarına huzurlarınızda teşekkürlerimi sunuyorum” dedi. 

Kiler, ülkemizin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde kaliteli ve nitelikli bir şekilde elektrik dağıtım hizmeti vermenin sadece bu bölge için değil tüm ülkenin elektrik dağıtım şebekesi için büyük bir katma değer yaratacağını vurguladı.

Nahit Kiler şöyle konuştu: 

“Bundan sonra her şeyden önce bu bölgenin enerji yatırımının yükünü artık bizler üstlenmiş bulunuyoruz. Dolayısıyla devletin gelirini daha çok eğitime, sağlığa, altyapıya yönlendirmesine imkan sağlıyoruz. Daha da önemlisi bu bölgenin insanının, bürokratının siyasetçisinin en önemli şikayet konusu olan hizmet kalitesi sorununa da neşter vurmuş oluyoruz. Yıllardır bu bölgelerde zaman zaman sisteme aşırı yüklenmeler nedeniyle, istikrarlı biçimde elektrik dağıtımının olmaması nedeniyle hayatın ne kadar zorlaştığını ve bundan buradaki hemşehrilerimizin ne kadar şikâyetçi olduğunu hepimiz çok yakından biliyor ve yaşıyoruz. Artık bu sorunları çözmek üzere özel sektör işletmeciliği sürecini başlatıyoruz.” 

Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık ise “Hükümetimiz elektrik dağıtımı gibi tüm halkımız için önem taşıyan bir hizmeti çok doğru bir kararla özel sektöre devrederek bizlere güvendiğini göstermiştir.  Bizler de büyük bir sorumluluk üstlendiğimizin bilinci içinde durmaksızın çalışacağımızın bilinmesini isteriz” dedi.

Ahmet Çalık, elektrik dağıtımında ulusal ve uluslararası alanda önemli bir deneyim elde ettiklerine dikkat çekti. Yeşilırmak bölgesi ve Kosova’daki deneyim ve başarılarını Kiler Holding ile birlikte artık Aras elektrik dağıtım bölgesinde de hayata geçirmek üzere yola çıktıklarını belirten Çalık şunları söyledi:

“Aras EDAŞ olarak ülkemize, bölgemize ve tüm müşterilerimize daha fazla değer üretmeye odaklanmış, toplumsal değerlere saygılı, çevre bilinci yüksek, kurumsal sosyal sorumluluğun gerektirdiği biçimde çalışan bir şirket olmayı amaçlıyoruz. Bu süreçte tüm abonelerimizin desteği, sabrı, görüş ve eleştirileri bizlere yol gösterici olacaktır.” 

Konuşmaların ardından davetli bakanların ve bürokratların katılımları ile Aras Elektrik Dağıtım AŞ ile Aras Elektrik Perakende Satış AŞ`nin yüzde 100 oranındaki hissesinin, 128 milyon 500 bin dolar bedelle Doğu Aras Enerji Yatırımları AŞ`ye devrine ilişkin imzalar atıldı. Ardından sembolik çekle hatıra fotoğrafı çekildi.

 

Bu haber 3568 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Sanko Enerji Grubu Mut Osman Nuri Yalman Anadolu Lisesine Robotik Kodlama Sınıfı Yaptırdı ... 29.11.2021
Shell & Turcas’da Üst Düzey Atama... 29.11.2021
Otokar, kara sistemlerindeki kabiliyetlerini Güney Amerika'da tanıtacak... 29.11.2021
PETRONAS, bir kez bile yağ değişimine ihtiyaç duymadan 11.927 km’lik PETRONAS Urania ROADSHOW'unu tamamladı... 29.11.2021
Ahlatcı Holding, Enerji Dağıtım Sektöründe Yılın Dijital Dönüşüm Ödülü’nü kazandı... 29.11.2021
Cumhuriyet’in Yetiştirdiği İş İnsanları Hayallerindeki Türkiye’yi Anlattı TÜRKONFED 17’nci Yılında ATA’nın Huzuruna Çıktı... 29.11.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.