Haber Ekonomi

Haberler > Elektrik Başlıkları

Yıldız: İstanbul'da elektriğe zam yapılmadı

Güncelleme :12.09.2013

 Enerji Bakanı Yıldız, İstanbul'da elektriğe zam yapıldığı iddialarına ilişkin, kesinlikle böyle bir şeyin söz konusu olmadığını bildirdi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, İstanbul'daelektrik faturalarının yüksek geldiği iddialarına ilişkin, Türkiye'nin tamamında veya bir bölgesinde elektrik fiyatlarınazam gelmesi diye bir şeyin kesinlikle söz konusu olmadığını bildirdi. 

Bakan Yıldız, Türkiye Elektromekanik Sanayi Genel Müdürlüğünün (TEMSAN) "Hidroelektrik Santrallerde (HES) Yerli İmalat Teşviki için TSE Ürün Belgesi" alma töreninin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

Enerji sektörünün çok önemli ve büyük bir pazar olduğunu belirten Yıldız, gerek su gerek rüzgar ve güneşin değerlendirilmesinde özel sektörün, TEMSAN ve TSE ile beraber hareket ederek, ekipmanların Türkiye'de üretilmesi gerektiğini söyledi. 

Pazarın gittikçe genişlediğini dile getiren Yıldız, yalnızca su kaynaklarında 16 milyar dolarlık bir pazardan bahsedildiğini, onun için TEMSAN'ın da çalışmalarının bundan sonra daha da hızlanacağını ifade etti. 

İstanbul'da elektrik faturalarının yüksek geldiği iddialarına ilişkin bir soru üzerine Yıldız, Türkiye'nin tamamında veya bir bölgesinde elektrik fiyatlarına zam gelmesi diye bir şeyin kesinlikle söz konusu olmadığını bildirdi. 

Yıldız, söz konusu olayın, yalnızca Ramazan Bayramı'na denk gelen kısımdaki faturalama süresiyle alakalı bir husus olduğunu belirterek, "Temmuz ayında 27 gün, ağustos ayında 21 gün ve eylül ayında da 38 günlük faturalama dönemi olmuştur. Bunu bir zam olarak yansıtanlar, yanlış bir teşhis koymuşlardır, böyle bir şey söz konusu değildir. Türkiye'de elektrik fiyatlarınınzamlanması, fiyatlarla alakalı tasarrufların kendisine has bir mekanizması vardır ve 3 ayda bir değerlendirilmektedir. Şu anda böyle bir şey de söz konusu değildir" diye konuştu. 

Hele ki bu günlerde, yapılan ikili veya özel anlaşmalarla beraber, şu anda tarifelerinden yüzde 18, 20 civarında elektriği daha indirimli alan sanayicilerin olduğunu anlatan Yıldız, serbest tüketicilerin sayısı arttıkça, bunlarla ilgili yapılan çalışmaları, işbirliklerinin daha da artacağını ifade etti. Yıldız, "Şu anda her türlü ham petrol ve doğal gaz fiyatlarının maliyetlerinde artışlar olmasına rağmen, yerli kaynaklarımızla yürüttüğümüz bu dengeleme işlemlerinden dolayı vatandaşımızın, sanayicimizin, tüccarımızın lehine yorumluyoruz. O yüzden böyle bir zam söz konusu değildir" dedi. 

 "Hiçbir şirket keyfi bir yaklaşım içinde bulunamaz" 

Bazı abonelerin sayaçları yenilenmediği halde yeni sayaç takılmış gibi bir ücretlendirmenin olduğu iddialarına ilişkin de Yıldız, gerek işletmecilik anlayışından gerekse de donanımdan kaynaklanan bir arıza varsa, özel sektörün elbette buna müdahale edeceğini söyledi. 

Kamunun ise denetim görevini sürdürdüğünü vurgulayan Yıldız, şunları kaydetti:

"Eğer bir sayacın değiştirilmeden parasının alınması söz konusuysa, mutlaka denetimdeki arkadaşlar bunu değerlendireceklerdir. Ben, gelen şikayetler üzerine bir inceleme de başlattım. Bu konuda hiçbir şirket fevri, subjektif, keyfi bir yaklaşım içinde bulunamaz. Tüm vatandaşlarımızın abonelik hakları bizim güvencemiz altındadır. Bu manada herhangi bir sıkıntı yaşanmaz." 

 "Ham petrol fiyatlarının düşmesini bekliyoruz" 

Bir gazetecinin, akaryakıt fiyatlarına ilişkin EPDK'nın şirketlere yaptığı uyarıyı hatırlatarak, "Bu konuda acaba bir dinlememe mi söz konusu?" sorusunu şöyle yanıtladı: 

"Şu anda herhangi bir dinlememe söz konusu değil. Biliyorsunuz bu bir zincir. Zincir ham petrolden başlıyor, rafine edilmesine, oradan dağıtım şirketlerine, oradan da bayilere ulaştırılmasına kadar bir zincir. Buna Maliye Bakanlığının vergilerini de katarsak, 5 temel unsurdan oluşuyor. Biz, o dağıtımdan sonraki zincir üzerinde 2-3 kuruşluk hesaplar yaparken, birden bire ham petrolün fiyatları biliyorsunuz yüzde 10'lar civarında arttı. Yani 3 kuruşun hesabını yaparken, 13 kuruşluk bir artış meydana geldi. Bununla alakalı her zaman gözlemlemelerimiz devam ediyor. Bir aksaklık olursa, bu şekliyle uyarmamız ve müdahalemiz devam ediyor ancak Akdeniz piyasasında özellikle benzin üretimindeki artış, arz ve talep dengesini motorinden daha fazla etkiledi, bunu da söylemem lazım. Avrupa Birliği üyesi, Akdeniz'e komşu olan 4 ülkenin, Yunanistan, İtalya, Fransa ve İspanya'yla beraber, burada oluşacak fiyatları değerlendirdiğimiz bir ortam olduğunu görüyoruz. 

Bu manada, ham petrol fiyatlarının düşmesini beklediğimizi ve özellikle döviz fiyatlarının, Sayın Merkez Bankası Başkanı'nın söylediği rakamları bulmasıyla beraber, petrol ürünleriyle alakalı piyasanın da daha da normalleşeceğine inandığımı bir kez daha belirtmek istiyorum."

 

Bu haber 2795 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Mobil Oil Türk Yetkili Distribütörü Hasan Kavi Madeni Yağ Adana’daki Yeni Deposunu Açtı!... 08.12.2021
Enerji Bakan Dönmez’den elektrik faturalarıyla ilgili açıklama... 08.12.2021
Akaryakıt Bayilerinin Denetiminde Yeni Dönem…... 08.12.2021
UYGAR Tora Malatya Bölge Servisini Tanıyalım... 07.12.2021
Akaryakıtta denetimler EPDK'nin yetkilendirdiği şirketler aracılığıyla yapılacak... 07.12.2021
Saudi Aramco, doğalgaz boru hattı ağındaki %49 hissesini sattı... 07.12.2021
ExxonMobil, Permiyen Havzasında net sıfır emisyon elde etme sözü verdi... 07.12.2021
Brisa’dan 3 yeni elektrikli araç şarj istasyonu daha... 07.12.2021
Sanko Enerji ‘Marka Görünümü’ Yenilendi ... 07.12.2021
SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi: Türkiye 2050’de Yeşil Hidrojen İhraç Edebilir... 07.12.2021
TÜBİTAK SAGE ve DASAL Havacılık Teknolojilerinden Önemli İş Birliği... 07.12.2021
Mercedes-Benz Türk, eğitim programı ile EGO sürücülerini ve teknik personelini yeni araçlara hazırlıyor... 07.12.2021
ASİS Otomasyon, OSB Yıldızlarında Üç Kategoride Derece Kazandı ... 07.12.2021
Atık Yağlar Ormana Dönüşüyor!... 07.12.2021
Çevreci Yaklaşımla Enerji Maliyetlerinizi Düşürün... 07.12.2021
Mercedes-Benz Türk’te yeni bir atama gerçekleştirildi... 07.12.2021
Türkiye'nin rüzgar enerjisi kurulu gücü 10 bin 500 megavatı aştı... 07.12.2021
Motorine 66 kuruş zam... 07.12.2021
Enerjide Kooperatif Çalışmaları Önem Kazanıyor... 07.12.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.