Haber Ekonomi

Haberler > Doğalgaz Başlıkları

Türkiye ve bölgenin enerji ticareti konusundaki ilk etkinliği olan “ALL ENERGY TURKEY” başladı…

Güncelleme :12.09.2013

Avrupa’nın konusunda en deneyimli ve güçlü kuruluşu Informa Exhibitions tarafından organize edilen ve Enerji sektörünün kamu-özel, yerli-yabancı en önemli aktörlerinin katılımıyla gerçekleştirilen Enerji Ticareti Zirvesi niteliğindeki All Energy Turkey; Informa Exhibitions Konferanslardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Christina Sternitzke ile ETD (Enerji Ticareti Derneği) Başkan Yrd. Mustafa Karahan’ın açılış konuşmalarıyla başladı. 

 
Açılış konuşmasında ETD Başkan Yrd. Mustafa Karahan “Ülkemiz için bu toplantı özellikle zamanlama açısından büyük önem taşımaktadır. Türkiye’de Enerji Ticareti’nin liberalleşme çalışmalarının olgunlaştığı, kendi enerji borsamızın (EPİAŞ) kurulma çalışmalarının sonuna gelindiği bu dönemde ülkemizin ve bölgemizin sektördeki önemli oyuncularının ve kamunun bir araya gelerek fikir alışverişinde bulunabileceği sadece enerji ticaretine yoğunlaşan bu etkinliğe planlama aşamasından itibaren destek veriyoruz, ETD olarak devamlılığını diliyoruz.“ diye belirtti.
 
Christina Sternitzke ise “EPİAŞ’ın kuruluşu Türkiye için çok önemlidir. Bu, Türkiye’nin Avrupa ile Orta Doğu arasında enerji köprüsü ve ticaret merkezi olacağı anlamına gelmektedir” dedi. Christina Sternitzke “All Energy Turkey etkinliği, konusu sadece enerji ticareti ve borsası olan çok özel bir etkinliktir. Ulusal ve uluslararası enerji alım, satım ve servis sağlayıcılığı yapan önemli enerji ticareti aktörleri ve ilgili kuruluşlar burada bir araya getirilmiştir. Önümüzdeki yıllarda düzenlenmesi planlanan etkinliklerde; Enerji Ticareti Yönetimi, Veri Satınalma, Değerlendirme, Toptan Ticaret, Satış ve Pazarlama konuları üzerine olacaktır” şeklinde görüşlerini paylaştı.
 
Boden Hukuk’tan Değer Boden ,”Türk Enerji Sektörüne Yasal Yaklaşım” konulu tebliğini sundu. Oturum, Deloitte Türkiye Üst Gözetim Kurulu Başkanı Sibel Çetinkaya’nın, Enerji Değişimi ve Türk Enerji Piyasasının Yeni Dönemini anlatan konuşmasıyla devam etti.
 
EWE Turkey Holding’ten Dr. Frank Quante’nin “Türk Enerji Piyasasının Düzenlenmesi ve Liberalleşmesi” konulu sunumundan sonra Borsa İstanbul Başkan Yardımcısı Doç Dr. Mustafa K. Yılmaz ise “Türkiye’de Sermaye ve Enerji Piyasalarının Entegrasyonuna Doğru” konusuna açıklık getirdi. 
 
Daha sonra oturum RWE Türkiye Holding CEO’su Dr. Ralph Jäger’in “EPİAŞ’ın kuruluşu ile Gerçekleşen Atılım – Şimdi Ne Olacak? Türkiye Ticareti En Etkili Şekilde Nasıl Kullanılabilir?”  konularına değindiği konuşmasıyla devam etti. 
 
Ardından Sabancı Holding Enerji Grubu Başkanı Selahattin Hakman “Daha Rekabetçi Bir Enerji Piyasası” konulu bir konuşma yaptı.
 
All Energy Turkey’de Konuk Konuşmacı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ı vekâleten Enerji ve Tabii Kaynaklar Müsteşarı Metin Kilci konuşmasını yaptı.  
 
Bu haber 3122 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Avrupa'daki yer altı depolama tesislerinde bulunan gazın yüzde 23'ü tükendi... 06.12.2021
Merkez Bankası: Enflasyondaki yükselişe en belirgin katkı enerji grubundan... 06.12.2021
Mars Logistics’ten Çalışanlarına Mentorluk Programı... 05.12.2021
TKG Otomotiv Grubu’na Yeni Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi... 05.12.2021
Kademe araçları Clean Eurasia Expo'da sergilendi... 05.12.2021
Otokar’dan Silivri Motorlu Taşıtlar Kooperatifi’ne 5 Adet KENT LF Teslimatı... 05.12.2021
Kimya Sektöründen Kasım Ayında 2,4 Milyar Dolar İle Rekor İhracat ... 05.12.2021
Akkuyu NGS Sahasında Özel Formatlı “Açık Kapı Günü” Düzenlendi... 05.12.2021
Doğal gazda mesken tarifesi değişmedi... 05.12.2021
LPG Piyasası başvurularında bir dizi değişiklik yapıldı... 05.12.2021
Karsan Pozitif & İletişim Portalı Projesi Ödül Aldı!... 05.12.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.