Haber Ekonomi

Haberler > Doğalgaz Başlıkları

Azeriler TANAP’a Türk şirketlerini çağırıyor

Güncelleme :16.09.2013

 Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Elman Abdullayev, Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP) ve Trans Adriyatik Doğalgaz Boru Hattı (TAP) projelerine ilişkin soruları yanıtladı. TANAP için Türk şirketlerine çağrı yaptı.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Elman Abdullayev, “Türk inşaat şirketlerinin ihaleye girmesini herkes istiyor ve herkes bu işin tecrübeliler tarafından yapılması istiyor. Asrın projesi olacak bir projenin içine girdik. Türk firmaları tecrübeleriyle bir adım daha öne çıkabilir” dedi

Abdullayev, Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP) ve Trans Adriyatik Doğalgaz Boru Hattı (TAP) projelerine ilişkin soruları yanıtladı.

TANAP’ın bölgede nasıl iş birliği yapılacağının en büyük ispatı olduğunu söyleyen Abdullayev, “Bu iş birliği koskoca Avrupa’nın böyle bir projeye yapamaya kadir olmadığını da göstermiştir. Yani Avrupa Birliği uzun yıllar Nabucco Projesi ile doğru bir karar veremedi “dedi.

TANAP’ın kabul edilmesinin en başta Azerbaycan ve Türkiye arasında köklü kardeşlikten kaynaklanan bir karar olduğunu vurgulayan Abdullayev, “Yani uğurlu bir karar, Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan’ın güçlü bir işbirliğinin bariz bir numunesidir. Biz yıllardır dünyadan Ermenistan’ın işgalci siyasetine karşı durmasını istedik. İşgalci siyasetinin bölgedeki işbirliğine ne kadar mani olduğunu ve bu gün bu iş birliğinin neler yapabileceğini gösterdik” diye konuştu.

Elman Abdullayev, TANAP’ın bölgenin enerji kaynaklarını Avrupa’ya taşıma projesi olduğunu ama bu enerji projesinde bulunan Gürcistan ve Türkiye’nin projeden hem enerji hem ekonomi olarak faydalanmasının da projenin siyasal ve stratejik bakımdan da ne kadar önemli olduğunu gösterdiğini belirtti. Abdullayev,”Yani TANAP projesinin gerçekleşmesi Gürcistan ve Türkiye’nin bir yerde siyasal etkisini AB karşısında artırdı” görüşünü aktardı.

Enerji konusunda AB’nin bugün en büyük yaşadığı zorluğun bir kaynaktan gaz tedarik etmesi olduğunu aktaran Abdullayev, şöyle devam etti:

“AB bunun sıkıntısını yaşadı. AB’nin ana hedefi enerji güvenliğini ve çeşitliliğinin sağlaması. Enerji çeşitlenmesi sadece Azerbaycan için değil, AB için de Türkiye için de güvenlik demek. Mesela 2008 yılının soğuk kışında Ukrayna ve Rusya arasında yaşanan krizi gördük. Hepimiz bundan ders çıkartmalıyız. Bugün mesela batı Nabucco projesini yıllardır konuşuyoruz. Ortada bir şey yok. Bugün Azerbaycan, Gürcistan, Türkiye 27 ülkenin yapamadığını yaptı ” ifadelerini kullandı.

Projenin son durumu hakkında bilgi veren Abdullayev, projede bugün için bir gecikme gözükmediğini çünkü büyük bir gecikme olması için bir neden bulunmadığını kaydetti. Bu projenin bir ülkeye bağlı bir proje olmadığını anımsatan Abdullayev , “Bu proje bir kaç ülkeye bağlı proje, yani TANAP, TANAP’tan ibaret değil. Ardından gelen TAP projesi var. Bütün ülkeler ile bu tür projeleri geliştirmek zaman alır. Dolayısıyla bu proje gecikmiş bir proje değil, gecikecek bir proje de değil” ifadelerini kullandı.

“Türk firmaları tecrübeleri ile bir adım daha öne çıkabilir”

Projeye sadece boruların döşenmesi olarak bakılmaması gerektiğini, Türk firmalarının tecrübesinin çok yüksek olduğunu anımsatan Abdullayev, Azerbaycan da bir çok inşaatı Türk firmalarının gerçekleştirdiğini ve Azerbaycan inşaat şirketlerinin Türk şirketlerinin deneyiminden faydalandığını anlattı.

Türk şirketlerinin Azerbaycan dışında da dünyanın bir çok ülkede çalıştığına vurgulayan Abdullayev, “Ve büyük ihtimalle Türk inşaat şirketlerinin ihaleye girmesini herkes istiyor ve herkes bu işin tecrübeliler tarafından yapılması istiyor. Bu kadar irade enerji ortaya koyduk. Asrın projesi olacak bir projenin içine girdik . Tabii ki bu işin kaliteli şirketler tarafında yapılmasını isteyeceğiz . Burada da Türk firmaları tecrübeleri ile bir adım daha öne çıkabilir” diye konuştu.

Proje tamamladıktan sonra Türkiye’nin alacağı gazle ilgili bir fiyatlandırmanın konuşulup konuşulmadığına ilişkin ise Abdıllayev, fiyat konuşmak için bugün çok erken olduğunu ve bunun Azerbaycan ile Türkiye arasındaki bir mesele olmadığını söyledi.

Abdullayev, “Bir sene sonra fiyatların nereye gideceğini bilmiyoruz. 5 yıl sonra ne olur demek için şu an için çok erken . Bir tek ülkenin karar vermesi mümkün değil. Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye hatta TAP’a katılan ülkeler var. Şu an için gazın fiyatını konuşmamız çok erken. O zamanki konjonktüre göre TANAP gazının fiyatları belirlenecek” dedi.

BTK

Abdullayev, Bakü-Tiflis-Kars- Demiryolu Projesi’nin de tarihi bir proje olduğunu ve 3 ülkenin de ekonomisin gelişmesinde çok büyük bir katkısı olacağını belirterek, “Ülkeler arasındaki büyük şirketlerin temaslarını güçlendirecek. Ticari bölgelerin oluşturulmasına da katkı sağlayacak. Belki de gümrük vergi gibi mevzuatların da geliştirilmesine katkı sağlanacak. Bundan sonrada devletler arasında ticari karların alınmasına ticaret anlaşmalarının yapılmasına neden olacak. Bu bir zincir birbirine bağlı anlaşmalarla ülkelerin kanunlarda gelişme sağlanacak.”

Bölgede yürütülen projelerin Ermenistan ile yaşanan Karabağ sorununu nasıl etkileyeceği ile ilgili olarak ise Abdullayev, bu tür projelerin ana projeler olduğunu ve tarihte bir ya da iki kez gerçekleşeceğini belirterek, “Bugüne kadar bu tür projelerde Ermenistan ‘ın yer almaması Ermenistan ekonomisinin durgunluğa girmesine sebep olacak” dedi.

 

Bu haber 3174 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Avrupa'daki yer altı depolama tesislerinde bulunan gazın yüzde 23'ü tükendi... 06.12.2021
LPG Piyasası başvurularında bir dizi değişiklik yapıldı... 05.12.2021
Doğal gazda mesken tarifesi değişmedi... 05.12.2021
Akkuyu NGS Sahasında Özel Formatlı “Açık Kapı Günü” Düzenlendi... 05.12.2021
Kimya Sektöründen Kasım Ayında 2,4 Milyar Dolar İle Rekor İhracat ... 05.12.2021
Otokar’dan Silivri Motorlu Taşıtlar Kooperatifi’ne 5 Adet KENT LF Teslimatı... 05.12.2021
Mars Logistics’ten Çalışanlarına Mentorluk Programı... 05.12.2021
Kademe araçları Clean Eurasia Expo'da sergilendi... 05.12.2021
Karsan Pozitif & İletişim Portalı Projesi Ödül Aldı!... 05.12.2021
TKG Otomotiv Grubu’na Yeni Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi... 05.12.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.