Haber Ekonomi

Haberler > Elektrik Başlıkları

50 MW kurulu gücü olacak Borusan EnBW Enerji Balabanlı Rüzgar Enerji Santrali'nin temelini attı

Güncelleme :19.09.2013

 Rüzgâr enerjisinde Türkiye’nin lider kuruluşu olmayı hedefleyen Borusan EnBW Enerji 18 Eylül’de düzenlenen bir törenle Tekirdağ ili Muratlı İlçesi’nde kuracağı Balabanlı Rüzgâr Enerji Santrali’nin (RES) temelini attı. 50 MW kurulu güce sahip olacak santralin temel atma törenine Tekirdağ Vali Vekili Mahmut Yıldırım, Tekirdağ Vali Yardımcısı Mustafa Masatlı, Tekirdağ İl Parti Başkanları, Borusan EnBW Enerji Murahhas Azaları Mehmet Betil ve Marcel Desai, Borusan EnBW Enerji Genel Müdürü Mehmet Acarla ve Almanya EnBW AG yöneticileri katıldı.

 Faaliyete başlamasından bu yanaTürkiye’ninyenilenebilirenerji sektörüne yaklaşık 300 milyon ABD doları yatırım yapan Borusan EnBW Enerji 18 Eylül Çarşamba günü Tekirdağ’da Balabanlı Rüzgâr Enerji Santrali’nin (RES) temelini attı. Tamamlandığında 22 rüzgâr türbininden oluşacak ve 50 MW toplam kurulu güce sahip olacak çevre dostu santral ile birlikte Borusan EnBW Enerji’nin toplam kapasitesi 160 MW, toplam rüzgâr enerjisi kurulu gücü ise 110 MW düzeyine yükselecek. 

Balabanlı Rüzgar Enerji Santrali’nin (RES) temel atma töreniTekirdağ Vali Vekili Mahmut Yıldırım, Tekirdağ Vali Yardımcısı Mustafa Masatlı, Tekirdağ İl Parti Başkanları, Borusan EnBW Enerji Murahhas Azaları Mehmet Betil ve Marcel Desai, Borusan EnBW Enerji Genel Müdürü Mehmet Acarla ve Almanya EnBW AG yöneticilerinin katılımıyla gerçekleşti.

2013 – 2014 yıllarında 1,3 milyar ABD doları yatırım

Törende konuşan Borusan EnBW Enerji Genel Müdürü Mehmet Acarla ise şunları söyledi:

“Borusan EnBW Enerji sağlam adımlarla hedeflerine doğru ilerliyor ve rüzgar enerjisinde yatırımlarını sürdürüyor. 2013 - 2014 yıllarında ağırlıklı olarak rüzgâr enerjisi santralleri olmak üzere yenilenebilir enerji alanında yaklaşık 1,3 milyar ABD doları düzeyinde yatırıma başlamış olacağız. Balabanlı RES’i 2014 yılı sonunda devreye almayı planlıyoruz. Bunu takiben devreye alınacak ilk santralimiz İzmir Kemalpaşa'daki 30 MW'lık Fuat RES Projesi olacak. Her biri 50  MW kurulu güce sahip olacak diğer santrallerimiz Çanakkale, Bursa ve Mersin’de kurulacak. 2014 yılında da Türkiye'nin en büyük rüzgâr enerjisi santrallerinden biri olması planlanan 138 MW'lık Saroz projesine de başlayacağız. Rüzgar enerjisinde orta vadede 455 MW; uzun vadede ise 1000 MW’ın üstünde bir rüzgâr kurulu gücüne ulaşmayı öngörüyoruz.”

Çevre dostu teknolojiyle çevre dostu üretim yapılacak

Yenilenebilir enerji kaynağı ve en temiz enerji türlerinden biri olan rüzgâr enerjisinin üretileceği Balabanlı RES projesinde üretilen enerji de çevreye duyarlı olacak. Hem Türk Çevre Mevzuatı’na hem de uluslararası standartlara uyumlu inşa edilecek santral projesinin inşaat ve işletme dönemlerinde Çevre Yönetim Planı uygulanacak. Böylece santralin inşaat ve işletme dönemindeki faaliyetler çevreye duyarlı bir şekilde yürütülecek.

Borusan EnBW Enerji portföyünün %62’sini (455 MW)  rüzgâr projeleri %38’ini (280 MW) ise hidroelektrik santral projeleri oluşturuyor.Borusan EnBW Enerji'nin ilk operasyonel santrali  

olan Bandırma Rüzgâr Enerjisi Santrali (Balıkesir) 2009 yılının Eylül ayında devreye  alındı ve Temmuz 2010'da kapasite artırımı yapılarak 60 MW kurulu güce ulaştı.Borusan EnBW Enerji’nin toplam kurulu gücü110 MW düzeyinde bulunuyor.

 

 

 

Bu haber 4056 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Sanko Enerji Grubu Mut Osman Nuri Yalman Anadolu Lisesine Robotik Kodlama Sınıfı Yaptırdı ... 29.11.2021
Shell & Turcas’da Üst Düzey Atama... 29.11.2021
Otokar, kara sistemlerindeki kabiliyetlerini Güney Amerika'da tanıtacak... 29.11.2021
PETRONAS, bir kez bile yağ değişimine ihtiyaç duymadan 11.927 km’lik PETRONAS Urania ROADSHOW'unu tamamladı... 29.11.2021
Ahlatcı Holding, Enerji Dağıtım Sektöründe Yılın Dijital Dönüşüm Ödülü’nü kazandı... 29.11.2021
Cumhuriyet’in Yetiştirdiği İş İnsanları Hayallerindeki Türkiye’yi Anlattı TÜRKONFED 17’nci Yılında ATA’nın Huzuruna Çıktı... 29.11.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.