Haber Ekonomi

Haberler > Doğalgaz Başlıkları

Enerji Bakanlığı: Bu kış doğalgaz kesintisi olmayacak

Güncelleme :20.09.2013

Mevsimsel değişikliklerin gaz talebine etkilerinin de düşük düzeyde kalacağı tahmin ediliyor. Bu nedenle, Doğu ve Batı tüketim noktalarında herhangi bir doğalgaz kesintisi öngörülmüyor.

 Enerji Bakanlığı’na bağlı Enerji İşleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Enerji-İklim Raporu’na göre, bu kış kasım-şubat döneminde doğalgaz talebi geçmiş yıllara göre daha düşük düzeyde olacak.

Mevsimsel değişikliklerin gaz talebine etkilerinin de düşük düzeyde kalacağı tahmin ediliyor. Bu nedenle, Doğu ve Batı tüketim noktalarında herhangi bir doğalgaz kesintisi öngörülmüyor. Raporda, mevsimsel etkilerin doğalgaz talebine; eylül-ekim döneminde orta, kasım-ocak döneminde ise düşük düzeyde etkili olacağı bilgisine yer veriliyor. Şubatta ise mevsimsel değişikliklerin doğalgaz talebine etkilerinin çok düşük düzeyde kalacağı tahmin ediliyor.

Enerji İşleri Genel Müdürlüğü, kısa bir süre önce Enerji İklim Raporu hazırlamaya başladı. Raporda uluslararası uzun dönem iklim-enerji tahminlerinin en son güncellemeleri baz alınarak enerji üretim, tüketim ve ithalatına etki edecek mevsimsel faktörler değerlendiriliyor. Son raporda, uluslararası kuruluşlar tarafından yapılmış olan uzun dönem sıcaklık ve yağış tahminlerine paralel, Türkiye ve çevresinde elektrik ve doğalgaz talebi ile kuraklık ve kesinti riski analizi yapıldı. Raporda kış mevsimi için yer verilen tahminler şöyle: Önümüzdeki 6 aylık periyotta; Türkiye’de elektrik ve doğalgaz taleplerinin kasım-şubat ayları geçmiş yıllara oranla daha düşük olması beklenmektedir. Türkiye enerji sistemi açısından doğu ve batı doğalgaz kesintisi ve kuraklık riski ihtimalinin düşük olduğu değerlendirilmektedir.

 

Bu haber 3198 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
ATESAN Tora Denizli Bölge Servisini Tanıyalım... 30.11.2021
Enerjisa Enerji EBRD ile 110 milyon dolar karşılığı Türk Lirası Kredi Anlaşması imzaladı... 30.11.2021
Kalyon Karapınar Güneş Enerjisi Santrali için finansman anlaşması imzalandı... 30.11.2021
IVECO T WAY Alman tasarım ödülünü kazandı... 30.11.2021
I-Save özellikli yeni Volvo FH, %10'a varan yakıt tasarrufuyla daha verimli... 30.11.2021
MAN OptiView, ‘2022 European Transport Award for Sustainability’ ödülünü kazandı... 30.11.2021
TANAP'tan, doğal gaz boru hattı geçen yerlere sosyal proje desteği... 30.11.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.