Haber Ekonomi

Haberler > Akaryakıt Başlıkları

Şeyl devrimini karşılamak için henüz çok erken

Güncelleme :23.09.2013

 Rusyalı uzmanlar, yeni bir “şeyl devrimi” perspektiflerine ölçülü şekilde tepki gösteriyor. İHS değerlendirmeleri ise ön tahminlerdir, onların temelinde doğru bir tahmin yapmak pratik olarak reel değil. Yatağın potansyelini yalnız benimsenmeye başlamasından sonra belirlemek olası. Rusya Petrol Sanayiciler Birliği Başkanı Gennadiy Şmal anlatıyor.

İHS araştırma kuruluşundan uzmanlar, petrol alanında devrim tahmin ediyor. Değerlendirmelerine göre, şeyl petrolünün rezervleri çok büyük ve hammadde piyasalarını sarsacak yetenekte. En büyük potansiyele Rusya, Arjantin ve Cezayir sahip. Rusyalı uzmanlar da şeyl petrolünün çok olduğunu kabul ediyor. Uzmanlarımızın kaydettiklerine göre, mesele şeyl üretimini karlı hale getirmek.

İHS uzmanları, dünyada şeyl petrolünün 23 perspektifli yatağına işaret ediyor. Onların potansyeli 175 milyar varil civarında. Bu rakam, Kuzey Amerika’daki rezerfleri 4 kat aşıyor. Bundan önce bazı analizciler, geleneksel dışında olan kaynakların benimsenmesinin, enerji kaynakları fiyatlarının düşmesine yol açabileceği tahmininde bulunmuşlardı.

Rusyalı uzmanlar, yeni bir “şeyl devrimi” perspektiflerine ölçülü şekilde tepki gösteriyor. İHS değerlendirmeleri ise ön tahminlerdir, onların temelinde doğru bir tahmin yapmak pratik olarak reel değil. Yatağın potansyelini yalnız benimsenmeye başlamasından sonra belirlemek olası. Rusya Petrol Sanayiciler Birliği Başkanı Gennadiy Şmal anlatıyor.

Şirketin açıkladığı rakamı çok kat aşacak rakamları söyleyeceğim. Batı Sibirya’da bir milyon kilometre kare büyüklüğünde bir bölgemiz var. Jeoloji uzmanlarımızın değerlendirmelrine göre, buradaki petrol rezerfleri 150 ila 200 milyar varil değil, ton kadar. Bu rakam, İHS şirketinin tüm ülkelerle ilgili verdiği rakamdan daha fazla.

Halihazırda Rusya’da şeyl petrolünün iki deneme yatağı benimseniyor. Uzmanların sözlerine göre, başlıca problem, ağır çıkarılan petrolü efektif şekilde üretmeye olanak sağlacak teknolojiler günümüzde yok. Sırası gelmişken kaydetmek gerek ki, gazının üçte birini şeyl yataklarında üreten ABD, üretim yöntemlerini meydana getirmek ve mükemmelleştirmek için 20 yıl çalışarak 30 milyar dolar harcamış oldu. Bağımsız analizci Dmitriy Adamidov’un sözlerine göre, Amerika’da “şeyl patlaması”, bir çok bakımdan yatakların çok elverişli konumuna bağlı.

Tüm şeyl yatakları, artık mevcut olan altyapılarda bulunuyor. Burada geleneksel hidrokarbonlar üretiliyordu, sonra şeyl yatakları ortaya çıkarıldı. Petrol üretimine harcanan paraların yüzde 60’ını altyapı oluşturuyor. Deliği açmakla iş bitmiyor. Hidrokarbonlar toplanmalı, taşınmalı v.b.

Gennadiy Şmal’in değerlendirmesine göre, Amerika’da şeyl gazının maliyeti bin metre küp başına 170-180 dolar. Bu yüzden böyle bir gazın kullanılması yalnız yatağın çok yakında bulunması halinde karlı oluyor. Bu halde ek taşıma masraflarından kaçınmak olası. Kıyaslama olsun diye: geleneksel Sibirya gazının bin metre kübü 20-25 dolar.

Böylece, piyasaya yüksek fiyatla satışa çıkarılması halinde, şeyl petrolünün üretimiyle ciddi şekilde uğraşmak olasıdır. Gennadiy Şmal’in fikri işte bu. Her halde, şeyl petrolünün üretimi, hammadde piyasalarında fiyatların düşmesine yol açmayacak. Şeyl gazı da bunu becerememişti.

Bu haber 3135 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
BAE, bol güneş enerjisi ve hidrojen enerjisine olan ilgisi ile çok fazla potansiyel sunuyor... 06.12.2021
Temiz enerjide finansman miktarı bu yıl 2,5 milyar doları bulacak... 06.12.2021
Enerji ölçümünde 70 yıllık tecrübe... 06.12.2021
Maden sektörünün ihracatı yılın ilk 11 ayında 5,39 milyar dolara ulaştı... 06.12.2021
IVECO, Suzarra fabrikasında 1.600.000’inci Daily’nin üretimini kutluyor ... 06.12.2021
Renault, Yeni SUV Modelinin İsmini Açıkladı: Austral... 06.12.2021
Mercedes-Benz Hafif Ticari Araçlar’dan kasko poliçesini yenileyene bagaj düzenleyici hediye... 06.12.2021
Teknik Elektromanyetik Gaziantep Bölge Servisini Tanıyalım... 06.12.2021
Merkez Bankası: Enflasyondaki yükselişe en belirgin katkı enerji grubundan... 06.12.2021
Avrupa'daki yer altı depolama tesislerinde bulunan gazın yüzde 23'ü tükendi... 06.12.2021
AB Yetkilisi Gentiloni, 'Artan Enerji Fiyatları Sorununa Kolay Çözümler Yok' ... 06.12.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.