Haber Ekonomi

Haberler > Doğalgaz Başlıkları

Bakan Yıldız: BTC’de 1,8 milyar dolarlık ticaret oluştu

Güncelleme :08.10.2013

 Türkiye’nin elektrik iletim ve dağıtım hatlarının bir milyon kilometrenin üzerinde olduğunu bildiren Yıldız, “Petrol boru hatları 3 bin 800 kilometre civarında. Doğal gaz dağıtım hatları da 82 bin 230 kilometreyi buldu. Bunun üzerinden geçecek ticaretin, bunun üzerinden oluşacak istikrarın Türkiye’nin coğrafyasından kaynaklanan avantajın daha da büyük vurgulanması yapılmış oluyor. Buradan BTC’den şu ana kadar 1,8 milyar varillik bir ticaret oluştu dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, “BTC’de şu ana kadar 1,8 milyar varillik bir ticaret oluştu. TPAO’nun o boru hattından geçen petrolde yüzde 6,5 hissesi var” ifadelerini kullandı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Ham Petrol Boru Hattı’nda şu ana kadar 1,8 milyar varillik bir ticaret oluştuğunu belirterek, “TPAO’nun o boru hattından geçen petrolde yüzde 6,5 hissesi var. Şu ana kadar da TPAO tarafından 12 milyar dolarlık gelir elde edildi” dedi.

Yıldız, Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Petrol Boru Hattı güzergahındaki köylerde ilköğretim okulu öğrencileri arasında düzenlenen “Boru Hattı ve Güvenli Yaşam” konulu resim yarışmasında dereceye giren öğrenci ve velileri kabul etti.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Yıldız, Mısır’da ve bölgede yaşananların dünyada petrol fiyatlarını etkilediğinin hatırlatılarak, BTC’nin güvenliği ile ilgili ne gibi önlemler alındığının sorulması üzerine, şunları kaydetti:

“Temmuz ayından bu yana Mısır’da yaşanan siyasi istikrarsızlıklar sebebiyle petrol fiyatları artmıştı. Süveyş Kanalı’ndan petrol ticaretinin yaklaşık yüzde 10′u geçiyor. Türkiye’de de BTC, Kerkük-Yumurtalık ham petrol boru hattı derken dünya ticaretinin yüzde 3′ü buradan geçiyor. Allah vermesin herhangi bir istikrarsızlığın uluslararası piyasayı etkileyeceğini bilmemiz lazım. Türkiye’nin siyasi istikrarı, stabil ve sürdürülebilir oluşu böyle bir riski en aza indiriyor. Böyle bir risk görünmüyor.”

Türkiye’nin elektrik iletim ve dağıtım hatlarının bir milyon kilometrenin üzerinde olduğunu bildiren Yıldız, “Petrol boru hatları 3 bin 800 kilometre civarında. Doğal gaz dağıtım hatları da 82 bin 230 kilometreyi buldu. Bunun üzerinden geçecek ticaretin, bunun üzerinden oluşacak istikrarın Türkiye’nin coğrafyasından kaynaklanan avantajın daha da büyük vurgulanması yapılmış oluyor. Buradan BTC’den şu ana kadar 1,8 milyar varillik bir ticaret oluştu. TPAO’nun burada yüzde 6,5′lik hissesi var. Taşımadan ve onun ticaretinden sorumlu BIL’i (Botaş International Limited Şirketi) hariç tutarak söylüyorum, TPAO’nun o boru hattından geçen petrolde yüzde 6,5 hissesi var. Şu ana kadar da TPAO tarafından 12 milyar dolarlık gelir elde edildi. TPAO’nın karlılığındaki en büyük amillerden bir tanesi de budur. Bu istikrarın bize deçok büyük bir artısı var” diye konuştu.

Yıldız, BIL’ın bundan 5 yıl öncesine göre daha da karlı bir işletme haline dönüştüğünü belirtti.

Ankara’da kademeli doğal gaz tedariği

Bakan Yıldız, Ankara’daki kademeli doğal gaz tedariğine ilişkin bir soruyu yanıtlarken, vatandaşların avans niteliğinde ödeme yaparak doğal gaz satın aldıklarını anımsattı. Yıldız, şöyle devam etti:

“Şu anda elimizdeki rakamlar, yıl başına kadar doğal gazla alakalı herhangi bir fiyat artışı öngörmüyor. O zaman vatandaşımız elindeki parayı şirkete avans olarak veriyor. Ankaralı hemşehrilerimiz 140 milyon lira daha fazla doğal gaz almak için para vermişler. Şu anda doğal gazı kullanmadığı halde 140 milyon lira avans vermişler. Mekanik ve elektronik sayaçlar var. Kullandıkları kadarını zaten alabiliyorlar. Eğer daha evvel bitirirlerse o ay içerisinde yine alabiliyorlar. Doğal gaz tedariğiyle alakalı bir sıkıntı söz konusu değil. Biz bütün bunları anlattıktan sonra ‘biz önceden alalım, cebimdeki bin lirayla doğal gaz almak istiyorum’ diyorsa bunu düşünürüz. Ankara’da vatandaşlarımız aylara sarih olarak 500, 550 liraya kadar doğal gaz alabilecekler. Buna rağmen artı talep gelirse onu da değerlendiririz.”

Doğal gaz kullanımının hane başına ve aylık tüketim miktarına göre hesaplandığını anlatan Yıldız, bu konuyu tekrar değerlendirebileceklerini, aboneleri korumak adına yapılan düzenlemeyi ele alabileceklerini vurguladı.

 

Bu haber 2920 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Avrupa'daki yer altı depolama tesislerinde bulunan gazın yüzde 23'ü tükendi... 06.12.2021
Merkez Bankası: Enflasyondaki yükselişe en belirgin katkı enerji grubundan... 06.12.2021
Mars Logistics’ten Çalışanlarına Mentorluk Programı... 05.12.2021
TKG Otomotiv Grubu’na Yeni Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi... 05.12.2021
Kademe araçları Clean Eurasia Expo'da sergilendi... 05.12.2021
Otokar’dan Silivri Motorlu Taşıtlar Kooperatifi’ne 5 Adet KENT LF Teslimatı... 05.12.2021
Kimya Sektöründen Kasım Ayında 2,4 Milyar Dolar İle Rekor İhracat ... 05.12.2021
Akkuyu NGS Sahasında Özel Formatlı “Açık Kapı Günü” Düzenlendi... 05.12.2021
Doğal gazda mesken tarifesi değişmedi... 05.12.2021
LPG Piyasası başvurularında bir dizi değişiklik yapıldı... 05.12.2021
Karsan Pozitif & İletişim Portalı Projesi Ödül Aldı!... 05.12.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.