Haber Ekonomi

Haberler > Akaryakıt Başlıkları

CLK HOLDİNG 72 milyon TL değer üzerinden OSSİS’e satıldı

Güncelleme :11.10.2013

 OSSİS Sınai Yatırım Holding’i tüm yatırımlarımızı kurumsal bir çatı altında toplamak için kurduklarını ifade eden Yönetim Kurulu Başkanı Osman Şişmanoğlu, “CLK Holding’i halka açık saygın bir şirket olması ve Karkim’in sondaj alanındaki başarı hikayesi ile Kuzey Irak’ta büyüme stratejisi için satın aldıklarını söyledi.

Türkiye’nin ilk özel petrol sondaj akışkanları şirketi Karkim’in de bağlı olduğu CLK Holding’in (BIST CLKHO), yüzde 38,10’u OSSİS Sınai Yatırım Holding A.Ş’ye 27 milyon 500 bin TL bedelle satıldı. CLK Holding’in yönetim Kurulu Başkanı Murat Çelik’e hisse başına 2.75 TL ödenirken, ayrıca OSSİS Holding, CLK Holding’in yüzde 55 hissesine sahip olduğu Çelik İplik’in Murat Çelik’te kalan yüzde 45’lik hissesi için de 27 milyon TL ödeyerek Çelik İplik’in yüzde 100’üne sahip olacak. Toplamda 54.5 milyon liralık sözleşmeye imza atan Murat Çelik, yapılan anlaşma çerçevesinde CLK Holding’teki CEO’luk görevini 6 ay boyunca sürdürecek.

Şubat ayında 45 milyon TL değeri olan şirket, Çelik İplik’e iştirak edip, holdingleşme çalışmalarını tamamlayarak, yeni bir kurumsal yapıya ve 72 milyon lira değere ulaştı. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Murat Çelik, ilk günden bu yana sermaye piyasalarında örnek teşkil eden yaklaşımla sürdürdükleri çalışmalarına bir yenisini daha eklediklerini belirtti. Kendilerine inanan yatırımcılara 8 ay gibi kısa bir sürede yüzde 50’ye yakın bir kazanç sağlamış olmaktan dolayı mutlu olduklarını belirten Çelik şöyle devam etti:

“Yatırımcılarımıza verdiğimiz sözü tutuyor olmanın huzur ve gururunu yaşıyoruz. Şirketimizi 8 ay gibi kısa bir sürede karlılığını yaklaşık 2.5 kat cirolarını da yüzde 700 artırdık. Aynı zamanda iş hacmimizi ve pazarımızı da büyüterek yeni yönetime teslim ediyoruz. OSSİS Yatırım Holding’in bize bildirdiği planlamada tekstil, madencilik, sondaj akışkanlarının yanı sıra özellikle petrol arama ve üretimi konusunda yeni yatırımlarla şirketi daha da ileriye taşıyacağına inanıyoruz. Bu satışın ülke ekonomisi ve küçük yatırımcılarımız için hayırlı olmasını diliyorum. ”

SÖZLERİMİZİ GERÇEKLEŞTİRDİK YENİ YATIRIMLARA BAKACAĞIZ

Tekstil sektöründeki uzun yıllara dayanan deneyimin ardından enerji sektöründeki fırsatları değerlendirmek üzere geçtiğimiz Şubat ayında Karkim’i satın alan ve ardından holdingleşme çalışmalarına tamamlayan Murat Çelik şöyle devam etti: 

“Karkim’in satın alınması sırasında firmaya inancımızdan dolayı Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek hisse değerinin yüzde 20 fazlasına çağrı yapmıştık. O dönemde bölünme sonrasında 1.71 TL seviyesinde olan hisse fiyatı bugün 2.75 TL’lik hisse fiyatına ulaşmış durumda. Geçen sene 18 kuyuya hizmet veren şirketimiz bugün bizim dönemimizde işleri yüzde yüzden fazla artırarak 37 kuyuya hizmet vermektedir. Hükümetimizin petrol arama ve üretimi konusundaki yeni politikalarıyla şirketin çok daha büyük bir potansiyeli gerçekleştirmeye hazır olduğuna inanıyorum” dedi. Satış sürecini takip eden 6 ay daha şirketin başında olmaya devam edeceğini belirten Çelik, ardından diğer sektörlerde faaliyet gösteren işlerine odaklanarak yatırımlarını sürdüreceğini ve yeni başarı hikayeleri yazmayı hedeflediğini de sözlerine ekledi. 

OSSİS  PETROL ARAMA VE ÜRETİMİ BAŞTA OLMAK ÜZERE ENERJİ SEKTÖRÜNDE BÜYÜYECEK

OSSİS Sınai Yatırım Holding’i tüm yatırımlarımızı kurumsal bir çatı altında toplamak için kurduklarını ifade eden Yönetim Kurulu Başkanı Osman Şişmanoğlu, “CLK Holding’i halka açık saygın bir şirket olması ve Karkim’in sondaj alanındaki başarı hikayesi ile Kuzey Irak’ta büyüme stratejisi için satın aldıklarını ve çok kısa sürede özellikle yeni petrol yasası ile çok cazip hale gelmesi beklenen, büyük potansiyel taşıyacak olan petrol arama ve üretim alanındaki yatırımlara yöneleceklerini ve CLK Holding’i başta petrol arama ve üretim olmak üzere enerji holdingine dönüştürmeyi hedeflediklerini”  belirtti.

 

Bu haber 5085 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Habur Sınır Kapısı Pandemiye Rağmen, Tır Giriş-Çıkışlarında Türkiye Rekoru Kırdı!... 02.12.2021
OPEC+ grubunun petrol üretimi artışında 'temkinli' yaklaşımını sürdürmesi bekleniyor... 02.12.2021
Türkiye Rüzgar Enerjisinde Rekor Bir Yılı Daha Geride Bırakıyor... 02.12.2021
UTİKAD Mersin’de Üyeleri İle Bir Araya Geldi... 02.12.2021
Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye’de Görev Değişimi... 02.12.2021
Anadolu Isuzu’dan Anex Tour’a 17 yeni NovoLux otobüs teslimatı... 02.12.2021
Mercedes-Benz Türk, Dünya Şoförler Günü’nü kutluyor... 02.12.2021
Jeotermal enerjide 2 bin megavatlık potansiyel kapasite yatırıma dönüşmeye hazır... 02.12.2021
Sanko Enerji Grubu ‘Güneydoğu Enerji Forumu’nun Ana Sponsorluğunu Üstlenecek... 02.12.2021
CK Enerji Boğaziçi Elektrik, 24 Akülü Sandalye Şarj İstasyonu İle Engelli Vatandaşların Yanında... 02.12.2021
Rüzgar Enerjisi Türkiye Elektrik Üretiminin %22,3’ünü Sağladı... 02.12.2021
AB farklı çıkarlar nedeniyle enerjide birlik olamıyor... 02.12.2021
Petrol Ofisi’nde CHRO’luk görevine Burcu Yüksel Kocagöz atandı... 02.12.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.