Haber Ekonomi

Haberler > Akaryakıt Başlıkları

BTSO Başkanı İbrahim Burkay, Eylül ayı sanayi üretim rakamlarını değerlendirdi “Rakam beklentileri aştı ancak sürdürülebilir olmalı”

Güncelleme :08.11.2013

 Açıklanan rakamları değerlendiren Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı İbrahim Burkay, rakamı olumlu olarak değerlendirdi. Ancak önemli olanın sürdürülebilir bir büyüme sağlanmalıdır dedi. 

TÜİK tarafından bugün açıklanan Eylül ayı sanayi üretim istatistiklerine göre; sanayi üretimi, eylülde mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış olarak bir önceki aya göre yüzde 5,8, takvim etkisinden arındırılmış olarak geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6,4 arttı. 

Açıklanan rakamları değerlendiren Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı İbrahim Burkay, rakamı olumlu olarak değerlendirdi. Ancak önemli olanın sürdürülebilir bir büyüme olduğunu vurgulayan Burkay şöyle konuştu:

“Büyümenin öncü göstergesi olan Eylül ayı sanayi üretim rakamları beklentilerin üzerinde geldi. Açıklamaya göre, Kasım 2011’de görülen yüzde 7’lik seviyeden bu yana en hızlı artış kaydedilmiş oldu. Bu veri bize gösteriyor ki, mevcut belli başlı sorunlara rağmen sanayimiz yoluna devam etmeye çalışıyor. Önemli olan bu büyüme rakamlarının sürdürülebilir olması ve artışın istikrarlı olarak devam etmesi.

Ağustos ayında yaşanan düşüşte, Türkiye’de ki bayramı tatilinin ve Avrupa’nın yaz tatili döneminin etkisi olduğunu söylemiştik. Eylül ayı rakamları bize bu tahminimizin doğru olduğunu gösterdi. Özellikle AB’ye yapılan ihracatın artış trendine girmesiyle bu rakamların bu seviyede devam edeceğine inanıyorum. Almanya örneğinde olduğu gibi diğer Avrupa ülkelerinin de negatif ya da durağan görünümden yükselişe geçmesi, büyüme rakamlarımızı doğrudan etkileyecektir.

Eylül ayı sanayi üretim rakamlarının, yılın 3’üncü çeyreğinin son ayı olması nedeniyle; yılsonu büyüme rakamına da etkisi olacağını düşünüyorum. Ekim, Kasım ve Aralık rakamlarında da benzer artışlar sağlanırsa yılsonu büyüme rakamın, OVP hedefi olan 3.6’nın biraz üzerinde, yaklaşık 3.9’lar civarında olabilir.”

Bu haber 3113 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Sanko Enerji Grubu Mut Osman Nuri Yalman Anadolu Lisesine Robotik Kodlama Sınıfı Yaptırdı ... 29.11.2021
Shell & Turcas’da Üst Düzey Atama... 29.11.2021
Otokar, kara sistemlerindeki kabiliyetlerini Güney Amerika'da tanıtacak... 29.11.2021
PETRONAS, bir kez bile yağ değişimine ihtiyaç duymadan 11.927 km’lik PETRONAS Urania ROADSHOW'unu tamamladı... 29.11.2021
Ahlatcı Holding, Enerji Dağıtım Sektöründe Yılın Dijital Dönüşüm Ödülü’nü kazandı... 29.11.2021
Cumhuriyet’in Yetiştirdiği İş İnsanları Hayallerindeki Türkiye’yi Anlattı TÜRKONFED 17’nci Yılında ATA’nın Huzuruna Çıktı... 29.11.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.