Haber Ekonomi

Haberler > Doğalgaz Başlıkları

Gazprom ve Solbus, Polonya’yı doğalgazlı otobüslerle tanıştırdı

Güncelleme :11.11.2013

 Gazprom Export’un yan kuruluşu Gazprom Germania ile Polonyalı otobüs üreticisi Solbus uzmanlıklarını birleştirerek, doğalgazın Polonya’da ulaşımda kullanımı alanında ortak yatırım yapıyor.

Polonya’nın başkenti Varşova’da artık toplu taşıma çevreyle dost oluyor. Varşova belediyesi taşımacılık şirketi Miejskie Zakłady Autobusowe (MZA), araç filosuna sıvılaştırılmış doğalgazla çalışan otuz beş otobüs ekleme kararı aldı.

Gazprom Export’un yan kuruluşu Gazprom Germania ile Polonyalı otobüs üreticisi Solbus uzmanlıklarını birleştirerek, doğalgazın Polonya’da ulaşımda kullanımı alanında ortak yatırım yapıyor. Adı geçen iki şirket Avrupa’da bir ilk olarak, Polonya’nın Olsztyn kentinde Ekim ayında sıvılaştırılmış doğalgazla çalışan 11 şehir içi otobüsü kullanıma soktu.

Solbus, dağıtım ortağı Lider Trading ve Gazprom Germania, Varşova belediyesince açılan ihalede başarıya ulaştı. Varşova belediyesi taşımacılık şirketi MZA, doğalgazın motor yakıtı olarak kullanımının çevre ve maliyet bakımlarından getirdiği avantajlar konusunda kani oldu. Solbus MZA’ya sehir içi kullanım için sıvılaştırılmış doğalgazla çalışan yenilikçi ve modern otobüsler üretirken, Gazprom Germania sıvılaştırılmış doğalgaz tedarikini üstlenerek otobüslere yakıt ikmali için gerekli altyapıya yatırım yapacak. MZA Sözcüsü Adam Stawicki “Doğalgazla çalışan otobüsler, Varşova’da çevreyle dost toplu taşımacılık için son derece yerinde bir çözüm. Doğalgaz yakıt olarak çok daha ucuz. Doğalgaz kullanarak ayrıca petrole olan bağımlılığımızı da azaltmış oluyoruz,” dedi.

Gazprom Germania İş Geliştirme Direktörü Timo Vehrs ise konuya ilişkin olarak “Maliyet avantajı sağlamasından ve karbon salınımını kayda değer oranda düşürmesinden ötürü, toplu taşıma yakıtı olarak doğalgaz giderek daha büyük önem kazanıyor. Polonyalı ortağımız Solbus ile beraber doğalgazın motor yakıtı olarak kullanımının avantajlarını daha çok alıcıya anlatabilmek arzusundayız” yorumunu yaptı.

Doğalgaz ‐161°C kadar düşük sıcaklıklarda sıvı halde bulunup, bu haliyle motor yakıtı olarak kullanılabiliyor. Sıvılaştırılmış doğalgazın çevresel nitelikleri, halihazırda birçok Avrupa ülkesinde motor yakıtı olarak yer edinmiş bulunan sıkıştırılmış doğalgazla aynı. Doğalgaz halen, maliyeti giderek yükselen benzin ve dizele göre en çok umut vaat eden yakıt alternatifi. Doğalgazlı motorlar çok daha sessiz ve karbondioksit salınımlarında alternatiflerine göre yüzde yirmi beşe kadar düşüş sağlıyor. Polonya’daki sıvılaştırılmış doğalgazlı otobüs projesi, Gazprom Grubu’nun Avrupa’nın temiz, güvenli ve ekonomik ulaşım sağlama stratejisine katkı niteliğindeki faaliyetlerinden biri.

Gazprom Germania hakkında

Berlin merkezli Gazprom Germania GmbH, merkezi Moskova’da bulunan dünyanın en büyük doğalgaz üreticisi Gazprom’un yan kuruluşudur. 1990 yılında kurulan Gazprom Germania GmbH, o tarihten bu yana Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika’da yirmi ülkede kırk şirket çerçevesinde faaliyet gösteren uluslararası bir şirketler grubuna dönüşmüştür. Temel faaliyet alanları arasında doğalgazın depolanması ve alım-satımının yanı sıra doğalgazın taşımacılık için pazarlanması yer almaktadır. İki yüzü Berlin’deki genel merkezde olmak üzere yaklaşık bin iki yüz çalışanı bulunmaktadır. Gazprom Germania GmbH, stratejik ortaklarıyla beraber Avrupa’ya güvenilir, çevreyle dost ve sürdürülebilir enerji tedariki sağlamak için çalışmaktadır.

Solbus hakkında

Solbus, Polonya’da aile işletmesi olarak kurulmuş, bugün Avrupa’nın en ünlü otobüs üreticilerinden biri haline gelmiştir. Şirketin uzmanlık alanı, doğalgazla çalışan, çevreyle dost ve modern şehir içi otobüslerin geliştirilmesi ve üretilmesidir. Solbus, şehir içi, şehirlerarası ve uzun mesafe otobüsleri olmak üzere üç temel ürün sahasına odaklanmaktadır. Cummins, Iveco, ZF ve Voith gibi uluslararası şirketlerin ürettiği parçaları ve bileşenleri kullanır. Solbus tarafından üretilen tüm araçlar Avrupa’nın güvenlik ve çevre standartlarıyla uyumludur. Solbus’un yaklaşık 150 çalışanı mevcuttur. Solec Kujawski’de yer alan ana otobüs üretim üssü 8000 metrekarelik bir alana yayılmaktadır. Solbus yeni otobüslerinin tasarımında Polonya’nın ve diğer ülkelerin deneyimli tasarımcılarıyla işbirliği yapmaktadır.

Bu haber 4132 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Avrupa'daki yer altı depolama tesislerinde bulunan gazın yüzde 23'ü tükendi... 06.12.2021
Merkez Bankası: Enflasyondaki yükselişe en belirgin katkı enerji grubundan... 06.12.2021
Mars Logistics’ten Çalışanlarına Mentorluk Programı... 05.12.2021
TKG Otomotiv Grubu’na Yeni Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi... 05.12.2021
Kademe araçları Clean Eurasia Expo'da sergilendi... 05.12.2021
Otokar’dan Silivri Motorlu Taşıtlar Kooperatifi’ne 5 Adet KENT LF Teslimatı... 05.12.2021
Kimya Sektöründen Kasım Ayında 2,4 Milyar Dolar İle Rekor İhracat ... 05.12.2021
Akkuyu NGS Sahasında Özel Formatlı “Açık Kapı Günü” Düzenlendi... 05.12.2021
Doğal gazda mesken tarifesi değişmedi... 05.12.2021
LPG Piyasası başvurularında bir dizi değişiklik yapıldı... 05.12.2021
Karsan Pozitif & İletişim Portalı Projesi Ödül Aldı!... 05.12.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.