Haber Ekonomi

Haberler > Madeni Yağ Başlıkları

Kimya ihracatı 10 ayda 14 milyar 380 milyon dolar

Güncelleme :13.11.2013

 Mısır ihracatımızda keskin düşüş sürüyor. 

 Türkiye ekonomisinden önemli bir pay alan kimya ihracatında, Mısır’daki iç karışıklığın olumsuz etkileri devam ediyor. Ekim ayında 1 milyar 413 milyon dolarlık ihracatla otomotivden sonra ikinci sırada yer alan sektörün Mısır’a olan ihracatı tam yüzde 50 oranında düştü. Kimya sektörünün ihracatını aşağıya çeken bu düşüşte, ülkeye yaptığımız mineral yakıtlar ihracatındaki azalma etkili oldu. Sektörün uzun süredir bir numaralı pazarı olan Mısır’ın yerini rekor artışla Birleşik Arap Emirlikleri aldı. Geride bıraktığımız ay Avrupa’ya olan kimya ihracatında da artışlar yaşandı. 

 Ocak - Ekim dönemindeki kimya ihracatı 14 milyar 380 milyon dolara ulaşırken, sektör bu dönemde en fazla ihracatı Mısır, Irak ve Almanya’ya yaptı. Bu ülkeleri İran, Rusya, Malta, Hollanda, İspanya, Azerbaycan-Nahcivan ve İtalya izledi.  

 Ortadoğu ve Mısır’daki istikrarsızlığın devam etmesi kimya ihracatının azalmasında başlıca etken olurken, özellikle yaşanan son olaylar sonrası Mısır’a yönelik akaryakıt ihracatının önemli oranda düştüğü görüldü. Sadece Ekim ayında mineral yakıtlar ve yağlardaki azalma yüzde 43,48 olarak gerçekleşti. Buna karşılık yılın 10 aylık döneminde kimyanın plastik mamuller, kauçuk, boya, eczacılık ürünleri, kozmetik, sabun, yapıştırıcılar ve tutkallar gibi alt sektörlerinde ise ihracat artışı devam etti. 

 Kimya sektörünün güncel ihracat rakamlarını değerlendiren İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, çevre ülkelerde yaşanan sıkıntıların kimya ihracatına olumsuz yansıdığına dikkat çekerek şunları söyledi: “Mısır’a olan ihracatımızda Ekim ayında ciddi bir düşüş var. Suriye’deki durgunluk da devam ediyor. Diğer yandan Avrupa ekonomisi yeniden canlanma dönemine girdi ve beklediğimizden daha hızlı toparlandı. Başta Almanya olmak üzere Fransa ve İspanya gibi Avrupa ülkelerine olan ihracatımızda da artış var.” 

 Akyüz, kimyanın tüm alt sektörlerinde ciddi gelişmeler yaşanmasına rağmen, petrol ve türevlerindeki düşüş nedeniyle ihracatta azalmalar olduğunu belirterek, sözlerine şöyle devam etti: “Politik sıkıntıların ihracatımıza olan etkisi ortada. Ancak çok fazla moral bozmamak gerekiyor. Yılın son iki ayında çok büyük değişimler beklemiyoruz. İhracatçılarımızın 2014’e hazırlıklı olması gerekiyor. Sadece bir ülkeye yapılan ihracat sıkıntılar yaratabiliyor. Bu dengeyi sağlamak ihracatçılarımız açısından oldukça önemli. Kan kaybettiğimiz pazarlara alternatif olarak geliştirdiğimiz pazar stratejimiz 2014 yılında da devam edecek. Önceliğimiz ise Afrika ve Güney Amerika pazarları.” 

Bu haber 3457 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
“Türkiye’nin En İtibarlı İş Ortakları” açıklandı... 03.12.2021
Mercedes-Benz Finansal Hizmetler’den kamyon modellerinde Aralık ayına özel fırsatlar... 03.12.2021
Çevreci, yenilikçi, genç ve dinamik Milangaz, yenilenen kimliği ile tüketicilerinin karşısında... 03.12.2021
Koç Tora Uşak Bölge Servisini Tanıyalım... 03.12.2021
Rüzgar Enerjisi Başkenti İzmir’de Büyük Buluşma ... 03.12.2021
Karbonsuz ekonomi için ilk adım enerji verimliliğinden geçiyor... 03.12.2021
Türkiye'nin yenilenebilir enerji kapasitesi 2026 sonuna kadar yüzde 53 artacak... 03.12.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.