Haber Ekonomi

Haberler > Elektrik Başlıkları

Bakan Yıldız: Her enerji kaynağının avantajı ve dezavantajı vardır

Güncelleme :22.11.2013

 Nükleer santrallerin hayattaki birçok alışkanlıktan, orada karşılaşılacak risklerden daha düşük oranda risklere sahip olduğunu belirten Bakan Taner Yıldız, “Ama zihnimizdeki algı böyle değil. Hükümetler gerçeklerle uğraşmak durumundadırlar. Ve her tehdidin fırsatının olduğunu bilmektedirler.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye’nin nükleer enerjiye yönelmek istemesini savunarak, “Bir ülke enerji kaynaklarını çeşitlendirmek durumundadır” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Fransa’nın başkenti Paris’te, başkanlığını yaptığı Uluslararası Enerji Ajansı (UEA) toplantıları sonrasında Uluslararası Enerji Ajansı İcra Direktörü Maria Van Der Hoeven’la birlikte basının karşısına geçerek gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin Türkiye’nin nükleer enerji konusunda atacağı adımlara yönelik sorusunu cevaplayan Bakan Taner Yıldız, Bir ülke enerji kaynaklarını çeşitlendirmek, ülkelerini çeşitlendirmek, güzergahlarını çeşitlendirmek durumundadır. Nükleer böyle bir enerji kaynağıdır, bir enerji çeşididir. Her bir enerji kaynağında olduğu gibi avantajları ve dezavantajları vardır” ifadelerini kullandı.

Bugün algının gerçeği aştığına dikkat çeken Yıldız, “Nükleer güç santrallerinin risklerini uluslararası arenada bir kısım üniversiteler görev edinmişlerdir ve risklerini analiz etmişlerdir” dedi. Nükleer santrallerin hayattaki birçok alışkanlıktan, orada karşılaşılacak risklerden daha düşük oranda risklere sahip olduğunu belirten Bakan Taner Yıldız, “Ama zihnimizdeki algı böyle değil. Hükümetler gerçeklerle uğraşmak durumundadırlar. Ve her tehdidin fırsatının olduğunu bilmektedirler. Çernobil kazasından sonra dünyada 144 tane nükleer santral yapıldı. Ve 3 tane büyük kaza oldu ama 442 tane santral yapıldı. Yapılmaya da devam ediliyor. 62 tane dizayn safhasında olanlar var. Çok enteresandır şuanda Fransa’da, Paris’teyiz. Dünyadaki bütün nükleer santrallerin yarısı ABD, Japonya ve Fransa’dadır. Gayri Safi Yurtiçi Hasıla sırasından baktığımızda dünyadaki yerlerini biliyorsunuz. O yüzden nükleer santraller bir dünya gerçeğidir. Ve karbondioksit salınımları açısından baktığınızda, çevre faktörleri açısından baktığınızda, risk analizlerini paylaştığınızda birçok enerji kaynağından daha temiz bir enerji kaynağıdır” şeklinde konuştu.

Bu haber 3239 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi: Türkiye 2050’de Yeşil Hidrojen İhraç Edebilir... 07.12.2021
Enerjide Kooperatif Çalışmaları Önem Kazanıyor... 07.12.2021
Sanko Enerji ‘Marka Görünümü’ Yenilendi ... 07.12.2021
Brisa’dan 3 yeni elektrikli araç şarj istasyonu daha... 07.12.2021
ExxonMobil, Permiyen Havzasında net sıfır emisyon elde etme sözü verdi... 07.12.2021
Saudi Aramco, doğalgaz boru hattı ağındaki %49 hissesini sattı... 07.12.2021
Akaryakıtta denetimler EPDK'nin yetkilendirdiği şirketler aracılığıyla yapılacak... 07.12.2021
UYGAR Tora Malatya Bölge Servisini Tanıyalım... 07.12.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.