Haber Ekonomi

Haberler > Doğalgaz Başlıkları

Akaryakıttan sonra doğalgaz satışları da anlık takibe alınıyor

Güncelleme :22.11.2013

 Doğalgaz sektöründe faaliyet gösteren 65 lisanslı şirketin, 31 Aralık 2013 tarihine kadar doğalgaz akışını anlık gösterecek Sevkiyat Kontrol Merkezi’ni kurması gerekiyor. Sistemin kurulmasıyla EPDK, BOTAŞ ve özel şirketlerin iletim sistemine verdiği ve dağıtım şirketlerinin sistemden çektiği gaz akışı anlık olarak görülebilecek.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), doğalgaz dağıtım şirketlerini, gaz akışını anlık takibe izin veren ‘Sevkiyat Kontrol Merkezleri’ni yılsonuna kadar kurmaları konusunda uyardı. Sistemin kurulmasıyla EPDK iletişim şebekeleri üzerinden gaz giriş-çıkışlarını anlık kontrol edebilecek. Sistemi kurmayan dağıtım şirketlerine ağır cezalar verilecek. EPDK, son olarak geçen hafta, akaryakıt satışlarını anlık takibe imkân veren otomasyon sistemini kurmayan şirketlere 659 milyon lira ceza kesmişti. Türkiye Doğalgaz Dağıtıcıları Birliği (Gazbir) verilerine göre doğalgaz sektöründe halen lisanslı 65 dağıtım şirketi faaliyet gösteriyor. Doğalgaz dağıtım şirketleri 2012’de toplam 9 milyon 171 bin aboneye 4,9 milyar metreküp doğalgaz satışı gerçekleştirdi.

Doğalgaz sektöründe faaliyet gösteren 65 lisanslı şirketin, 31 Aralık 2013 tarihine kadar doğalgaz akışını anlık gösterecek Sevkiyat Kontrol Merkezi’ni kurması gerekiyor. Sistemin kurulmasıyla EPDK, BOTAŞ ve özel şirketlerin iletim sistemine verdiği ve dağıtım şirketlerinin sistemden çektiği gaz akışı anlık olarak görülebilecek. Sistem üzerinden ayrıca günlük tüketim, arz-talep dengesi, kesinti olup olmadığı da anlık izlenecek.

Doğalgaz otomasyonu olarak adlandırılan ‘Sevkiyat Kontrol Merkezi’ni’ kurmayan şirketler önce uyarılacak. Doğalgaz Piyasası Mevzuatı’na göre mevzuat ihlali yapan şirketlere aykırılığı gidermeleri için önce ihtar veriliyor. Verilen süreye rağmen ihlalin devamında ise her seferinde bir önceki cezanın miktarı artan oranda idari para cezası uygulanıyor. Kesilen ceza, şirketin gelir tablosunun yüzde 10’una ulaşması durumunda ise ilgili şirketin lisansı iptal ediliyor.

Bu haber 2917 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
ATESAN Tora Denizli Bölge Servisini Tanıyalım... 30.11.2021
Enerjisa Enerji EBRD ile 110 milyon dolar karşılığı Türk Lirası Kredi Anlaşması imzaladı... 30.11.2021
Kalyon Karapınar Güneş Enerjisi Santrali için finansman anlaşması imzalandı... 30.11.2021
IVECO T WAY Alman tasarım ödülünü kazandı... 30.11.2021
I-Save özellikli yeni Volvo FH, %10'a varan yakıt tasarrufuyla daha verimli... 30.11.2021
MAN OptiView, ‘2022 European Transport Award for Sustainability’ ödülünü kazandı... 30.11.2021
TANAP'tan, doğal gaz boru hattı geçen yerlere sosyal proje desteği... 30.11.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.