Haber Ekonomi

Haberler > Doğalgaz Başlıkları

Azeri doğalgazı Bulgaristan’a ulaşacak

Güncelleme :07.01.2014

 Azeri gazını Türkiye sınırından itibaren Avrupa’ya taşıyacak olan TAP projesi için 2014′te ihaleye çıkılması, 2015′te de inşaatın başlaması planlanıyor.

Trans-Adriyatik Boru Hattı AG (TAP) ve Yunanistan ile Bulgaristan’ı birbirine bağlaması planlanan boru hattından sorumlu olan Yunanistan-Bulgaristan Enterkonektörü (ICGB), işbirliği mutabakat zaptı imzalayarak iki projenin birbirine bağlanmasının ve böylece Azeri gazının, doğalgazda neredeyse yüzde 100 oranında Rusya’ya bağımlı olan Bulgaristan’a ulaşmasının önünü açtı.

TAP’dan yapılan yazılı açıklamaya göre taraflar, Gümülcine civarında bir bağlantı noktasını hayata geçirmek için birlikte çalışma kararı aldı. Bu sayede doğalgaz, Bulgaristan şebekesine de ve Güneydoğu Avrupa bölgesinin geri kalanına da iletilebilecek.

TAP Ticari Direktörü Lutz Landwehr, bu anlaşmayı memnuniyetle karşıladıklarını ve Hazar Denizi’nden Bulgaristan’a doğalgaz getirme fırsatı olarak gördüklerini, bu sayede ülke ve daha geniş anlamda Güney Doğu Avrupa bölgesinde tedarikçilerin çeşitlenerek enerji arzı güvenliğinin sağlamlaştırılacağını söyledi.

Mutabakat zaptının imzalanmasının ardından TAP ve ICGB, projenin teknik gereksinimlerini belirlemek için işbirliği yürütecek.

Azeri gazını Türkiye sınırından itibaren Avrupa’ya taşıyacak olan TAP projesi için 2014′te ihaleye çıkılması, 2015′te de inşaatın başlaması planlanıyor.

Bulgaristan Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nın aktardığına göre ICBG çerçevesinde 140km’si Bulgaristan, 28.5 km’si de Yunanistan’dan geçecek toplam 168.5km’lik bir çift yönlü doğalgaz boru hattı inşa edilecek. Hat, Gümülcine bölgesinde Yunanistan şebekesine, Eski Zağra bölgesinde ise Bulgaristan şebekesine bağlanacak. 700mm çapındaki boru hattının yılda 3 ile 5 milyar metreküp doğalgaz kapasitesine sahip olması bekleniyor.

2011′de ‘Bulgar Enerji Holdingi EAD ve IGI Poseidon (%50 EDISON ve %50 DEPA ortaklığında), ‘ICGB AD adında bir şirket kurmuştu. BEH EAD ve IGI Poseidon’un eşit miktarda hissesi bulunuyor. Ortaklık, altapıyı inşa edecek, işletecek ve IGB enterkonektörünün geliştirilmesi, dizaynı, finansmanı, inşası, kurulumu, operasyonu ve bakımından sorumlu olacak.

Bulgar basınında yer aldığına göre 160 milyon Euro’ya mal olması beklenen ICGB’nin finansmanının büyük ölçüde Avrupa Komisyonu ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan (EBRD) gelmesi bekleniyor. Boru hattı Yunanistan’dan itibaren, Bulgaristan’ın doğalgaz şebekesine bağlanacağı Eski Zağra’ya ulaşmadan önce Kırcaali, Hasköy ve Dimitrovgrad’dan geçecek

Bulgar yetkililerin belirttiğine göre ICBG’nin inşaatının bu yıl başlaması ve 2016′da tamamlanması bekleniyor.

Bulgaristan, Azeri gazını Türkiye’den itibaren Bulgar toprakları üzerinden kuzeye taşıyacak Nabucco projesinin seçilmesini umuyordu. TAP projesinin seçilmesi Sofya’da büyük hayal kırıklığı yarattı. Ancak TAP konsorsiyumu, projelerinin Bulgaristan’ın doğalgaz tedarikçilerinin çeşitlenmesine yardımcı olacağı teminatı vermişti.

Bu haber 3012 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Avrupa'daki yer altı depolama tesislerinde bulunan gazın yüzde 23'ü tükendi... 06.12.2021
Merkez Bankası: Enflasyondaki yükselişe en belirgin katkı enerji grubundan... 06.12.2021
Mars Logistics’ten Çalışanlarına Mentorluk Programı... 05.12.2021
TKG Otomotiv Grubu’na Yeni Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi... 05.12.2021
Kademe araçları Clean Eurasia Expo'da sergilendi... 05.12.2021
Otokar’dan Silivri Motorlu Taşıtlar Kooperatifi’ne 5 Adet KENT LF Teslimatı... 05.12.2021
Kimya Sektöründen Kasım Ayında 2,4 Milyar Dolar İle Rekor İhracat ... 05.12.2021
Akkuyu NGS Sahasında Özel Formatlı “Açık Kapı Günü” Düzenlendi... 05.12.2021
Doğal gazda mesken tarifesi değişmedi... 05.12.2021
LPG Piyasası başvurularında bir dizi değişiklik yapıldı... 05.12.2021
Karsan Pozitif & İletişim Portalı Projesi Ödül Aldı!... 05.12.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.