Haber Ekonomi

Haberler > Madeni Yağ Başlıkları

Yolun ustalarının tercihi: Petrol Ofisi Maximus

Güncelleme :16.01.2014

 Ağır vasıta sürücülerine özel olarak düzenlenen “Petrol Ofisi MAXIMUS 10W-40 Roadshow 2013” kapsamında yaklaşık 10 bin ağır vasıta sürücüsü ile birebir iletişim kuruldu ve yapılan anketler ile onları daha yakından tanıma fırsatı yakalandı.

Yüzde 50’ye kadar az eksilme imkanı sunan MAXIMUS 10W-40 Dizel Motor Yağları ailesinin tanıtıldığı Roadshow programı kapsamında gerçekleştirilen anket sonuçları da yolun ustalarının Petrol Ofisi MAXIMUS Motor Yağlarını tercih ettiğini bir kez daha kanıtladı.

Türkiye akaryakıt dağıtım ve madeni yağ sektörünün lideri Petrol Ofisi eksiltmeyi yüzde 50’ye kadar azaltan özel formüllü MAXIMUS 10W-40 Dizel Motor Yağı Ailesi’ni ağır vasıta sürücülerine bire bir tanıtmak amacıyla düzenlediği Roadshow 2013 Türkiye turunu tamamladı. Petrol Ofisi Madeni Yağlarının “müşteri odaklı” yaklaşımı doğrultusunda yolun ustalarını daha yakından tanımak, talep ve ihtiyaçlarını iyi anlayarak onlara değer yaratan ürün ve hizmetler sunmaya devam etmek için düzenlenen anket çalışmasının sonuçları da oldukça dikkat çekici oldu. Yolun ustalarının yüzde 70’i zorlu çalışma koşullarına rağmen “Yaptığım işi seviyorum” dedi. 

Ağır hava şartları ve trafik zorluyor

Petrol Ofisi MAXIMUS 10W-40 Roadshow kapsamında yapılan anketin sonuçlarına göre, ağır vasıta sürücüleri ayda ortalama 17.000 kilometre yol yapıyor. Yolun ustaları, kendilerini uzun yolculuklarda en çok zorlayan konuların ağır iklim şartları, yol koşulları ve trafik olduğunu belirtiyorlar.  Özellikle İstanbul’da kamyonlar için uygulanan sınırlı trafik saatleri ve sonrasında yaşanan trafik yoğunluğundan şikâyet ediliyor.

Ankete katılanların motor yağı kullanım alışkanlıkları incelendiğinde ise; ağır vasıta kullanıcılarının marka tercihinde ilk sırayı Petrol Ofisi MAXIMUS dizel motor yağlarının aldığı görülüyor. Ağır vasıta şoförlerinin çoğunluğu, motor yağı marka tercihinde sanayilerdeki “ustaların tavsiyesi”nin etkili olduğunu söylerken yağ tercihinde ”kalite” ve “yağ eksiltmeme” kriterlerinin de önemli olduğunu belirtiyorlar. Yolun ustalarının motor yağı markası tercihinde fiyat , motor koruma ve performans kriterleri de öne çıkıyor. 

Ağır vasıta parkı gençleşiyor

Anketin bir diğer dikkat çekici sonucunu ise gençleşen ağır vasıta parkı oluşturuyor. Verilere göre, araçların yaklaşık 4’te 3’ünün 2000 yılı ve üzeri modellerden oluştuğu ortaya çıkarken sürücülerin önemli bir çoğunluğunun araçlarında 15W-40 vizkoziteli motor yağı kullandığı görülüyor. Diğer yandan 20W-50 vizkoziteli ürünlerin kullanımında ciddi düşüş yaşandığı; 10W-40 ürünlerin ise kullanımının arttığı dikkat çekiyor.

SCR (Seçici Katalitik İndirgeme) donanımlı Euro IV ve Euro V tüm dizel araçlarda emisyon standartlarına uyum sağlamak amacı ile kullanılması gerekli olan çevre dostu ‘adblue’ solüsyonlarının ise kullanımının henüz oldukça sınırlı olduğu görülüyor. .

Yolların ustaları evlerine hasret

Anket sonuçlarına göre, ağır vasıta şoförleri ayda ortalama sadece iki kez evlerine uğrayabiliyorlar. Katılımcıların yüzde 30’u ise ayda bir ya da daha az sıklıkla evlerine gidebiliyorlar.

Özel tasarlanan eğitim tırı ile bir ay boyunca kamyon garajları, kamyon kooperatifleri, otobüs terminalleri, Petrol Ofisi istasyonları ve MAN Yetkili Servisleri olmak üzere 22 ilde 25 noktanın ziyaret edildiği Roadshow ile eş zamanlı olarak yola çıkan Gerilla araçları da 30 ilde 200 sanayi sitesindeki ağır vasıta noktalarına ziyaretlerde bulundu. Petrol Ofisi’nin motor yağı teknolojisinde ulaştığı son nokta hakkında bilgilendirilen ağır vasıta sürücüleri; araç kullanımında maksimum performans, koruma ve tasarruf için püf noktalarını öğrendiler. Ayrıca GÜSEM işbirliği ile hazırlanan Güvenli Sürüş Eğitim Filmi ile yollardaki güvenlikleri için uymaları gereken kurallar konusunda bilgilendirilen yolun ustaları, interaktif oyun ve aktivitelerle de keyifli saatler geçirdiler. Bu kapsamda toplam 18.500 km yol kat edilirken, yaklaşık bir ay süren etkinlik boyunca toplamda 10 bin sürücüyle bire bir iletişim kuruldu.

Bu haber 4090 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Brisa’dan 3 yeni elektrikli araç şarj istasyonu daha... 07.12.2021
Atık Yağlar Ormana Dönüşüyor!... 07.12.2021
Akaryakıtta denetimler EPDK'nin yetkilendirdiği şirketler aracılığıyla yapılacak... 07.12.2021
ExxonMobil, Permiyen Havzasında net sıfır emisyon elde etme sözü verdi... 07.12.2021
Sanko Enerji ‘Marka Görünümü’ Yenilendi ... 07.12.2021
Enerjide Kooperatif Çalışmaları Önem Kazanıyor... 07.12.2021
SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi: Türkiye 2050’de Yeşil Hidrojen İhraç Edebilir... 07.12.2021
UYGAR Tora Malatya Bölge Servisini Tanıyalım... 07.12.2021
TÜBİTAK SAGE ve DASAL Havacılık Teknolojilerinden Önemli İş Birliği... 07.12.2021
Mercedes-Benz Türk, eğitim programı ile EGO sürücülerini ve teknik personelini yeni araçlara hazırlıyor... 07.12.2021
ASİS Otomasyon, OSB Yıldızlarında Üç Kategoride Derece Kazandı ... 07.12.2021
Saudi Aramco, doğalgaz boru hattı ağındaki %49 hissesini sattı... 07.12.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.