Haber Ekonomi

Haberler > Elektrik Başlıkları

Elektrik faturası kabus olmaktan çıkıyor

Güncelleme :30.01.2014

 Enerji sektörünün öncü üretim şirketlerinden BİS Enerji çatısı altında faaliyet gösteren BİSEN Elektrik, ayda 133 TL elektrik faturası ödeyen ve serbest tüketici olma hakkı kazanan vatandaşlara EPDK tarafından belirlenen ulusal tarifeler üzerinden indirim yaparak daha az fatura bedeli ödeme fırsatı sunuyor. BİSEN Elektrik, yasal düzenlemenin ardından serbestleşen elektrik piyasasında tüketiciye yeni faydalar sağlamak, enerji tasaruufu konusunda halkı bilgilendirmek ve yeni iş olanakları yaratmak için çalışmalarına başladı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından  sanayi kuruluşları ve ticarethanelere sağlanan serbest tüketicilik hakkı bu yıl meskenlere de açıldı. BİSEN Elektrik İcra Kurulu Başkanı C.Mesut ALPARSLAN, yaklaşık 12 yıldır sadece sanayi kuruluşları ve ticarethanelerin elektriği indirimli kullandığını belirterek, yeni düzenlemeyle 70 milyon tüketicinin uygulama kapsamına alındığını, vatandaşların bundan böyle hem elektrik tüketirken, hem de bayilik sistemine girerek kazanacağı müjdesini verdi.

Fatura Üzerinden İndirim

BİSEN Elektrik A.Ş.'nin sağladığı en önemli avantajı; “yıl içinde Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından yayınlanan ve farklı fiyat politikaları uygulanabilen Ulusal Tarifeler üzerinden, tüketiciye sözleşmede belirtilen indirim oranının sabit olarak uygulanması" şeklinde açıklayan Alparslan, BİSEN’in de bu uygulamayı başlatanlar arasında olduğunu söyledi. 

Tüketicinin toplam karı 1.3 Milyar TL 

Yeni düzenlemeyle, meskenlere tanınan serbest tüketicilik hakkının tüketicinin cebini korumakla birlikte aynı zamanda, tüketicilere yıllık toplam yaklaşık 1.3 Milyar TL tasarruf ettireceğini söyledi. Alparslan, “Son 10 yılda elektrik piyasasında devrim niteliğinde değişiklikler oldu. Serbest tüketici olmak için gereken tüketim limiti 2003 yılında yıllık 9 milyon Kwh iken şu anda bu limit yıllık 4500 Kwh’a düşürüldü. Bu da; ayda ödediğiniz elektrik faturası ortalama 133 TL ve üzerinde ise siz bir serbest tüketicisiniz anlamına geliyor. Bu limit, önümüzdeki yıllarda tamamen kaldırılacak ve her tüketici, elektriğini istediği şirketten tedarik edebilecek. Yeni düzenleme ile serbest tüketici olan vatandaşlar faturaları üzerinden yüzde 10’a varan indirim kazanabilecekler. Serbest tüketici olma limiti kaldırıldığında ise sağlanan indirim miktarı sayesinde ülke ekonomisine yılda yaklaşık 1.3 Milyar TL katkı sağlanabilecek. BİSEN Elektrik olarak biz de ikinci yılın sonunda 43 Milyon TL gibi önemli bir ekonomik kazanım sağlayacağız.”

"Sektörde Lider Olmayı Hedefliyoruz"

 “BİSEN olarak, 6446 Sayılı Elektrik Piyasası Kanunu kapsamında üretiminin bir kısmını serbest piyasa koşullarında serbest müşteri olarak tabir edilen sanayi işletmelerine, organize sanayi bölgelerine, otellere, alış veriş merkezlerine satan BİS Enerji'nin elektrik enerjisi toptan satışı, ihracatı ve ithalatını gerçekleştiriyoruz. Enerji üretiminde 20 yıl yıllık deneyimimizle, son kullanıcıyla kaliteli ve kesintisiz enerjiyi indirimli olarak sunma gayreti içerisindeyiz. Enerji piyasası, 33 Milyon kullanıcısı, yıllık 250 Milyar kWh tüketim miktarı ve yıllık 60 Milyar TL'lik piyasa büyüklüğü ile GSM pazarından yüzde 20 daha büyük bir piyasa konumunda bulunuyor. Amacımız, EPDK tarafından serbest müşteri limitinin sıfırlanacağı 2015 yılına hazırlık kapsamında, şu anda mevcut 150 acente sayımızı yıl sonunda 300, 2014 sonunda da 1000 hedefine ulaştırmak. Her bir acentemizin sosyal çevresi bizler açısından son derece önemli ve kıymetli. İlk yıl hedefimiz 120 Bin müşteri, daha sonra da 300 Bin müşteriye ulaşmayı amaçlıyoruz." 

Yeni iş imkanı kapıda!

BİSEN Elektrik olarak tüm Türkiye çapında oluşturdukları acente altyapısını kurduklarını da vurgulayan C. Mesut Alparslan,  “Bu bayileşme sistemi halkımız için de yeni bir iş kolu olarak karşımıza çıkıyor. Elektriğini indirimli olarak kullanmak isteyen tüketicileri BİSEN bünyesine katacak bayilerimiz fatura üzerinden kendi kazançlarını elde edecekler ve hem tüketiciler hem bayiler yeni sistemde kazanmış olacak” dedi.

Bu haber 2927 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
BAE, bol güneş enerjisi ve hidrojen enerjisine olan ilgisi ile çok fazla potansiyel sunuyor... 06.12.2021
Temiz enerjide finansman miktarı bu yıl 2,5 milyar doları bulacak... 06.12.2021
Enerji ölçümünde 70 yıllık tecrübe... 06.12.2021
Maden sektörünün ihracatı yılın ilk 11 ayında 5,39 milyar dolara ulaştı... 06.12.2021
IVECO, Suzarra fabrikasında 1.600.000’inci Daily’nin üretimini kutluyor ... 06.12.2021
Renault, Yeni SUV Modelinin İsmini Açıkladı: Austral... 06.12.2021
Mercedes-Benz Hafif Ticari Araçlar’dan kasko poliçesini yenileyene bagaj düzenleyici hediye... 06.12.2021
Teknik Elektromanyetik Gaziantep Bölge Servisini Tanıyalım... 06.12.2021
Merkez Bankası: Enflasyondaki yükselişe en belirgin katkı enerji grubundan... 06.12.2021
Avrupa'daki yer altı depolama tesislerinde bulunan gazın yüzde 23'ü tükendi... 06.12.2021
AB Yetkilisi Gentiloni, 'Artan Enerji Fiyatları Sorununa Kolay Çözümler Yok' ... 06.12.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.