Haber Ekonomi

Haberler > Doğalgaz Başlıkları

İran Doğalgazının Azalması Elektrik Fiyatlarını Arttırdı

Güncelleme :06.02.2014

 Türkiye’nin yeniden soğuk havaların etkisi altına girmesi ile doğalgaz ve elektrik tüketimi artarken, doğalgaz girişinde azalma yaşanması sıkıntıya neden oldu.

Edinilen bilgilere göre, İran’dan gelen gaz akışında azalma yaşanırken, Cezayir’den sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) tankeri zamanında gelemedi. Doğalgazda konut tüketimine öncelik veren enerji yönetimi, bu gelişmenin ardından doğalgaz santrallerine “ikincil yakıta geçin” talimatı verildi. İkinc il yakıta geçme imkânı olmayan santrallerin üretimi durdurması ise serbest piyasada elektrik fiyatlarını olumsuz etkiledi.

Sektör temsilcileri, geçtiğimiz hafta 16 kuruş civarında olan elektrik fiyatlarının, dün saatlik olarak 50 kuruşa çıktığını söyledi. Türkiye doğalgaz şebekesinde, işletme kapasitesi ile pik tüketim miktarının birbirine çok yakın olması, havaların aniden soğuması ile riskli durumlar ortaya çıkarabiliyor. Özellikle doğuda etkili olan soğuklar nedeni ile İran’dan doğalgaz girişinde azalma yaşanırken, Cezayir’den beklenen LNG tankerinin zamanında gelememesi sonucu gaz santrallerine üretimi kısma talimatı verildi. İkincil yakıta geçebilen santraller ikincil yakıt ile üretimlerini devam ettirirken, bu imkânı olmayan tesisler üretimi durdurdu.

Bunun sonucunda ise serbest piyasada elektrik fiyatları sıçradı. Elektrik ve gaz arz-talep dengesinde ciddi bir sorun olmadığını vurgulayan sektör temsilcileri, “Ancak Fiyatların aşırı yükselmesi, sadece piyasa katılımcıları değil eninde sonunda nihai tüketiciyi de etkiler” açıklamasını yaptı..

Bu haber 3074 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
ATESAN Tora Denizli Bölge Servisini Tanıyalım... 30.11.2021
Enerjisa Enerji EBRD ile 110 milyon dolar karşılığı Türk Lirası Kredi Anlaşması imzaladı... 30.11.2021
Kalyon Karapınar Güneş Enerjisi Santrali için finansman anlaşması imzalandı... 30.11.2021
IVECO T WAY Alman tasarım ödülünü kazandı... 30.11.2021
I-Save özellikli yeni Volvo FH, %10'a varan yakıt tasarrufuyla daha verimli... 30.11.2021
MAN OptiView, ‘2022 European Transport Award for Sustainability’ ödülünü kazandı... 30.11.2021
TANAP'tan, doğal gaz boru hattı geçen yerlere sosyal proje desteği... 30.11.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.