Haber Ekonomi

Haberler > Otomotiv-Lastik Başlıkları

Otomotiv 2023 hedefine Ar-Ge, tasarım ve inovasyonla ulaşacak

Güncelleme :10.02.2014

 Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Biriliği’ni (OİB) 2023 yılı hedeflerine taşıyacak ‘Ar-Ge Proje Pazarı ve Otomotiv Komponent Tasarım Yarışması’nın üçüncüsü için geri sayım başladı. 

 OİB Başkan Yardımcısı Ömer Burhanoğlu, yarışma ile otomotiv endüstrisine daha nitelikli, çevreci, güvenli, kaliteli ve katma değeri daha yüksek ürünler sunmayı amaçladıklarını dile getirerek, “2023’te dünyada en büyük ilk 10 ülke arasında olmayı istiyorsak otomotivde de ilk on arasında yer almamız gerekiyor” diye konuştu. 

 Cumhuriyetin 100. yıl hedefine ulaşabilmenin vazgeçilmez sektörlerinden otomotiv endüstrisi, başarı için her alanda çalışıyor. Otomotiv endüstrisinin küresel pazardaki başarısının Ar-Ge, tasarım ve inovasyondan geçtiğine inanan sektörün amiral gemisi Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Biriliği (OİB), Türkiye’de bu sektörde düzenlenen ilk ve tek etkinlik olan sosyal sorumluluk projesi olan geleneksel ‘OİB Otomotiv Sektöründe Ar-Ge Proje Pazarı ve Komponent Tasarım Yarışması’nın üçüncüsü için geri sayıma başladı. 

 Türkiye’nin 2023 ihracat stratejisi kapsamında inovatif Ar-Ge ve tasarım kültürünü oluşturma ve yaygınlaştırma hedefleri olduğunu aktaran OİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve yarışma sözcüsü Ömer Burhanoğlu, yarışma ile amaçlarına adım adım ilerlediklerini söyledi.

 Üniversite ve sanayiciyi buluşturan yarışma 

Burhanoğlu, ‘3. Geleneksel Ar-Ge Proje Pazarı ve Komponent Tasarım Yarışması’ ile otomotive gönül verenlerle sanayicileri buluşturmayı da hedeflediklerinin altını çizerek şöyle devam etti:

“Yarışma ile ülkemiz ve otomotiv endüstrimiz adına sektörümüze daha nitelikli, daha çevreci, daha güvenli, daha kaliteli, katma değeri daha yüksek ürünler sunmayı öngörüyoruz. Dünyada söz sahibi olabilmek için küresel otomotiv endüstrisinde de ön sıralarda olmamız gerekiyor. Tüm çalışmalarımız bunun için. Etkinliğimizle sanayi üniversite işbirliğine zemin hazırlıyor ve tasarımın, inovasyonun geniş alanlara yayılmasına katkıda bulunuyoruz.” 

 Önceki yarışmalarda başarılı birçok projenin hayata geçirilmesi için son aşamalara gelindiğine de dikkat çeken Burhanoğlu, burada yakalanan başarıyla sektöre ivme katmak istediklerini dile getirdi. Burhanoğlu, “Türkiye’nin 2023 vizyonu çerçevesinde dünyada ilk on büyük ekonomi içinde olması hedefleniyor. Bu hedefe ulaşabilmek için otomotiv endüstrimizin de alanında dünyada ilk on içerisinde yer alması şart. Bunu yapamazsak hedefe varma şansı yok” şeklinde konuştu.  

 Toplamda 300 bin TL ödül 

Bu yıl ‘Otomotiv Ar-Ge Proje Pazarı’nın "Parçaları Buluşturan Pazar",  ‘Komponent Tasarım Yarışması’nın ise “Tasarım Yoluna Çık, Yolun Açık” sloganlarıyla gerçekleştiğinin altını çizen Burhanoğlu, her iki etkinlikte toplamda 300 bin TL’yi bulacak ödül verileceğini açıkladı. Bunun yanı sıra Ekonomi Bakanlığı da, uygun gördüğü başarılı 4 proje sahibini iki yıl yurt dışında eğitimini sağlayacak. 

 Burhanoğlu ayrıca ‘Komponent Tasarım Yarışması’nın ‘Ergonomi’, ‘Yenilenebilir Enerji – Çevre’, ‘Emniyet’ ve ‘Mekanik Fonksiyonellik’ olmak üzere 4 kategoride gerçekleşeceğini hatırlatarak, her iki etkinlik için projelerin 14 Mart 2014 tarihine kadar teslim edilmesi gerektiğini kaydetti. 

 Ekonomi Bakanlığı’nın desteği, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) koordinatörlüğüyle Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) tarafından organize edilen etkinliğin ödül töreni ise 17-18 Nisan tarihlerinde Bursa’da Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenecek. 

Bu haber 2384 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Mercedes-Benz Türk’ün yılın en büyük kamyon teslimatı Hüner Grup’a yapıldı ... 29.09.2020
Petronas Pist Laboratuvarı Yarış Dünyasına Katkı Sağlıyor!... 29.09.2020
Sanko Enerji Salihli’de Robotik Kodlama Sınıfı açtı... 29.09.2020
Mobil Oil Türk A.Ş. ile WEConnect International’dan Şirket Sahibi Kadınlara Network Desteği!... 29.09.2020
CW Enerji, Karadeniz’in en büyük Güneş Enerji Santrali’ni kurdu... 29.09.2020
Otopratik’ten Araç Sahiplerine Özel İndirim Kampanyası... 29.09.2020
IVECO’dan Kormad’a 3 adet Trakker Teslimatı... 29.09.2020
UTİKAD Tarihinde Bir İlk… ... 29.09.2020
Allison otobüs filolarına eGen Flex'i sunuyor... 29.09.2020
Doğalgaz Yerine Isı Pompası Kullanmak Isıtma Masrafını Azaltır Mı?... 29.09.2020
Akaryakıt Pompasına Kadın Eli Değdi... 29.09.2020

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.