Haber Ekonomi

Haberler > Doğalgaz Başlıkları

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız: AB’nin Güney Akıma engeli Türkiye’yi etkilemez

Güncelleme :12.03.2014

Türkiye’nin arz güvenliği ile alakalı herhangi bir konu söz konusu değildir diyen Yıldız, Avrupa Birliği ile Rusya’nın bunu kendi aralarında çözmesi gerekir dedi. 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Nijer Madenler ve Sınai Kalkınma Bakanı Omar Hamidou ile Enerji ve Petrol Bakanı Foumakoye Gado ile Bakanlıktaki görüşmesinin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bir basın mensubunun “Avrupa Birliğinin Kırım’da yaşanan gerilimin ardından Güney Akım Projesi kapsamında siyasi müzakerelerin durdurulduğunu açıkladı. Rusya’nın karşılığı 2009′daki 2 haftalık gaz kesintisini hatırlatarak oldu. Bu durum Türkiye’yi nasıl etkiler, yeni bir gaz kesintisinin sinyalleri mi var?” şeklindeki sorusu üzerine Yıldız, şunları kaydetti:

“İşin başında söylediğimiz bir konu vardı. Bu tür büyük projelerin riskleri, tehditleri, fırsatları sürekli oluşur. Enerji noktasına kadar sirayet edecek bir siyasi sıkıntının zaman zaman baş gösterdiğini görüyoruz. Avrupa Birliği ile Rusya arasındaki bir problemdir şu anda konuştuğumuz. Türkiye, Avrupa’nın doğal gaz ihtiyacını karşılamak için Güney Akım gibi bir projede iznini vermiştir Rusya’ya. Bunun gerçekleşmesini isteriz ama buna karar verecekler satıcı ve alıcılardır. Münhasır ekonomik sahamızdan geçecek ve denizden gidecek bu projede Türkiye’nin arz güvenliği ile alakalı herhangi bir konu söz konusu değildir. Temennimiz Avrupa Birliği ile Rusya’nın bunu kendi aralarında çözmeleri gerektiğidir.”

“Ukrayna 114 nükleer santral inşa etti”

 Bakan Yıldız, “Nijer ile özellikle nükleer santral kurduğumuz bir süreçte ilgimiz devam ediyor. Belki üçüncü ülkelerle bunun proses edilmesi söz konusu olacaktır. Bununla alakalı görüşmelerimiz devam ediyor” dedi.

Japonya’daki Fukuşima kazasının yıl dönümü olduğunun hatırlatılarak değerlendirmesinin sorulması üzerine Yıldız, “Normalde biz bunu güvenlik sistemlerinin artırılması için önemli bir gerekçe olarak görüyoruz” dedi. 1986 yılındaki nükleer kazadan bugüne kadar Ukrayna’da 144 nükleer santral inşa edildiğini ifade eden Yıldız, her tür enerji kaynağına karşı gösterileri kalkınmaya karşı olarak değerlendirdiğini belirtti. Yıldız, nükleer enerjiye ilişkin “Şu ana kadar kararlılığımızı, duruşumuzu etkileyen, değiştiren herhangi bir şey olmamıştır” ifadelerini kullandı.

Yıldız, İran’ın doğal gazına yönelik başka bir soruya karşılık “Yalnızca İran’a has bir davranışta bulunduğumuzu söyleyenler, bizim Rusya ile yaptığımız projeleri o zaman açıklayamazlar, TANAP’ı açıklayamazlar, Kuzey Irak ile geliştireceğimiz projeleri açıklayamazlar” diye konuştu.

Bu haber 2780 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Avrupa'daki yer altı depolama tesislerinde bulunan gazın yüzde 23'ü tükendi... 06.12.2021
Merkez Bankası: Enflasyondaki yükselişe en belirgin katkı enerji grubundan... 06.12.2021
Mars Logistics’ten Çalışanlarına Mentorluk Programı... 05.12.2021
TKG Otomotiv Grubu’na Yeni Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi... 05.12.2021
Kademe araçları Clean Eurasia Expo'da sergilendi... 05.12.2021
Otokar’dan Silivri Motorlu Taşıtlar Kooperatifi’ne 5 Adet KENT LF Teslimatı... 05.12.2021
Kimya Sektöründen Kasım Ayında 2,4 Milyar Dolar İle Rekor İhracat ... 05.12.2021
Akkuyu NGS Sahasında Özel Formatlı “Açık Kapı Günü” Düzenlendi... 05.12.2021
Doğal gazda mesken tarifesi değişmedi... 05.12.2021
LPG Piyasası başvurularında bir dizi değişiklik yapıldı... 05.12.2021
Karsan Pozitif & İletişim Portalı Projesi Ödül Aldı!... 05.12.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.