Haber Ekonomi

Haberler > Madeni Yağ Başlıkları

Sektörün 2 aylık kimya ihracatı 2 milyar 853 milyon dolar oldu

Güncelleme :12.03.2014

Kimya ihracatında Şubat ayı rekoru Birleşik Arap Emirlikleri’nden. 

Türkiye ihracatından önemli bir pay alan kimya, Şubat ayında 1 milyar 454 milyon dolarlık ihracata imza attı. Otomotiv ile hazır giyimin ardından Türkiye’nin en çok ihracat yapan üçüncü sektörü olan kimya, geçtiğimiz ay en fazla ihracatı Malta, Irak ve Mısır’a yaptı. Ocak – Şubat dönemindeki kimya ihracatı ise yüzde 3,55 artışla 2 milyar 853 milyon dolara yükseldi. 

 Kimya sektörünün Şubat ayı ihracatında Birleşik Arap Emirlikleri, Almanya, İtalya, İran, Rusya, Ürdün ve Amerika Birleşik Devletleri üst sıralarda yer alan diğer ülkeler olarak sıralandı. Yüzde 804 ihracat artışının yaşandığı Birleşik Arap Emirlikleri’nin yanı sıra Hırvatistan, Güney Afrika ve Tunus’a yapılan rekor artış da dikkat çekti.

 Yılın iki aylık döneminde en çok ihracatı yapılan ülke yine Malta olurken, bu ülkeyi Mısır, Irak, Birleşik Arap Emirlikleri, Almanya, İtalya, İran, Rusya, Amerika Birleşik Devletleri ve Ürdün takip etti. Bu dönemde Ürdün’e yüzde 72, İtalya’ya yüzde 52, Birleşik Arap Emirlikleri’ne ise yüzde 315 oranlarında bir artış yaşandı. 

 İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, ihracatçının gündemdeki sıcak gelişmelerden etkilendiğini belirterek şunları söyledi: “Döviz kuru ve siyasi gelişmelerden kaynaklanan belirsizlik halen devam ediyor. Bundan sonraki dönemde önümüzü görmemiz gerekiyor ki uzun vadeli satışlar yapabilelim. Ekonomik istikrarın devamı ve güven ortamının sürmesi en büyük dileğimiz.”

 Yılın iki aylık döneminde Avrupa’daki toparlanmanın devam ettiğini de söyleyen Akyüz,  “Bu dönemde özellikle Almanya, İtalya ve İngiltere gibi Avrupa ülkelerine olan ihracatımızda artış oldu. 2023 vizyonumuz çerçevesinde plastik, kozmetik, boya, ilaç ve eczacılık ürünleri gibi alt sektörlerimizde çalışmalarımız ciddi anlamda sürüyor. UR-GE kapsamındaki ticaret heyetlerimiz ve milli katılımlı fuar organizasyonlarımızın önümüzdeki aylardaki ihracat rakamlarımıza olumlu yansıyacağını düşünüyoruz” dedi.

Bu haber 3642 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
“Türkiye’nin En İtibarlı İş Ortakları” açıklandı... 03.12.2021
Mercedes-Benz Finansal Hizmetler’den kamyon modellerinde Aralık ayına özel fırsatlar... 03.12.2021
Çevreci, yenilikçi, genç ve dinamik Milangaz, yenilenen kimliği ile tüketicilerinin karşısında... 03.12.2021
Koç Tora Uşak Bölge Servisini Tanıyalım... 03.12.2021
Rüzgar Enerjisi Başkenti İzmir’de Büyük Buluşma ... 03.12.2021
Karbonsuz ekonomi için ilk adım enerji verimliliğinden geçiyor... 03.12.2021
Türkiye'nin yenilenebilir enerji kapasitesi 2026 sonuna kadar yüzde 53 artacak... 03.12.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.