Haber Ekonomi

Haberler > Akaryakıt Başlıkları

Irak’ta yaşanan olaylar petrol akışını engellemekte

Güncelleme :20.03.2014

Irak’ın kuzeyinde El Kaide’ye bağlı grupların da etkin olduğu Nineveh kentinden geçen petrol boru hattına birçok saldırı düzenleniyor. Boru hattına sadece 2013 yılında toplam 54 saldırı yapıldı.

Irak’ta devlete ait Kuzey Petrol Şirketi, bölgedeki şiddet nedeniyle Irak Kürdistan Özerk Bölgesi’nden Türkiye’ye giden petrol boru hattında meydana gelen zararın tamir edilmesinde zorluk yaşandığını bildirdi.

Irak’ın kuzeyinde El Kaide’ye bağlı grupların da etkin olduğu Nineveh kentinden geçen petrol boru hattına birçok saldırı düzenleniyor. Boru hattına sadece 2013 yılında toplam 54 saldırı yapıldı.

Petrol boru hattında meydana gelen zarardan sonra bölgeye hareket eden bakım ekiplerine yönelik saldırılarda şimdiye kadar iki görevli hayatını kaybetti. Bölgedeki güvensizlik ortamı farklı ekiplerin duruma müdahale etmesini de engelliyor.

Reuters haber ajansının Türk enerji yetkililerinden aldığı bilgiye göre, petrol akışının ne zaman yeniden başlayacağı belirsizliğini koruyor.

Saldırılar nedeniyle petrol boru hattında en uzun süreli kesinti 2013’ün Temmuz ve Haziran aylarında meydana gelmişti.

Bölgesel nakliyat kaynaklarından alınan bilgiye göre, Kerkük’ten gönderilen petrol en son 12 Mart’ta nakliyat için gemilere yüklendi. Bir sonraki sevkiyat ise stoklarda başka petrol kalmadığı için iptal edildi.

Boru hattı aktif bir şekilde çalıştığı zaman günlük bir milyon 600 bin varil ham petrol kapasitesine sahip. Ancak sadece iki kanal aktif biçimde kullanılabildiğinden sadece 600 bin varil petrol boru hatları vasıtasıyla gönderilebiliyor.

Bu haber 2893 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Sanko Enerji Grubu Mut Osman Nuri Yalman Anadolu Lisesine Robotik Kodlama Sınıfı Yaptırdı ... 29.11.2021
Shell & Turcas’da Üst Düzey Atama... 29.11.2021
Otokar, kara sistemlerindeki kabiliyetlerini Güney Amerika'da tanıtacak... 29.11.2021
PETRONAS, bir kez bile yağ değişimine ihtiyaç duymadan 11.927 km’lik PETRONAS Urania ROADSHOW'unu tamamladı... 29.11.2021
Ahlatcı Holding, Enerji Dağıtım Sektöründe Yılın Dijital Dönüşüm Ödülü’nü kazandı... 29.11.2021
Cumhuriyet’in Yetiştirdiği İş İnsanları Hayallerindeki Türkiye’yi Anlattı TÜRKONFED 17’nci Yılında ATA’nın Huzuruna Çıktı... 29.11.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.