Haber Ekonomi

Haberler > Doğalgaz Başlıkları

“Doğal Gaz Depolama Şirketleri İçin Tarife Hesaplama Usul ve Esasları” kabul edildi

Güncelleme :03.04.2014

Epdk, doğalgaz depolama şirketleri için tarife hesaplama usul ve esaslarını belirledi.

Türkiye’nin arz talep dengesi açısından büyük önem taşıyan ve özellikle kış aylarında gaz basıncının düşmesine karşı tedbir olarak yapılan doğalgaz depolama yatırımları açısından büyük önem taşıyan tarifelendirme düzenlemesi yürürlüğe girdi. Tarife uygulama döneminin süresi 3 yıldan kısa 10 yıldan uzun olamayacak. Bu sürenin belirlenmesinde ilgili depolama şirketinin talebi esas alınacak.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun Kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Karar ile EPDK’nın 20 Mart 2014 tarihli toplantısında; “Doğal Gaz Depolama Şirketleri İçin Tarife Hesaplama Usul ve Esasları”nın kabul edildi. Karar, doğal gaz depola (LNG veya gaz) tarifeleri hesaplama metodolojisine ilişkin düzenlemeleri kapsıyor.

Depolama şirketleri tarife çalışmalarına baz olacak veri, bilgi ve belgeler ile bu Usul ve Esaslara uygun olarak hazırlayacakları tarife önerilerini yeni tarife uygulama dönemi başlamadan 9 ay önce Kurum evrakına girecek şekilde sunacak.

Tarife uygulama dönemi için tesis genişleme yatırım tutarları dahil öngörülen yatırımlar, tarife hesaplamalarında dikkate alınacak. Tarife uygulama dönemi içerisinde ilave yatırıma ihtiyaç duyulması durumunda, bu yatırımlara ilişkin talep Kurul tarafından değerlendirilecek ve Kurul tarafından onaylanan ilave yatırımlar ile ilgili getiri ve itfa dahil maliyetler bir sonraki tarife uygulama dönemi hesaplamalarında dikkate alınacak. Ancak, ilave yatırımların tutarının ilgili tarife uygulama dönemi başı düzenlenmiş varlık tabanının yüzde 10′unu aşması durumunda, ilave yatırım tavanının onaylanmasıyla birlikte tarifeler de ilave yatırımlar dikkate alınarak revize edilecek.

Depolama şirketlerinin, faaliyetlerinde kullandıkları depolama tesisi haricindeki varlıklarına (bina, taşıt, yazılım vb.) ilişkin giderler için, tarife uygulama dönemindeki her bir tarife yılı için tarife uygulama dönemi başı düzenlenmiş varlık tabanının yüzde 5′i tarife hesaplamalarında dikkate alınacak.

Reel getiri oranı, tesis yatırımlarının finansmanı kapsamında kullanılan kaynakların maliyetleri olan borç maliyet oranı ve öz kaynak maliyet oranı ile ilgili finansman kaynaklarının toplam sermaye içerisindeki payları dikkate alınarak hesaplanacak.

Tarife uygulama döneminin süresi 3 yıldan kısa 10 yıldan uzun olamayacak. Bu sürenin belirlenmesinde ilgili depolama şirketinin talebi esas alınacak. Depolama şirketlerinin kullanım usul ve esaslarında belirlenecek olan kapasite rezervasyon süreleri, tarife uygulama dönemi dikkate alınarak belirlenecek.

Depolama şirketinin tarifelerinin belirlenmesinde kullanılan faktörlerde önemli değişiklikler meydana gelmesi halinde tarifelerinde revizyon talebi ile Kuruma başvurabileceği gibi Kurul da önemli değişikliklerin meydana gelmesi durumunda re’sen bu değişikliği gerçekleştirebilecek. Mevcut depolama tesisleri için bu Usul ve Esaslar kapsamında belirlenecek tarifelerin geçerli olacağı birinci tarife uygulama dönemi, 1 Eylül 2014 tarihinden önce olmamak üzere, ilgili şirketin Kullanım Usul ve Esaslarında belirtilen depolama yılının ilk gününde başlayacak. Bu şirketler için yapılacak ilk tarife düzenlemesinde “Depolama şirketleri tarife çalışmalarına baz olacak veri, bilgi ve belgeler ile bu Usul ve Esaslara uygun olarak hazırlayacakları tarife önerilerini yeni tarife uygulama dönemi başlamadan 9 ay önce Kurum evrakına girecek şekilde sunulacak” hükmü dikkate alınmayacak.

Bu haber 3233 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Avrupa'daki yer altı depolama tesislerinde bulunan gazın yüzde 23'ü tükendi... 06.12.2021
Merkez Bankası: Enflasyondaki yükselişe en belirgin katkı enerji grubundan... 06.12.2021
Mars Logistics’ten Çalışanlarına Mentorluk Programı... 05.12.2021
TKG Otomotiv Grubu’na Yeni Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi... 05.12.2021
Kademe araçları Clean Eurasia Expo'da sergilendi... 05.12.2021
Otokar’dan Silivri Motorlu Taşıtlar Kooperatifi’ne 5 Adet KENT LF Teslimatı... 05.12.2021
Kimya Sektöründen Kasım Ayında 2,4 Milyar Dolar İle Rekor İhracat ... 05.12.2021
Akkuyu NGS Sahasında Özel Formatlı “Açık Kapı Günü” Düzenlendi... 05.12.2021
Doğal gazda mesken tarifesi değişmedi... 05.12.2021
LPG Piyasası başvurularında bir dizi değişiklik yapıldı... 05.12.2021
Karsan Pozitif & İletişim Portalı Projesi Ödül Aldı!... 05.12.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.