Haber Ekonomi

Haberler > Elektrik Başlıkları

Enerya’dan Güneş Enerjisi İçin Teşvik Çağrısı

Güncelleme :28.06.2014

Enerya Genel Müdürü Aslan Uzun, yenilenebilir enerji alanındaki yatırımlarını güneş enerjisi santral projeleri ile artırarak sürdüreceğini açıklarken IRENEC 2014’te, devletten güneş için teşvik istedi.

Türkiye’nin en büyük holdinglerinden STFA’nın enerji şirketi Enerya’nın Genel Müdürü Aslan Uzun, Avrupa Yenilenebilir Enerji Birliği’nin Türkiye Bölümü EUROSOLAR Türkiye tarafından bu yıl 4’üncüsü düzenlenen IRENEC 2014’ün 4. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı ve Sergisi kapsamında gerçekleşen “Türkiye’de Güneş Enerjisi Sektörü ve Geleceği” konulu oturumuna konuşmacı olarak katıldı. 

Türkiye’de güneş enerjisi sektörünün genel durumunu değerlendiren Uzun şöyle konuştu:  “Güneş enerjisi; temiz, yenilenebilir ve sınırsız bir kaynak olması itibariyle birçok uygulama alanına sahip. Ülkemizde ise güneş enerjisinden daha çok pasif şekilde yararlanılıyor. Güneş kaynağı olan Türkiye güneş enerjisi konusunda Avrupa’nın çok gerisinde. Tatil ve güneşlenmek için Türkiye’yi tercih eden Almanya’da 32 bin mw alanda güneş paneli bulunuyor. Düşünün,  Türkiye’de doğalgaz, hidroelektrik, kömür dahil toplam enerji üretim gücümüz 68 bin mw. Almanya’nın yalnızca güneşte kurulu gücü, Türkiye’nin tüm enerji santrallerinin yarısı kadar. Almanya sadece güneş enerjisi panellerinin toplamıyla dünyada kullanılan kapasitenin üçte birinden fazlasına sahip durumda. Türkiye olarak Avrupa’nın enerji yatırımlarına yetişebilmek için devletin güneş yatırımlarına teşvik vermesi gerekiyor. Kendi enerjimizi üretemezsek ilerleyemeyiz. Bu yüzden Enerya olarak güneşteki yatırımlarımıza hız verdik. Dünyada ve ülkemizde artan teknolojik gelişmelerle birlikte güneş enerjisinin geleceğinden umutluyuz.”

Enerya olarak, 2012 yılından bu yana güneş enerjisi sektöründe faaliyet gösterdiklerini belirten Uzun, “Güneş enerji santrallerinin kurulumunda lisanslı üretim kapsamında gerçekleştirilecek ihalelere katılarak kendi yatırımlarımızı planlamakta ve ayrıca EPC alanında hizmet vermekteyiz. Sözleşme kapsamında verdiğimiz hizmetler, güneş enerji santrallerinin ihtiyacı olan uzun vadeli sorumluluk gereksinimine dayalı olarak kurgulandı. Amacımız, hizmet verdiğimiz firmalara Enerya güvenilirliliği ve tecrübesi ile uzun vadeli sorunsuz çalışan tesisler inşaa etmektir” dedi.

STFA’nın tecrübesinden de yararlanarak diğer yatırımcılara da anahtar teslim güneş enerji projesi gerçekleştirdiklerini belirten Uzun, “Enerya olarak, özellikle STFA grubunun aktif olduğu Ortadoğu ve Kuzey Afrika (MENA) bölgesinde güneş enerjisi projelerine ilişkin ihalelerde iddialıyız. 2014 yılında güneş enerjisi sektöründeki projelerimizi daha artıracağız” diye konuştu.

Bu haber 3287 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Habur Sınır Kapısı Pandemiye Rağmen, Tır Giriş-Çıkışlarında Türkiye Rekoru Kırdı!... 02.12.2021
OPEC+ grubunun petrol üretimi artışında 'temkinli' yaklaşımını sürdürmesi bekleniyor... 02.12.2021
Türkiye Rüzgar Enerjisinde Rekor Bir Yılı Daha Geride Bırakıyor... 02.12.2021
UTİKAD Mersin’de Üyeleri İle Bir Araya Geldi... 02.12.2021
Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye’de Görev Değişimi... 02.12.2021
Anadolu Isuzu’dan Anex Tour’a 17 yeni NovoLux otobüs teslimatı... 02.12.2021
Mercedes-Benz Türk, Dünya Şoförler Günü’nü kutluyor... 02.12.2021
Jeotermal enerjide 2 bin megavatlık potansiyel kapasite yatırıma dönüşmeye hazır... 02.12.2021
Sanko Enerji Grubu ‘Güneydoğu Enerji Forumu’nun Ana Sponsorluğunu Üstlenecek... 02.12.2021
CK Enerji Boğaziçi Elektrik, 24 Akülü Sandalye Şarj İstasyonu İle Engelli Vatandaşların Yanında... 02.12.2021
Rüzgar Enerjisi Türkiye Elektrik Üretiminin %22,3’ünü Sağladı... 02.12.2021
AB farklı çıkarlar nedeniyle enerjide birlik olamıyor... 02.12.2021
Petrol Ofisi’nde CHRO’luk görevine Burcu Yüksel Kocagöz atandı... 02.12.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.