Haber Ekonomi

Haberler > Akaryakıt Başlıkları

Petrol Devleri İstanbul’a Geliyor

Güncelleme :03.09.2014

 Amerikan Petrol Jeologları Derneği (AAPG-AmericanAssociation of PetroleumGeologists) tarafından her yıl düzenlenen uluslararası “ICE-International Conference andExhibition” konferansı,14-17 Eylül 2014 tarihlerinde İstanbul’da yapılacak. Genel Başkanlığını Kadir Has Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Volkan Ş. Ediger ve ev sahipliğini Türkiye Petrol Jeologları Derneği’nin (TPJD) üstlendiği konferansa, Exxon Mobil Avrupa, Rusya ve Caspian Başkan Yardımcısı Rocky Becker, Suudi Aramco İcra Kurulu Başkanı Ibraheem Assaadan, Kuwait ForeignPetroleum Company’nin Başkan Yardımcısı Hosnia Hashim de katılıyor.

İstanbul Kongre Merkezi’nde 14-17 Eylül 2014 tarihlerinde gerçekleştirilecek konferansa AAPG tarihinde bir rekora imza atılarak 800’ü aşkın teknik bildiri başvurusu yapıldı.  Konferansta düzenlenen 60 farkı oturumda toplam 300 tebliğ verilecek. Ayrıca 10 adet özel oturumda 67 uzman görüşü sunulacak. Dünyanın en büyük ulusal ve uluslararası petrol şirketleri tarafından desteklenen ve TPAO’nun ana sponsor olarak yer aldığı konferansta, Chevron, KPC ve Suudi Aramco elmas, ExxonMobil platin Petrobras ve Shell altın, MarathonOil, OMV ve TGS gümüş; İon bronz; EXPRO ve WorldOils ise medya sponsoru olarak yer alıyor. 

Kadir Has Üniversitesi (KHAS) Rektörü Prof.Dr. Mustafa Aydın, Kadir Has Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Başkanı Prof. Dr. Volkan Ş. Ediger ve Türkiye Petrol Jeologları Derneği Başkanı İsmail Bahtiyar düzenledikleri basın yemeği ile konferans hakkında bilgi verdi. Ediger, konferans hakkında şöyle konuştu:

“Konferans, sadece teknik düzeyde kalmamakta, dünyanın en büyük petrol şirketlerinin sahipleri ve üst düzey yöneticilerinin de ağırlandığı bir uluslararası petrol platformu niteliği taşımaktadır. Günümüz petrol endüstrisinin dünyanın en büyük şirketlerinden oluştuğu dikkate alındığında, İstanbul’da gerçekleştirilecek olan konferansın ne kadar önemli olduğu daha iyi anlaşılmaktadır. Konferansın 14 Eylül Pazar akşamı düzenlenecek olan açılış oturumuna, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sn. Taner Yıldız ve TPAO Genel Müdürü Besim Şişman da iştirak edecek. 15 Eylül Pazartesi günü gerçekleşecek olan konferansın ilk iki özel oturumunda teknik yenilikler, kapasite geliştirme ve işbirlikleri başlıklı özel oturumlarda, Petrobras, Exxon Mobil, Saudi Aramco, Kuwait Foreign Petrolum Company, MOL Schlumberger, Bain&Companyve TPAO’dan CEO ve Genel Müdür düzeyindeki şirket temsilcileri görüşlerini paylaşacak. Özel davetli konuşmacıların yer aldığı konferansta en ilgi çeken konuşmalardan biri de,16 Eylül Salı günü İTÜ’den Prof. Dr. A.M.Celal Şengör tarafından verilecek olan “Ege’nin Jeolojisi Medeniyetin Yükselmesinden Sorumlu mu?” başlıklı sunum olacak.” 

Ediger, konferans hakkında yaptığı açıklamada ICE 2014’ün başarıyla organize edilmesi için dünyanın değişik ülkelerinden uzmanların katıldığı bir düzenleme komitesi oluşturulduğunu belirterek, “Benim başkanlığımda oluşturulan komitede 13’ü yabancı ülkelerden, 24’ü başta TPAO (Türkiye Petrolleri A.O.) olmak üzere çeşitli şirketlerden ve üniversitelerden toplam 37 kişi görev yapmaktadır. Komitenin Yönlendirme Komitesi’nde Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mustafa Aydın ile birlikte TPAO Genel Müdürü Besim Şişman ve PİGM (Petrol İşleri Genel Müdürlüğü) Genel Müdürü Selami İncedalcı görev yapmaktadır. Ayrıca, KHAS Mütevelli Heyeti Üyesi ve Eski RektörüProf. Dr. Yücel Yılmaz Teknik KomiteEşbaşkanlığı, TPAO Eski Genel Müdürü Mehmet Uysal da Komite Başkan Yardımcılığı görevlerini üstlenmiştir.Yerel kurumları temsilen TPJD Başkanı İsmail Bahtiyar, AAPG Avrupa Başkanı Keith Gerdes ile Ortadoğu Başkanı Sa’id A. Hajri de diğer başkan yardımcıları olarak yer almaktadır” dedi. 

AAPG’nin bu önemli uluslararası etkinliği, 2009 yılından bu yana her sene yapıldı. 6.’sı geçen yıl Kolombiya’nın Cartagena kentinde düzenlenen ICE’nin İstanbul’da yapılacak 7. toplantısında yerel ortaklığı, AAPG’nin Afrika, Asya-Pasifik, Kanada, Avrupa, Latin Amerika ve Ortadoğu’dan oluşan altı bölge teşkilatından Avrupa ve Ortadoğu Bölge Teşkilatlarıyla birlikte TPJD tarafından yürütüldü.

Konferans boyunca ayrıca çeşitli turistik ve teknik geziler düzenlenecek. 14 Eylül Pazar günü İstanbul’da gerçekleşecek bir turistik gezi ile binaların kayalarının tanıtılacağı özel bir tur düzenlendi.  Bunların yanı sıra, 3 tanesi konferans öncesi, 1 tanesi de konferans sonrası olmak üzere 4 ayrı jeolojik gezi gerçekleştirilecek. Orta Anadolu Bölgesi’nin jeolojisi ve tarihçesinin tanıtılacağı gezi 9-12 Eylül, Sivas havzasının jeolojisi gezisi 11-13 Eylül, bir günlük İstanbul Çatalca yöresi gezisi ise 13 Eylül’de yapılacak. Konferans sonrasında ise, 17-20 Eylül tarihleri arasında “Ege Bölgesi’ndeki Eski Medeniyetlerin Jeoloji ve Tektonizmaya Katkıları” konulu oldukça ilgi çekici bir gezi gerçekleşecek. Gezilerin yanı sıra, 13-14 Eylül tarihlerinde“Şeyl Rezervuarların Karakteristiği”konulu kısa bir kurs düzenleniyor.

Bu haber 2760 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Karbonsuz ekonomi için ilk adım enerji verimliliğinden geçiyor... 03.12.2021
Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye’de Görev Değişimi... 02.12.2021
Türkiye Rüzgar Enerjisinde Rekor Bir Yılı Daha Geride Bırakıyor... 02.12.2021
Petrol Ofisi’nde CHRO’luk görevine Burcu Yüksel Kocagöz atandı... 02.12.2021
Habur Sınır Kapısı Pandemiye Rağmen, Tır Giriş-Çıkışlarında Türkiye Rekoru Kırdı!... 02.12.2021
Anadolu Isuzu’dan Anex Tour’a 17 yeni NovoLux otobüs teslimatı... 02.12.2021
Mercedes-Benz Türk, Dünya Şoförler Günü’nü kutluyor... 02.12.2021
Jeotermal enerjide 2 bin megavatlık potansiyel kapasite yatırıma dönüşmeye hazır... 02.12.2021
Sanko Enerji Grubu ‘Güneydoğu Enerji Forumu’nun Ana Sponsorluğunu Üstlenecek... 02.12.2021
CK Enerji Boğaziçi Elektrik, 24 Akülü Sandalye Şarj İstasyonu İle Engelli Vatandaşların Yanında... 02.12.2021
Rüzgar Enerjisi Türkiye Elektrik Üretiminin %22,3’ünü Sağladı... 02.12.2021
AB farklı çıkarlar nedeniyle enerjide birlik olamıyor... 02.12.2021
OPEC+ grubunun petrol üretimi artışında 'temkinli' yaklaşımını sürdürmesi bekleniyor... 02.12.2021
UTİKAD Mersin’de Üyeleri İle Bir Araya Geldi... 02.12.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.