Haber Ekonomi

Haberler > Akaryakıt Başlıkları

Petkim’in 9 Aylık Cirosu 3,3 Milyar TL Oldu

Güncelleme :07.11.2014

 • Türkiye’nin petrokimyada tek hammadde üreticisi konumundaki Petkim, 9 aylık dönemde 3,3 milyar TL ciro, 132,6 milyon TL brüt kar, 2,56 milyon TL net kar sağladı. 

Petkim Genel Müdürü Sadettin Korkut, 144 milyon dolar tutarındaki kapasite artışı yatırımlarını ve tarihi bakım dönemini tamamlamak üzere olduklarını belirterek, “Petkim'i kuvvetli EBİTDA sağlayan yatırımları olan bir kurum haline getirme yolunda önemli bir adım attık. Bu yatırımın etkisini önümüzdeki günlerde görmeye başlayacağız. Türkiye'nin cari açığına pozitif etki yaparak ekonomimize olumlu katkı sağlayacağız." dedi.  

Petkim Petrokimya Holding A.Ş. yılın ilk 9 aylık döneminde 3,3 milyar TL ciro, 132,6 milyon TL brüt kar, 2,56 milyon TL net kar sağladı. Şirketin Temmuz-Eylül dönemini kapsayan 3. çeyrek bilançosunda ise ciro 862,6 milyon TL olurken brüt kar 21,3 milyon TL’de kaldı. Fabrikalarda yatırım ve bakım nedeniyle üretim yapılmamasının da etkisiyle söz konusu dönemde 53 milyon TL zarar açıklandı. 

Petkim Genel Müdürü Sadettin Korkut, toplamda 144 milyon dolara ulaşan kapasite artışı yatırımlarını ve tarihi bakım dönemini tamamlamak üzere olduklarını belirterek, Petkim'i kuvvetli EBİTDA sağlayan yatırımları olan bir kurum haline getirme yolunda önemli bir adım attıklarını söyledi. Yapılan yatırımın etkisinin yılın son çeyreğinden itibaren görülmeye başlayacağını ifade eden Korkut, “Sanayicimiz için ürettiğimiz hammaddenin Türkiye içerisinden sağlanma miktarını arttırmış olacağız. Türkiye'nin cari açığına pozitif katkı yaparak ekonomimize olumlu katkı sağlayacağız. Ayrıca üretimde girdi olarak daha az doğalgaz tüketileceği için yıllık doğalgaz faturamız da azalacak." dedi.  

Ana ürün olan etilenin üretildiği Etilen Fabrikası kapasitesinin yıllık 520 bin tondan 588 bin tona ulaşacağını böylece enerji ve hammadde birim tüketimlerinin azaltılacağını, operasyonel verimliliklerin artırılacağını kaydeden Korkut, Etilen Fabrikasının tesisteki diğer fabrikalara ara ürün sağladığını belirterek, Türkiye’nin cari açığına pozitif katkı yapacak bir yatırımı yapmaktan memnuniyet duyduklarını dile getirdi. Petkim’in kapasite ve verimlilik arttıran yatırımların yanısıra pazara odaklanan sürdürülebilir kârlılığı hedefe koyan bir yaklaşımla hareket ettiğini söyleyen Korkut, “Üretimden lojistiğe kadar tüm süreçlerde operasyonel verimliliği ön planda tutarak ve kontrol edilebilen değişkenlere ağırlık vererek karlılığı sürdürmek istiyoruz.” diye konuştu. 

Kapasite Artışlarını Res ve Konteyner Limanı Takip Edecek 

Türkiye’nin iki numaralı stratejik yatırım teşviği kapsamında bulunan Etilen ve PTA fabrikaları kapasite artışı çalışmalarının ardından Petkim, bünyesinde bulunan iki önemli yatırımı tamamlamaya hazırlanacak. Petkim’i daha fazla değer üreten bir şirket haline getirecek Rüzgar Enerji Santrali ve Petkim Konteyner Limanı için geri sayımın devam ettiğini dile getiren Sadettin Korkut, şunları söyledi: “Bölgenin tüm ticareti açısından büyük önem taşıyan Konteyner Limanı’na gelecek yıl Eylül ayında gemiler yanaşmaya başlayacak. Şu anda Faz-1 ve Faz-2’nin hafriyat, rıhtım dolgu ve kazık çakma çalışmaları yüzde 75 oranında tamamlandı. Türk sanayicileri Pire ve İskenderiye gibi limanlarda zaman kaybetmekten kurtulacak; ihracatçı firmaların navlun maliyeti azalacak. Ayrıca yarımadada 2015 yılı sonunda üretime başlamasını planladığımız Rüzgar Enerji Santrali ile enerji çeşitliliğine giderken ilk fazı tamamlandığında ihtiyacımız olan elektrik enerjisinin yüzde 12’sini de buradan karşılamış olacağız.” 

Petrolde 80 Dolar Önemli Bir Direnç

Petkim Genel Müdürü Sadettin Korkut, yılın son çeyreğinde, Avrupa bölgesi, Çin, Japonya ve bir çok gelişmekte olan ülkede devam eden düşük büyüme performansının, küresel emtia talep ve fiyatlarını baskı altında tuttuğunu belirterek, global piyasalar konusunda “Jeopolitik problemler, parasal genişleme uygulamalarının sona erişi  ve FED’in faiz artırma planları, gelişmekte olan ülkeler için, azalan sermaye/nakit  akışı, artan kur ve enflasyon baskısı gibi gelişmelere yol açıyor. Ekim 2014 ayı itibarıyla hızlanan düşüş seyri sonucu  küresel emtia fiyatları son 5 yılın en düşük seviyesine geriledi. Talepteki düşüşlerin yanı sıra, önemli rezerv  ülkelerin üretimlerini artırması ve ABD Doları’nın değer artışı  fiyatlar üzerinde, Haziran ayından itibaren  oluşan baskıyı daha da artırarak, kademeli düşüşü serbest düşüşe çevirdi. Fiyatlara baskı yapan piyasa unsurları devam etmekle birlikte, petrol üretici ülkelerin gelir kaybı, bütçe sorunları ve çıkarma maliyetleri paralelinde petrolde $80/BRL seviyesi önemli bir direnç." ifadelerini kullandı.

Bu haber 2970 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Habur Sınır Kapısı Pandemiye Rağmen, Tır Giriş-Çıkışlarında Türkiye Rekoru Kırdı!... 02.12.2021
OPEC+ grubunun petrol üretimi artışında 'temkinli' yaklaşımını sürdürmesi bekleniyor... 02.12.2021
Türkiye Rüzgar Enerjisinde Rekor Bir Yılı Daha Geride Bırakıyor... 02.12.2021
UTİKAD Mersin’de Üyeleri İle Bir Araya Geldi... 02.12.2021
Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye’de Görev Değişimi... 02.12.2021
Anadolu Isuzu’dan Anex Tour’a 17 yeni NovoLux otobüs teslimatı... 02.12.2021
Mercedes-Benz Türk, Dünya Şoförler Günü’nü kutluyor... 02.12.2021
Jeotermal enerjide 2 bin megavatlık potansiyel kapasite yatırıma dönüşmeye hazır... 02.12.2021
Sanko Enerji Grubu ‘Güneydoğu Enerji Forumu’nun Ana Sponsorluğunu Üstlenecek... 02.12.2021
CK Enerji Boğaziçi Elektrik, 24 Akülü Sandalye Şarj İstasyonu İle Engelli Vatandaşların Yanında... 02.12.2021
Rüzgar Enerjisi Türkiye Elektrik Üretiminin %22,3’ünü Sağladı... 02.12.2021
AB farklı çıkarlar nedeniyle enerjide birlik olamıyor... 02.12.2021
Petrol Ofisi’nde CHRO’luk görevine Burcu Yüksel Kocagöz atandı... 02.12.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.