Haber Ekonomi

Haberler > Ticari Araçlar Başlıkları

TIRSAN, AR-GE Şampiyonları Listesinde 19 Basamak Yükseldi

Güncelleme :14.11.2014

 37 yıldır Türkiye treyler sektörünün öncü lideri olan Tırsan, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin eğitim platformu olan TİMAKADEMİ2023 ve Turkishtime Aylık Ekonomi ve İş Kültürü Dergisi tarafından her yıl hazırlanan ve bu yıl kasım ayında yayımlanan “Turkishtime Ar-Ge 250 - Türkiye’nin AR-GE Şampiyonları” listesinde 19 basamak birden yükselerek 33.sırada yer aldı. Yayımlanan listeye göre 2013 yılında Tırsan, toplam cirosunun %2,59’u oranında 13 milyon 997 bin TL Ar-Ge harcaması gerçekleştirdi. 

Şirketlerin kendi beyanları, Kamuoyunu Aydınlatma Platformu’nda yer alan mali tabloları ve Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin resmi araştırması olan “İhracatta İlk 1000” araştırmasından alınan veriler sonucunda oluşturulan liste, özel sektörün Ar-Ge ve inovasyon eğilimlerini ortaya koyuyor.

2009 yılında devreye aldığı Türkiye’nin ilk ve tek treyler Ar-Ge merkezinde, sahip olduğu mühendislik tecrübesi ile yapmış olduğu çalışmalar sonucunda Tırsan, 2009’dan bu yana 10 farklı ürün gamında müşterilerinin ihtiyaçlarına odaklı çözümler sunmak için toplam 20 projeyi başarıyla tamamlamıştır. Bünyesinde 88 personel barındıran Tırsan Ar-Ge merkezi, 2009 yılından bu yana 1 milyon saat mühendislik zamanı harcayarak bu çalışmaları gerçekleştirmiştir.

Tırsan, başta üniversiteler olmak üzere çeşitli Ar-Ge ve test kuruluşları ile ortak çalışmalar yürütmektedir. İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi ve Okan Üniversitesi ile birlikte çeşitli mühendislik çalışmaları sürmektedir. MAN, Ford Otosan, DEKRA, TÜV SÜD, OTAM, MIRA Engineering, Wabco Vehicle Control Sytems kuruluşları ile çeşitli test ve analiz çalışmalarına da devam edilmektedir.

 Tırsan, Rusya’nın zorlu iklim ve yol şartlarının yanı sıra, bu ülkedeki müşterilerin taleplerine ve regülasyonlara uygun damper araçları geliştirmiş ve bu araçları üç üretim tesisinden biri olan Rusya’nın Tula oblastında üretmektedir. Tırsan, Avrupa’da Almanya gibi teknolojik anlamda dünya lideri bir ülkeye treyler ihracatı gerçekleştiren Türkiye’nin tek üreticisidir. Treyler sektöründeki yeniliklerin değerlendirildiği Trailer Innovation 2015 ödüllerinde Tırsan, iş ortaklarıyla birlikte geliştirdiği üç yeni teknoloji ile yer almış, bu teknolojileri de Avrupa’nın en büyük ticari araç fuarı olan IAA’da sergilemiştir.

 

Bu haber 2840 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Schneider Electric, Geleceğin Şebekeleri için Geliştirdiği Yeni Nesil Teknolojileri Tanıttı... 28.01.2022
SEDAŞ’ın Kadın Enerjisi “Next” projesinde başvurular devam ediyor... 28.01.2022
Karsan, Otonom e-ATAK ile Kuzey Avrupa’ya Giriş Yaptı! ... 28.01.2022
SENTRUM projesi Küçükköy'de yeşil çözümler ve enerji verimli yatırımları teşvik ediyor... 28.01.2022
Otonom sürüş: Bosch ve Volkswagen’in yan kuruluşu Cariad, kapsamlı ortaklık konusunda anlaştı... 28.01.2022
Akaryakıt Bayileri, Kriz Haline Gelen Marj Sorununu Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'la görüştü ... 28.01.2022

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.