Haber Ekonomi

Haberler > Ekipman Başlıkları

Akaryakıt alışverişlerinde tek tıkla öde devri başlıyor

Güncelleme :26.11.2014

 MasterCard’ın ödeme sistemi sağlayıcısı ve Turpak’ın teknik altyapı sağlayıcısı olarak Lukoil ile geliştirdiği projesi ile yakıt alışverişlerinde tek tıkla ödeme devri başlıyor. Dünyada ilk kez Türkiye’de hayata geçirilen ve Lukoil akaryakıt istasyonlarında geçerli olan sistem, araç içinden çıkmadan, Lukoil Mobil akıllı telefon uygulamasıyla yakıt alışverişini tek tıkla tamamlamayı sağlıyor.

Lukoil müşterileri, Apple App Store ve Google Play Store üzerinden ücretsiz indirilebilen Lukoil Mobil uygulamasını akıllı telefonlarına yükleyebiliyor. Araçlarının plaka numarasını ve kredi kartı ve varsa sadakat kartı bilgilerini bir kere uygulamaya kaydetmeleri yeterli oluyor. Dolum tamamlandığında müşterinin akıllı telefonuna yakıt tipi, miktarı ve fiyatı bildiriliyor. Ardından müşteri Lukoil Mobil uygulaması üzerinden tek tıkla işlemi onayladığında ödemesi MasterCard’ın güvenli altyapısı üzerinden tamamlanıyor ve istasyon görevlisi ödeme fişini müşteriye teslim ediyor. Uygulamanın ilk etapta 7 Lukoil istasyonunda kullanıma sunuluyor.

LUKOIL Eurasia Petrol A.Ş CEO’su Alexander Terletskiy şu değerlendirmede bulundu:

“LUKOIL olarak Türkiye pazarına büyük önem veriyoruz. Dünyadaki en büyük akaryakıt oyucularından biri olarak, Türkiye’de hakettiğimiz pozisyonu almak için pek çok alanda büyük atılımlar içerisindeyiz. Otomasyon ve ödeme alanlarında dünyanın en büyük iki firmasını yanımıza alarak dünyada bir ilki gerçekleştirmekten ve bunu LUKOIL istasyonlarındaki ziyaretçilerimize sunmaktan mutluluk duyuyoruz. LUKOIL Mobil Ödeme sistemleri ile yaptığınız tüketimlerinizde, cüzdan taşımanıza gerek kalmadan, sadece cep telefonunuzu kullanarak, son derece güvenli bir şekilde alışverişlerini gerçekleştirebilirsiniz.”

Kredi kartı bilgilerini tekrar tekrar girmeye gerek bırakmadan ve kullanıcı adı ya da şifresi sorarak zaman kaybettirmeden en iyi müşteri deneyimini tek tık ile yaşatan uygulama, sürücülerin akaryakıt alışverişlerinde zaman kazanmasını sağlıyor. Müşterinin aracından inmesine veya alternatif ödeme metotlarını kullanmasına gerek kalmıyor. Çözüm, trafikte geçirilen zamanı da azaltmış oluyor.

 Dünyanın ilk tek tıkla yakıt ödeme sistemi İstanbul’da Esenyurt, Pendik ve Sancaktepe istasyonlarında, Erzurum’da Merkez ve Yakutiye istasyonlarında, Nevşehir Ürgüp istasyonunda ve Rize Merkez istasyonunda geçerli. Tek tıkla yakıt ödeme sisteminin çok yakında Lukoil’in 81 ildeki istasyonlarından 400 adedinde kullanıma alınması hedefleniyor.

MasterCard Güneydoğu Avrupa Genel Müdürü Mete Güney şu sözleri söyledi:

“MasterCard olarak, sadece alışveriş deneyiminin küçük bir bölümünü oluşturan ödeme teknolojileri üzerine değil, tüketici deneyiminin bütününe inovasyonu katarak, alışverişi daha keyifli, hızlı ve güvenilir bir tecrübe haline getirmeyi hedefliyoruz. Son dönemde gerçekleştirdiğimiz araştırmalar da bu alandaki hızlı gelişimi işaret ediyor. Avrupa genelinde %97’lik oranla mobil cihaza en çok uygulama yükleyen ve %64’lük oranla mobil uygulamalar üzerinden en çok alışveriş yapmayı tercih eden tüketiciler Türkiye’deki akıllı telefon kullanıcıları. Buradaki potansiyeli ve deneyimimizi, Turpak ve Lukoil’in vasıtasıyla akaryakıt sektörüne de açarak dünyada bir ilki gerçekleştiriyoruz. Ayrıca kötü hava şartlarında aracı terk etmeden tek tıkla ödeme mümkün oluyor. Yakıt alışverişi alışkanlıklarını kökten değiştirecek inovatif çözümümüzle dünyada bir ilki gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz.”

Bu haber 2815 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
AKO Grup Üretime Yaptığı Yatırımla Büyüyor... 22.01.2022
Karsan’dan Kuzey Amerika Pazarı İçin Stratejik İş Birliği!... 22.01.2022
Kademeli Tarifede Günlük Enerji Tüketimine Dikkat Çekildi... 22.01.2022
BOTAŞ’tan sanayi tarifesine ay ortasında gizli zam... 21.01.2022
Doğalgaz Depolama Tesisleri Bu Günler İçin Var... 21.01.2022
Kimya Sektöründe Ar-Ge’yi Güçlendirecek İş Birliği Protokolü İmzalandı... 21.01.2022
"Yılın En İtibarlıları" ödüllerine kavuştu... 21.01.2022
Schneider Electric ve BP düşük karbonlu enerji çözümleri konusunda iş birliği yapıyor... 21.01.2022
Almanya doğal gaz stoklarını artırmayı hedefliyor... 21.01.2022
Fransız Enerji Şirketi "TotalEnergies" Myanmar'dan çekiliyor... 21.01.2022
Zorlu Elektrik Perakende Satış Şirketi’nden Plastik Kapak Toplama Kampanyasına destek... 21.01.2022

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.