Haber Ekonomi

Haberler > Elektrik Başlıkları

SEDAŞ zorlu koşullarda 7/24 alarm halinde çalışıyor

Güncelleme :15.01.2015

SEDAŞ, kesintileri gidermek için çalışmalarına devam ediyor.

SEDAŞ, bölgesinde yaptığı mücadelede topyekün  seferber olan ekipleri ile elektriksiz bölge kalmaması için 7/24 alarm halinde çalışıyor. Konuyla ilgili açıklama yapan SEDAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sami Güven, “20 bin kilometrekarede 4 il, 45 ilçe, 66 Belediye ve 1.441 köyde 3,2 milyon nüfusa, 1,5 milyon tüketiciye elektrik dağıtım hizmeti götürüyoruz. Bu hizmetin aksamaması ve bir abonenin dahi elektriksiz kalmaması için ekiplerimizle 7/24 çalışmaya devam ediyoruz. Arızalara müdahalede ihmal, ilgisizlik söz konusu değildir. Özellikle hizmette kamuoyuna mazeret sunmamız mümkün değildir. Her zaman gelişmeler hakkında mevcut durumu açıklıyor ve kamuoyunu bilgilendiriyoruz. SEDAŞ, şeffaf ve objektif işletmeciliği ile tüm yasal merciler önünde gerekli denetimlere tabi tutulmakta ve hesap vermektedir. Hedefimiz daima tüketicilerimize en iyi hizmeti götürmektir” dedi.

Tüketicilerimizin hoşgörüsünü bekliyor, özür diliyoruz

Son günlerde kesintilere bağlı olarak yaşanan ısınma sıkıntılarına da değinen Güven, “Bizler de tüketici olduğumuz için, ısınma sistemlerinin elektriğe bağlı olması nedeniyle daha çok mahrumiyet yaşayan vatandaşlarımızın durumunu çok iyi anlıyor ve üzüldüğümüzü bir kez daha belirtmek istiyorum. Yaşanan olumsuzluklar için tüketicilerimizin hoşgörüsünü bekliyor, doğa koşullarının yarattığı olumsuzlukların, elektrik dağıtım hizmetimiz üzerinde yarattığı kesintilerden dolayı yaşanan mağduriyetler için de özür diliyoruz” dedi. 

 Tek amacımız bu zaman kaybını bir an önce telafi edebilmek

Güven açıklamasında, “SEDAŞ ekipleri, geçtiğimiz günlerde özellikle kar kalınlığının bir metrenin üzerinde oluştuğu mevkilerde ulaşım konusunda büyük sıkıntılar yaşadı. Açılamayan yollar nedeniyle bazı köylerde arızalara uzun süre müdahale edilemedi. Ana köy yolları açılsa da köy içi yolların kapalı olması sepetli araçlar ve vinçle çalışılmasını engelledi. SEDAŞ ekipleri, araçların ulaşamadığı yerde bellerine kadar kar içinde yürüyerek sırtlarında merdivenle arazi içinde buz yüküyle oluşmuş iletken tel kopmalarına müdahale ettiler. Vinç ve sepetli araçlar olmadan, insan gücüyle ulaşım sağlanan noktalara bu şekilde erişmek zaman kaybettirdi. Tek amacımız bu zaman kaybını bir an önce telafi edebilmek” dedi. 

 SEDAŞ ekiplerinin arızaların yanı sıra, zorlu doğa koşullarıyla da mücadele verdiğine dikkat çeken Güven, “Bu olağanüstü koşullarda ekiplerimiz aralıksız olarak 7/24 enerjinin sürekliliğini sağlamak üzere mücadelesini sürdürüyor. İletkenlerin üzerinde biriken buz yükleri elektrik hatlarında arızalara yol açtı. Kar ve buz yükü ile birlikte dağıtım bölgesinde oluşan fırtına da ağaçların elektrik şebekesi üzerine devrilmesine, hatlarda iletken kopmalarına ve ağaç direklerin yıkılmasına, hatta enerji hatlarında büyük hasarlar ve giderilmesi uzun zaman alacak arızalar oluşmasına neden oldu. Yeraltı kablolarına kar küremesi sırasında zarar veren iş makinalarına bağlı büyük sorunlar yaşadık. Var gücümüzle bu sorunların ortadan kaldırılması için çalışmalarımız 7/24 sürdü ve sürmeye devam ediyor.” dedi.

 Kriz masaları ile işbirliği içindeyiz 

Hızlı bir şekilde bilgi akışının sağlanması için kriz masaları ile işbirliği içerisinde olduklarını belirten Güven, “Valilik yetkilileri, Belediyeler ve Kaymakamlıklar ile görüşerek bilgilendirme sağlıyoruz. Çalışmalarımızı koordine ediyor, İl AFAD Müdürlüğü ve TEDAŞ’a da gelişmeler hakkında bilgi veriyoruz. Sahada olup biteni yakından takip ediyoruz. SEDAŞ’ın bütün imkânları seferber edilmiş durumda. Bazen doğa koşulları ekiplerimizin ulaşımına engel oluştursa da koşulları zorluyoruz. Çevre köylerde gerektiğinde yerel yönetimlerden ve köy sakinlerinden  de destek alıyoruz” dedi.

 Yatırımlarımızı yaparken, Belediyeler ve Valiliklerin görüşlerini alıyoruz

SEDAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Güven, açıklamasında yaptıkları yatırımlara da değindi. Güven, “Yatırım ve bakım çalışmalarımızı yapmamız olağanüstü koşullarda arıza olmayacak anlamına gelmiyor. Dış etkilere maruz kalan havai hatlarda olumsuzluklar her zaman yaşanabilir. Olağanüstü doğa koşullarında, kar ve buz yükü, fırtınalı zamanlarda artan arızalar, afet zamanı 2 metre karda çaresiz kalınan zamanlar olabiliyor. Kırsal şebekelerde yatırıma ihtiyaç duyulan ekonomik ömrünü dolduran tesisler elbette var. Belli bir program kapsamında gerekli yatırımları aciliyet sırasına göre yapıyoruz. Belediyeler ve Valilik Koordinasyon Merkezleri ile koordinasyon sağlayarak yatırımlarımıza yön veriyoruz. Bu işbirliklerimiz devam edecek. SEDAŞ kamu hizmeti veren bir kuruluştur. 2011-2015 döneminde toplamda 360 milyon TL yatırım gerçekleştirmiş olacağız. EPDK tarafından tarife döneminde belirlenen yatırım limitlerini % 100 oranında gerçekleştiriyoruz” dedi.

Bu haber 2740 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
BAE, bol güneş enerjisi ve hidrojen enerjisine olan ilgisi ile çok fazla potansiyel sunuyor... 06.12.2021
Temiz enerjide finansman miktarı bu yıl 2,5 milyar doları bulacak... 06.12.2021
Enerji ölçümünde 70 yıllık tecrübe... 06.12.2021
Maden sektörünün ihracatı yılın ilk 11 ayında 5,39 milyar dolara ulaştı... 06.12.2021
IVECO, Suzarra fabrikasında 1.600.000’inci Daily’nin üretimini kutluyor ... 06.12.2021
Renault, Yeni SUV Modelinin İsmini Açıkladı: Austral... 06.12.2021
Mercedes-Benz Hafif Ticari Araçlar’dan kasko poliçesini yenileyene bagaj düzenleyici hediye... 06.12.2021
Teknik Elektromanyetik Gaziantep Bölge Servisini Tanıyalım... 06.12.2021
Merkez Bankası: Enflasyondaki yükselişe en belirgin katkı enerji grubundan... 06.12.2021
Avrupa'daki yer altı depolama tesislerinde bulunan gazın yüzde 23'ü tükendi... 06.12.2021
AB Yetkilisi Gentiloni, 'Artan Enerji Fiyatları Sorununa Kolay Çözümler Yok' ... 06.12.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.