Haber Ekonomi

Haberler > Akaryakıt Başlıkları

Mustafa Koç: “Tüpraş’ı aldıktan sonra 5.2 milyar dolar enerji yatırımı yaptık”

Güncelleme :21.01.2015

 

Türkiye’nin en büyük doğalgaz ve petrol üreticileri ile en büyük enerji tüketicilerinden Avrupa Birliğine (AB) komşu olduğunu hatırlatan Koç, “Petrol ve doğalgaz ulaştırma maliyetlerini düşünürsek, ülkemizin konumunun ne kadar değerli olduğunu daha iyi anlayabiliriz” dedi.

 Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, TÜPRAŞ’ın Koç Holding tarafından satın alınmasından bu yana toplam 5,2 milyar dolar enerji yatırımı gerçekleştirdiklerini belirtti.

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, “Koç topluluğu cirosunun yarısı enerji işlerimizden geliyor. Rafineri, LPG ve akaryakıt dağıtımı, elektrik iletimi ve madencilik olarak enerji sektörünün hemen hemen tüm alanlarında faaliyet gösteriyoruz” dedi.

Koç, Enerji Uzmanları Derneği tarafından EPDK’nın ev sahipliğinde düzenlenen Enerji Piyasaları Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin ekonomik gelişmesiyle enerji ihtiyacının birebir büyüdüğünü ve enerji ihtiyacı karşılanmazsa büyümenin sekteye uğrayacağını söyledi. Koç, “Enerji tedariki, güvenliği ve fiyatları, ülkelerin rekabet güçlerine önemli ölçüde etki etmektedir. Bu açıdan enerji sektörü, ülkemiz sanayisinin küresel rekabet gücünü etkileyecek ana unsurlardan biridir” diye konuştu.

Türkiye’nin en büyük doğalgaz ve petrol üreticileri ile en büyük enerji tüketicilerinden Avrupa Birliğine (AB) komşu olduğunu hatırlatan Koç, “Petrol ve doğalgaz ulaştırma maliyetlerini düşünürsek, ülkemizin konumunun ne kadar değerli olduğunu daha iyi anlayabiliriz” dedi.

Enerji sektörünün önündeki diğer kritik gündem maddesinin de iklim değişikliği olduğunu belirten Koç, gelecek yıl Paris’te düzenlenecek iklim değişikliği zirvesinde 2020 sonrası için küresel anlaşmaya varılacağını, bu anlaşmanın Türkiye’yi de yakından ilgilendireceğini söyledi.

Koç, bu çerçevede sürdürülebilir enerji kaynaklarının önemine vurgu yaparak, “Bu çerçevede ülkemizin başkanlığını devraldığı G-20’de enerji kaynaklarına erişim, enerji arz güvenliği ve iklim değişikliğinin ana gündem maddeleri olarak ele alınmasının gerektiğine inanıyorum” ifadesini kullandı.

G-20’nin Türkiye’nin enerjinin güvenli biçimde iletilmesinde bölgesinde ne kadar kritik konumda olduğunun anlatılması için önemli bir platform olacağını belirten Koç, “Enerji sektörünün ülkemizin sürdürülebilir büyümesi için ne kadar hayati olduğunu bir kez daha görüyoruz. Bu alana yapılacak yerli ve yabancı yatırımların önemli bir katma değer yaratacağına da yürekten inanıyoruz” değerlendirmesinde bulundu. Mustafa Koç, şöyle devam etti:

“Koç topluluğu olarak, Türkiye’nin geleceğine ve potansiyeline olan inancımızı her fırsatta dile getiriyoruz. Ülkemizin geleceğine yönelik hedeflere ulaşılmasında sorumluluk alıyoruz. Kurucumuz Vehbi Koç’un ‘Ülkem varsa, ben de varım felsefesiyle her zaman uzun dönemli hedeflere odaklanıyoruz. Bu bakış açısıyla, yaklaşık 10 yıl önce enerji sektöründe daha büyük oyuncu olmak üzere yola çıktık. Yeni atılımlar yaparak, topluluğumuz içinde enerji şirketlerinin payını önemli ölçüde artırdık. Öyle ki Koç topluluğu cirosunun yarısı enerji işlerimizden geliyor. Rafineri, LPG ve akaryakıt dağıtımı, elektrik iletimi ve madencilik olarak enerji sektörünün hemen hemen tüm alanlarında faaliyet gösteriyoruz.”

TÜPRAŞ’ın Koç Holding tarafından satın alınmasından bu yana toplam 5,2 milyar dolar enerji yatırımı gerçekleştirdiklerini belirten Koç, bu yatırımların en büyüğünün 11 Aralık 2014’te açılan fuel oil dönüşüm tesisi projesi olduğunu ifade etti.

Bu haber 2488 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Mobil Oil Türk Yetkili Distribütörü Hasan Kavi Madeni Yağ Adana’daki Yeni Deposunu Açtı!... 08.12.2021
Enerji Bakan Dönmez’den elektrik faturalarıyla ilgili açıklama... 08.12.2021
Akaryakıt Bayilerinin Denetiminde Yeni Dönem…... 08.12.2021
UYGAR Tora Malatya Bölge Servisini Tanıyalım... 07.12.2021
Akaryakıtta denetimler EPDK'nin yetkilendirdiği şirketler aracılığıyla yapılacak... 07.12.2021
Saudi Aramco, doğalgaz boru hattı ağındaki %49 hissesini sattı... 07.12.2021
ExxonMobil, Permiyen Havzasında net sıfır emisyon elde etme sözü verdi... 07.12.2021
Brisa’dan 3 yeni elektrikli araç şarj istasyonu daha... 07.12.2021
Sanko Enerji ‘Marka Görünümü’ Yenilendi ... 07.12.2021
SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi: Türkiye 2050’de Yeşil Hidrojen İhraç Edebilir... 07.12.2021
TÜBİTAK SAGE ve DASAL Havacılık Teknolojilerinden Önemli İş Birliği... 07.12.2021
Mercedes-Benz Türk, eğitim programı ile EGO sürücülerini ve teknik personelini yeni araçlara hazırlıyor... 07.12.2021
ASİS Otomasyon, OSB Yıldızlarında Üç Kategoride Derece Kazandı ... 07.12.2021
Atık Yağlar Ormana Dönüşüyor!... 07.12.2021
Çevreci Yaklaşımla Enerji Maliyetlerinizi Düşürün... 07.12.2021
Mercedes-Benz Türk’te yeni bir atama gerçekleştirildi... 07.12.2021
Türkiye'nin rüzgar enerjisi kurulu gücü 10 bin 500 megavatı aştı... 07.12.2021
Motorine 66 kuruş zam... 07.12.2021
Enerjide Kooperatif Çalışmaları Önem Kazanıyor... 07.12.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.