Haber Ekonomi

Haberler > Elektrik Başlıkları

Sabancı Holding CEO’su Kurtul: “Enerjisa’yı halka açmayı planlıyoruz”

Güncelleme :04.03.2015

Halka açık olmayan şirketlerin halka açılması yönünde çalışma yapacaklarını belirten Kurtul, çalışmaların EnerjiSA’yı kapsayan kısmına yönelik, “Portföyümüzdeki halka açık olmayan en büyük şirket EnerjiSA, bununla ilgili bir halka açılma planımız var dedi.

 

Sabancı Holding Üst Yöneticisi (CEO) Zafer Kurtul, “Portföyümüzdeki halka açık olmayan en büyük şirket EnerjiSA, bununla ilgili bir halka açılma planımız var, hem piyasa şartları hem de şirketin performansı nedeniyle, bu arz 2016’dan daha ileri bir tarih olacaktır” dedi.
Kurtul, Sabancı Holding’in 2014 yılı sonuçlarını açıkladığı ve 2015 yılı hedeflerini paylaştığı Yıllık Paylaşım Toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. Konuşmasında halka açık olmayan şirketlerin halka açılması yönünde çalışma yapacaklarını belirten Kurtul, çalışmaların EnerjiSA’yı kapsayan kısmına yönelik, “Portföyümüzdeki halka açık olmayan en büyük şirket EnerjiSA, bununla ilgili bir halka açılma planımız var. Halka açık şirketlerimizde de derinliği, likiditeyi nasıl artırırız diye çalışmalarımız var. TemSA için şu an bir planımız yok” ifadelerini kullandı.
Bu arzın, daha önce telaffuz edilen 2016 yılında olup olmayacağı yönündeki soruyu Kurtul, şu şekilde yanıtladı:
“Daha gecikecek gibi gözüküyor. Hem piyasa şartları hem de şirketin performansı nedeniyle 2016’dan daha ileri bir tarih olacaktır. 2016’daki yeni tarife dönemi şirket için çok önemli, üretim tarafında da fazla kapasite var ve elektrik fiyatları… Yeni tarife dönemine 2016 yılında geçeceğiz. Bir üretim tarafı bir de dağıtım ve perakende tarafı var. Dağıtım ve perakende regüle bir iş, orada yeni tarife dönemine geçilecek. Bu yeni tarifeyle, yeni yatırım miktarı belirlenecek, yeni operasyon gideri tutarı, kayıp-kaçak oranları belirlenecek. Bir de serbest rekabete açılması, limitin kalkması ve herkesin serbest müşteri haline gelmesi gibi konular olduğu zaman, yatırımcı açısından şirketin geleceği daha net gözükecek.”
Satın almalarda özellikle çimento konusunda fırsatları değerlendireceklerini söyleyen Kurtul, bununla ilgili netleşen bir tarih söyleyemeyeceğini dile getirdi. Zafer Kurtul, faize yönelik soruyu, “Kredi faizleri düşsün istiyorsak bir aracılık maliyetlerine bakmak lazım. Bir de tabii enflasyon önemli. Enflasyonda da farklı görüşler olabilir, bu çok normal ama tabii enflasyon artı işsizliği topladığımızda Türkiye yüksek seviyelerde, bunun düşürülmesi lazım” şeklinde yanıtladı.
Kurtul, şirkette yaşanan büyümenin kırılımına ilişkin “Enerjide çok önemli bir büyüme gerçekleşti. Enerjide ciro büyümesi yüzde 64, bunun da kaynağı özellikle bu iki tane satın alınan dağıtım bölgesi, İstanbul Anadolu Yakası (AYEDAŞ), Toroslar. Bunun yanında ikinci büyük gelişim banka dışı diye bakarsak çimento sektörü, ondan sonra sigorta ve perakende diye geliyor” açıklamasında bulundu.

Bu haber 2509 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Habur Sınır Kapısı Pandemiye Rağmen, Tır Giriş-Çıkışlarında Türkiye Rekoru Kırdı!... 02.12.2021
OPEC+ grubunun petrol üretimi artışında 'temkinli' yaklaşımını sürdürmesi bekleniyor... 02.12.2021
Türkiye Rüzgar Enerjisinde Rekor Bir Yılı Daha Geride Bırakıyor... 02.12.2021
UTİKAD Mersin’de Üyeleri İle Bir Araya Geldi... 02.12.2021
Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye’de Görev Değişimi... 02.12.2021
Anadolu Isuzu’dan Anex Tour’a 17 yeni NovoLux otobüs teslimatı... 02.12.2021
Mercedes-Benz Türk, Dünya Şoförler Günü’nü kutluyor... 02.12.2021
Jeotermal enerjide 2 bin megavatlık potansiyel kapasite yatırıma dönüşmeye hazır... 02.12.2021
Sanko Enerji Grubu ‘Güneydoğu Enerji Forumu’nun Ana Sponsorluğunu Üstlenecek... 02.12.2021
CK Enerji Boğaziçi Elektrik, 24 Akülü Sandalye Şarj İstasyonu İle Engelli Vatandaşların Yanında... 02.12.2021
Rüzgar Enerjisi Türkiye Elektrik Üretiminin %22,3’ünü Sağladı... 02.12.2021
AB farklı çıkarlar nedeniyle enerjide birlik olamıyor... 02.12.2021
Petrol Ofisi’nde CHRO’luk görevine Burcu Yüksel Kocagöz atandı... 02.12.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.