Haber Ekonomi

Haberler > Elektrik Başlıkları

Nükleer Zirvede Dev Anlaşma

Güncelleme :19.03.2015

Türkiye'nin ev sahipliğinde düzenlenen II. İstanbul Nükleer Santraller Zirvesi'nin ilk gününde Mavinci ve HT-TTM ile Alman GRS şirketi arasında işbirliği anlaşması imzalandı.

Anlaşma şirketler arasında iş ortaklığının önünü açarken, tarafların karşılıklı bilgi ve personel değişimi yapması amaçlanıyor.

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın desteğinde, Nükleer Mühendisler Derneği ve Ticari Eşleştirme Derneği tarafından düzenlenen II. İstanbul Nükleer Santraller Zirvesi' nin ilk gününde Mavinci ve Hacettepe Üniversitesi Teknoloji Transfer Merkezi (HT-TTM) ile Almanya’nın ve Dünya’nın Nükleer Güvenlik konularında lider kuruluşu Gesellschaft für Anlagen-und Reaktorsicherheit (GRS) arasında işbirliği anlaşması imzalandı.
Zirveye ev sahipliği yapan Grand Cevahir Otel'de düzenlenen anlaşma törenine II. İstanbul Nükleer Santraller Zirvesi Başkanı Doç. Dr. Şule Ergün, HT - TTM Genel Müdürü İlhan Akçal, Mavinci Genel Müdürü Salih Çetin ve GRS şirketi Genel Müdürü Hans Steinhauer katıldı.
Türkiye’de nükleer güvenlik, araştırma, lisanslama, eğitim ve Acil Durum Hazırlıkları gibi konularda iş ortaklığını kapsayan anlaşmaya göre tarafların bu kapsamda karşılıklı bilgi ve personel değişimi yapmaları bekleniyor.
Anlaşmaya göre, GRS şirketinin nükleer alanda sahip olduğu üstün Alman teknolojisini ve kaynak kodlarını Mavinci’ye aktararak Teknoloji Transferi yapacak. Mavinci şirketi ise HT-TTM ile bu kapsamda Ar-Ge ve proje çalışmalarına imza atarak milli teknolojiye katkı açısından da önemli sorumluluklar üstlenecek. Öte yandan Mavinci sahip olduğu KBRN teknolojileri kapsamında GRS firmasına destek olacak ve firmalar bu alanlarda ortak proje çalışmalarını yürütecek.
Yabancı firmalarla yerli firmaların işbirliği anlaşmaları konusunda büyük görevler üstlenen II. İstanbul Nükleer Santraller Zirvesi yarın sona erecek.

 

Bu haber 3593 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Sanko Enerji Grubu Mut Osman Nuri Yalman Anadolu Lisesine Robotik Kodlama Sınıfı Yaptırdı ... 29.11.2021
Shell & Turcas’da Üst Düzey Atama... 29.11.2021
Otokar, kara sistemlerindeki kabiliyetlerini Güney Amerika'da tanıtacak... 29.11.2021
PETRONAS, bir kez bile yağ değişimine ihtiyaç duymadan 11.927 km’lik PETRONAS Urania ROADSHOW'unu tamamladı... 29.11.2021
Ahlatcı Holding, Enerji Dağıtım Sektöründe Yılın Dijital Dönüşüm Ödülü’nü kazandı... 29.11.2021
Cumhuriyet’in Yetiştirdiği İş İnsanları Hayallerindeki Türkiye’yi Anlattı TÜRKONFED 17’nci Yılında ATA’nın Huzuruna Çıktı... 29.11.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.